Rozwój turystyki lokalnej możliwy dzięki questingowi

Od września ruszył największy projekt questingowy w Polsce. W ramach niego powstanie czterdzieści osiem nowych tras, które uzupełnią dotychczasową ofertę regionów, wchodzących w skład “Questingowego projektu współpracy”. Projekt realizuje pięć Lokalnych Grup Działania, a koordynatorem jest LGD Krzemienny Krąg z Bałtowa.

Województwa: świętokrzyskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie i lubelskie do czerwca 2015 roku będą mogły włączyć do oferty turystycznej kolejną atrakcję. Oprócz tradycyjnej wersji questów, questy dostępne będą również w wersji mobilnej. Aplikacja zostanie przygotowana na systemy iOS oraz Android dla tych, którzy wolą interaktywne zwiedzanie.

Questing to trend, który na dobre zagościł w Polsce. Od 2010 roku powstało około 300 ścieżek questingowych. W skrócie – questy to nieoznakowane szlaki, których opisy zawarte są w dostępnych dla każdego ulotkach, bądź w aplikacjach. Ich tworzenie to okazja do odkrywania dziedzictwa regionu, a także jego utrwalania. Turyści wyposażeni w wierszowane wskazówki wędrują trasami, by zdobyć ukryty na końcu „skarb”. Po drodze rozwiązać muszą liczne zadania i łamigłówki, związane z danym miejscem, jego topografią, historią czy kulturą.

– Questing jest również doskonałym narzędziem promocyjnym. Obecne szlaki przyciągają turystów, co daje nam szansę na rozwój społeczny i gospodarczy regionu, w którym funkcjonują – wyjaśnia Jarosław Kuba, prezes LGD „Krzemienny Krąg” – „Questingowy projekt współpracy” obejmie zasięgiem kilkadziesiąt gmin z pięciu województw, tym samym będzie największym realizowanym na terenie Polski.

Pozostałymi Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Elblągu, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” z siedzibą w Żabiej Woli, Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” z siedzibą w Radzyniu Podlaskim oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski”.

 „Questingowy Projekt Współpracy” o akronimie QPW, wdrażany jest w ramach PROW 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Europa inwestująca w obszary wiejskie. Spotkania edukacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

PR

Bałtów - dinozaury podbijają serca dzieci
Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie spotkać możemy makiety dinozaurów w naturalnych wymiarach....