Rejsy promem

Niegdyś rejsy promem stanowiły sposób podróżowania dostępny tylko dla nielicznych, najlepiej z wypchanym portfelem. Dzisiaj coraz częściej ceny biletów na rejs nie szokują nawet prostego zjadacza chleba, a oferta turystyczna staje się coraz bogatsza.

Porty

Rejsy promem z Polski obejmują przede wszystkim Skandynawię. Z Gdańska dostać się można do Nynashame. Ze Świnoujścia z kolei odpływa statek w kierunkach: Ystad, Kopenhaga, Ronne, Trelleborg. Z Gdyni można dostać się do Karlskrony, Helsinek. Jak donosi Portalpromowy.pl szwedzki koncern promowy Stena Line podpisał kontrakt na budowę dwóch największych na świecie promów, które najprawdopodobniej od 2010 roku mogą pływać na trasie Gdynia – Karlskrona. Rzecznik prasowy Stena Line Polska Agnieszka Zembrzycka informuje:

– To bardzo pomyślna dla nas decyzja. Przewozy na naszej linii wciąż rosną i będą rosły, dlatego nowy tonaż jak i terminal promowy są nam bardzo potrzebne.

Zainteresowanie rejsami

Chociaż rejsy promem są bardzo popularne, nadal największe zainteresowanie podróżami morskimi jest, jak nietrudno się domyśleć, w okresie wakacyjnym. Coraz częściej do zwykłych wyjazdów, których celem jest turystyka, dochodzą podróże tematyczne – Sylwester na promie, Studniówka, Andrzejki, Mikołajki itp.

Co ciekawe, wiele przedsiębiorstw zaczyna na promach organizować imprezy firmowe: szkolenia, integracje, eventy upatrując w dostępnych na pokładzie atrakcjach nie tylko wyjątkowej rozrywki ale przede wszystkim ekskluzywności i prestiżu. Jest to także dla nich możliwość zdobycia doświadczenia. Warto dodać, że przy takich okazjach można wydzielić część promu tylko dla zorganizowanej grupy.

Wielu Polaków korzysta z możliwości przepłynięcia promem, przede wszystkim dlatego, że jest on tańszy dla rodzin i przez to coraz bardziej konkuruje z lotami samolotem. Poza tym umożliwia zabranie do obcego kraju własnego samochodu, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się i jest bardziej opłacalne niż np. wynajem auta. Dodatkowo warte zauważenia jest to, że w konfrontacji z samolotem podróże morskie wypadają lepiej, chociażby z tego względu, że istnieje możliwość zabrania nieograniczonej ilości bagażu.

Wiele osób dostrzega, że zagraniczne wyjazdy wcale nie nadwyrężają domowego budżetu bardziej niż krajowe eskapady i – co więcej – są bardziej opłacalne. W związku z tym coraz częściej decydują się one na zwiedzanie świata, przynajmniej tego nadbałtyckiego, wybierając drogę morską.

Komfortowa przygoda

Jednak nie chodzi tylko o możliwość zwiedzania nowych krajów. Sama w sobie podróż statkiem wycieczkowym jest już przygodą, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci. W ciągu kilku godzin można poznać potęgę morza, ale nie tylko. Na podróżnych czekają różnorodne atrakcje. Z racji, że podróże morskie niejednokrotnie wiążą się z kilkugodzinnym jeśli nie kilkudniowym lub dłuższym pobytem na morzu, promy stanowić mają namiastkę życia na lądzie. Od przewoźnika zależy rodzaj uatrakcyjnień oraz ich jakość. Z komfortem oferowanym przez koncern promowy związana jest z kolei jakość podróży. Tym samym nawet pasażerowie cierpiący na choroby morskie mogą podczas rejsu mieć pewność, że rejs nie będzie dla nich koszmarem, a wspaniałą i niezapomnianą przygodą, którą na długo zapamiętają.

