San Sebastian, miasto Basków

San Sebastian (po baskijsku: Donostia), stolica prowincji Gipuzkoa, znajduje się zaledwie 20km od francuskiej granicy. Miasto położone jest w zatoce “Bahia de La Concha” (Zatoka Muszli). Jego piękna architektura w stylu “Belle Epoque”, doskonała gastronomia oraz wiele imprez kulturalnych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy San Sebastian czy Jazz-Festiwal, sprawiły, że San Sebastian znane jest na całym świecie.
Już pod koniec XIX wieku, królowa Maria Cristina uznała, iż San Sebastian idealnie nadaje się na letnią rezydencję królewską, którą stał się Pałac Królewski Miramar.
Obecność Królowej oczywiście przyciągnęła wiele innych osobistości epoki, a do tego budowa kasyna w 1887, uczyniła z San Sebastian luksusowy kurort.
Wybudowano wiele hoteli, pałaców i willi, a około 1914 San Sebastian był jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy. Wśród odwiedzających były takie sławy jak Mata Hari, Trocki, Maurice Ravel, rodzina Romanones czy sławna hiszpańska aktorka Pastora Imperio.

Przed wyjazdem warto zerknąć, na kilka ciekawych stron, typu blog podrózniczy, by dowiedzieć się, gdzie najlepiej i najtaniej można przenocować, i które z restauracji i barów oferują nalepszą kuchnię.

Najbardziej charakterystyczne budynki stylu “Belle Epoque” położone są w samym centrum San Sebastian, na terenie wzdłuż rzeki. Obszar ten często nazywany jest “Area Romántica”: “Diputación Foral de Guipuzcoa” to budynek, który był wyraźnie inspirowany operą paryską, katedra “Catedral del Buen Pastor”, poczta, centrum kultury “Koldo Mitxelena” i dawne kasyno, w którym obecnie mieści się ratusz San Sebastian.

Do najbardziej znanych budynków ze starszych epok należą muzeum “San Telmo” kościół “Iglesia de Santa Maria” oraz kościół parafialny “Parroquia de San Vicente”. Wszystkie znajdują się na Starym Mieście. Przy ujściu rzeki zlokalizowany jest teatr “Victoria Eugenia” i Hotel Maria Cristina, gdzie co roku mieszkają zaproszeni goście festiwalu. Rzekę przecina piękny most Puente de Maria Cristina, która prowadzi do północnego dworca kolejowego i dzielnicy z willami w stylu francuskim. Na końcu zatoki, tuż przy plaży “Playa de Ondarreta” znajduje się kompleks z rzeźbami „Peine del Viento” złożony przez artystę Eduardo Chillida. Na zachodzie jest położony Pałac Królewski Palacio de Miramar. Ogrody pałacu, które są publiczne, oferują wspaniałe widoki na zatokę. Równie imponujące krajobrazy można podziwiać także z parku rozrywki znajdującego się na Monte Igueldo.

San SebastianPlaya de la Concha to najbardziej znana i elegancka plaża San Sebastian. Tutaj można znaleźć niektóre z najbardziej charakterystycznych budynków: uzdrowisko “La Perla”, dawną łaźnię królewską “Casa Real de Baños” i “Real Club Nautico”. Wraz z pobliskim pałacem Miramar tworzą ekskluzywną atmosferę na plaży.
Plaża Ondarreta znajduje się między pałacem Miramar i wzniesieniem Monte Igueldo. Jest to najmniejsza z trzech plaż San Sebastian, położona wzdłuż promenady i ogrodów. Około 500 metrów od plaży Ondarreta jest wyspa Santa Clara, który również dysponuje małą plażą.
Plaża Zurriola leży przy otwartym morzu, zatem występujące tu fale są znacznie silniejsze. To właśnie tutaj przybywa najwięcej amatorów sportów wodnych, a także…nudystów- oczywiście w wydzielonych obszarach.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy San Sebastian odbywa się co roku we wrześniu i jest jednym z najważniejszych festiwali tego typu. Od ponad pół wieku niezliczone gwiazdy światowego kina uczestniczyły w tym wydarzeniu, wystarczy wymienić tylko kilka z nich: Alfred Hitchcock, Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Steven Spielberg, Luis Buñuel, Bette Davis, Gregory Peck, Al Pacino, Michael Douglas, Francis Ford Coppola, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Bernardo Bertolucci i Woody Allen. Wiele z wyżej wspomnianych otrzymało nagrodę “Premio Donostia” w uznaniu za całokształt ich pracy.
Jazz Festival San Sebastian, który odbywa się w lipcu, to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych w Europie, a jednocześnie najstarszy w Hiszpanii.
Festiwal muzyki klasycznej, Quincena Musical de San Sebastian odbywający się w sierpniu po raz pierwszy został zorganizowany w 1939 roku i jest najstarszą tego typu imprezą w Hiszpanii.

Kuchnia Basków otrzymała doskonałą renomę przez całe pokolenia Hiszpanów, a obecnie zostało to potwierdzone przez międzynarodowych krytyków żywieniowych. Można powiedzieć, że w San Sebastian jest najwyższa liczba gwiazdek Michelin na metr kwadratowy, mimo stosunkowo małej wielkości. San Sebastian, oprócz Paryża, to jedyne miasto, w którym znajdują się trzy restauracje, z najwyższym rankingiem trzech gwiazdek. Jednak wcale nie trzeba odwiedzać wielokrotnie nagradzanych restauracji, by móc nacieszyć gastronomicznymi doskonałościami: “Pintxos” – małe przekąski, które są podawane w wielu barach, zwłaszcza na Starym Mieście, a “Parte Vieja” – to prawdziwe arcydzieła sztuki kulinarnej.

Afryka, Karaiby, Argentyna - rusza polska wyprawa śladem tanga
Blogerzy Ania i Jakub Górniccy, którzy wcześniej szukali Witkacego na Sri Lance oraz w Australii, ruszają...