Pokładowe atrakcje

Stena Line oferuje komfort podróży oraz rozrywkę na bardzo wysokim poziomie. Do dyspozycji pasażerów są przede wszystkim kabiny z pełnym węzłem sanitarnym oraz klimatyzacją. Pasażerowie mogą w nich mieszkać w pojedynkę, dzielić je z rodziną lub towarzyszami podróży. Oprócz tego zdecydować mogą, czy chcą podróżować w kabinie z oknem lub bez lub zrezygnować z takiego luksusu i podróż spędzić w wygodnym lotniczym fotelu. W zależności od luksusu poszczególnych pomieszczeń do użytku indywidualnego są ekskluzywne skórzane meble, wysokiej jakości sprzęt TV, barek oraz łącze z bezprzewodowym dostępem do internetu. Pasażerowie promu sami mogą zdecydować, który rodzaj kabiny najbardziej im odpowiada. Wymagający mają możliwość skorzystania z pełnej obsługi i zamówienia posiłków bezpośrednio do swoich kabin. Pozostali mogą skorzystać z restauracji i barów. Z uwagi na to, że o gustach się nie dyskutuje, każda osoba, nawet o najbardziej wyszukanych gustach kulinarnych znajdzie coś dla siebie, a jest w czym wybierać. Serwowane potrawy zmieniają się wraz z porami roku, oraz dostosowane są do aktualnie odwiedzanego regionu. Do każdego posiłku uzupełnieniem są alkohole, wśród których dostępna jest cała paleta smakowa win. Dodatkowo każdy może skorzystać z fachowej porady kelnerów, nie tylko w kwestii wyboru dania, ale także jego kaloryczności i składu. Urozmaiceniem posiłku bywają artyści, którzy występują na muzycznej scenie restauracji pokładowych i zachęcają do zabaw tanecznych. Urozmaiceniem podróży bywają także różnorodne pokazy m.in.: barmańskie i kulinarne, zabawy karaoke i projekcje filmów. Dodatkowo goście mogą rozerwać się w kasynie lub rozkoszować się słońcem na tarasach widokowych. Chętni mogą spędzić podróż w Wellness Center na różnorodnych masażach. Natomiast zakupoholicy odnajdą się w sklepach na promach, które oferują produkty wysokiej jakości, nierzadko znanych marek. Przy wielości atrakcji dla dorosłych, pomyślano także o dzieciach. Do ich dyspozycji jest pokój zabaw, którego szklana budowa umożliwia rodzicom obserwację pociech podczas gdy oni sami będą rozkoszować się smakiem kawy. Oprócz tego najmłodsi mogą zaprzyjaźnić się z zabawną małpką Ciekawskim Georgem i poprzez jego przygody poznawać świat.

 


Cena przyjemności

Udogodnienia, jakie oferowane są pasażerom na statkach, z reguły wymagają dodatkowych nakładów finansowych i są uzależnione od widzimisię pasażera. Najchętniej korzystają z nich ci, którzy decydują się na spędzenie na promie wakacji, traktując go w charakterze regionu kuszącego różnorodnością atrakcji. Cena oferowanych przyjemności uzależniona jest od jej rodzaju. Opłata za jeden posiłek, jaki można zjeść w wybranej pokładowej restauracji, na jednym z promów Stena Line, oscyluje wokół 200 zł/os. Interesująco natomiast przedstawia się cena pakietu SPA. Wpłata średnio 700 zł gwarantuje nie tylko podróż w dwie strony, rezerwację kabiny, podstawowe posiłki wraz z zakąskami oraz jeden z pakietów pielęgnacyjnych do wyboru. Ten, któremu zależy na samej tylko podróży, musi pamiętać o rezerwacji biletu. Trudno podać dokładną jego cenę, gdyż zależy ona od wielu czynników, m.in.: od komfortu kabiny, liczby współlokatorów, długości trasy, przewoźnika oraz indywidualnych preferencji pasażera. Często organizowane są rejsy promocyjne uzależnione od terminu podróży, posiadania statusu studenta lub np. dla posiadaczy określonych kart płatniczych. Koszty pozwoli zminimalizować także wybranie się w podróż morską zorganizowaną grupą, także szkolną, oraz przede wszystkim wcześniejsza rezerwacja miejsca na statku. Umożliwi to bowiem dobranie najbardziej odpowiedniej z dostępnych taryf i uzyskanie niższej ceny na przejazd.

Stena Line oferuje trzy rodzaje cenników: Economy od 249 zł (samochód z pasażerami, bez możliwości zwrotu biletu), Flexi od 329 zł (samochód z pasażerami z możliwością zwrotu biletu) oraz Premium od 579 zł/749 zł za odpowiednio rejs dzienny i nocny (z możliwością zwrotu biletu bez dodatkowych kosztów oraz opcją przewozu zwierząt).

Rezerwacji biletów dokonać można na stronie internetowej przewoźnika lub telefonicznie.

Niezbędne dokumenty

Istotną kwestią są przede wszystkim odpowiednie dokumenty, o których nie wolno zapomnieć wybierając się w zagraniczną podróż. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, dokąd się jedzie. Dzisiaj już w wielu krajach Unii Europejskiej przepustką jest dowód tożsamości. Warto jednak pamiętać o tym, że są kraje, które dokonują kontroli paszportowej. W związku z tym trzeba zadbać o to, by nie tylko mieć ten dokument przy sobie, ale by jego ważność obejmowała jeszcze minimum pół roku. Niektóre spośród krajów: Egipt, Tunezja, Maroko wymagają od Polaków także przedłożenia wiz.

Rejsy promem już teraz stanowią wyjątkowy, ekskluzywny i przy tym tani środek transportu. Dostępność atrakcji pokładowych nie pozwala turystom na nudę nawet podczas długich podróży, a dodatkowe nowe statki z lepszymi udogodnieniami stanowią argument zwłaszcza dla tych, którzy nigdy jeszcze nie podróżowali w ten sposób. Miła obsługa, niesamowita atmosfera, możliwości regeneracji, odpoczynku oraz świetna, nierzadko egzotyczna kuchnia to oczywiście dodatkowe wabiki. Jednak już same w sobie rejsy stanowią świetny i nietuzinkowy pomysł na spędzenie wyjątkowych wakacji.

natalia jurga

Źródło:

Portalmorski.pl
Stenaline.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...