RAPORT: Ile kosztuje city break?

Weekendowy wypad do Europy – to pomysł, który na jesieni często przychodzi nam do głowy. Czy jednak wiemy, ile to naprawdę kosztuje? Odpowiedź znajdziemy w raporcie przygotowanym przez najpopularniejszy serwis turystyczny w Polsce – eSKY.pl
Z najnowszego raportu eSKY.pl wynika, że krótki wypad do jednego z największych miast Europy to wydatek rzędu kilkuset do półtora tysiąca złotych. Tyle wydamy na bilet lotniczy i hotel. W Europie znajdziemy miasta tańsze i droższe, a różnica między nimi może sięgać nawet 1300 złotych.
Łatwiej jest wybrać cel podróży, jeśli wiemy, ile musimy na nią przeznaczyć – mówi Łukasz Neska z eSKY.pl. – W Europie mamy wiele fantastycznych miejsc do odwiedzenia. Trudno się zdecydować na jedno, wyłącznie ze względu na atrakcje, jakie oferuje. Dlatego w wyborze miejsca na jesienne „city break” może pomóc analiza kosztów, którą przedstawiamy w raporcie – dodaje Łukasz Neska.
W zestawieniu eSKY.pl wzięto pod uwagę 25 miast w 19 krajach Europy. Przeanalizowano średnie ceny biletów lotniczych w terminie od połowy października do połowy listopada br., a także średnią cenę jednej doby hotelowej. Wyliczono ją na podstawie 3 pierwszych wyników wyszukiwania w serwisie eSKY.pl, czyli najkorzystniejszych cenowo ofert.
 
Pierwsza piątka dla oszczędnych
Porównując zestawienie wydatków na bilet i hotel, uszeregowano europejskie miasta od najtańszych do najdroższych. Pod uwagę brano bilety w obie strony oraz 1 dobę w hotelu. Pierwsza piątka miast przedstawia się bardzo ciekawie:
 
1.Praga – 698 złotych
2.Monachium – 850 złotych
3. Rzym – 881 złotych
4. Londyn – 887 złotych
5. Berlin – 890 złotych
Rzym, Monachium czy Londyn jako niezwykle popularne wśród turystów mogłyby się wydawać najdroższe – mówi Łukasz Neska z eSKY.pl.  – Okazuje się jednak, ze nie są. Dzieje się tak dzięki rozbudowanej bazie noclegowej i dużej ilości połączeń lotniczych oferowanych przez przewoźników.
Najtańsza ze wszystkich miast okazała się Praga. Rezerwując bilet lotniczy i hotel w stolicy Czech trzeba wydać około 698 złotych. Większość kosztu stanowi http://www.esky.pl/bilet (średnio 578 złotych), natomiast pokój możemy zarezerwować za ok. 120 złotych od osoby. – Co ciekawe, Praga jest aż o 300 złotych tańsza niż Bratysława, która mogłaby wydawać się cenowo porównywalna. Znalazła się jednak dopiero na ósmej pozycji – zauważa Łukasz Neska. Choć stolice Czech i Słowacji leżą w podobnej odległości od Polski, za bilet lotniczy do Bratysławy trzeba zapłacić około 100 złotych więcej. Hotele są natomiast dwa razy droższe niż w Pradze.
Na drugim miejscu listy pięciu najtańszych miast na jesienny, weekendowy wypad znalazło się Monachium. Średnia cena biletu lotniczego to 452 złote. Hotele to podobny wydatek – jedna doba kosztuje średnio 398 złotych. Po zakończeniu Oktoberfest, które gromadzi turystów z całego świata, Monachium robi się bardziej przystępne pod względem cen ­– wyjaśnia Łukasz Neska.
Na kolejnych pozycjach znalazły się Rzym, Londyn i Berlin, pomiędzy którymi jest różnica zaledwie kilku złotych. Fakt, że weekendowa podróż do największych europejskich nie jest tak naprawdę droga, z pewnością zachęci wiele osób do zorganizowania krótkiego wypadu na własną rękę – tak jak to robią powszechnie Europejczycy – mówi Łukasz Neska z eSKY.pl.
 
Odliczamy do tysiąca
 
Z 25 miast wziętych pod lupę w raporcie eSKY.pl, 9 można odwiedzić za mniej niż 1000 złotych. Oprócz wspomnianych pięciu, są to jeszcze Mediolan, Wilno, Bratysława i Tallin. Za to w cenie do 1200 złotych spędzimy weekend m.in. we Francji (Paryż, Nicea), czy Hiszpanii (Barcelona lub Madryt), lub wybierzemy się do Lizbony, Helsinek, Rygi, Dublina lub Oslo.
 
Jeśli przeznaczymy nieco więcej środków (1300-1500 złotych) do wyboru mamy jeszcze Amsterdam, Kopenhagę, Wiedeń, Sztokholm, Genewę i Zurych. Najdroższa okazała się być Szkocja – za weekend w Edynburgu musimy zapłacić prawie 2000 złotych.
 
Biorąc pod uwagę średnie ceny biletów lotniczych, najtańsze okazuje się być Oslo. Niestety nawet najniższa cena biletu zestawiona z kilkukrotnie droższym hotelem (ponad 800 złotych za dobę) czyni to miasto „nieprzyjaznym” cenowo. Pod względem kosztu noclegu, najtańsza jest Praga. Tanie hotele – już od 189 złotych za dobę – czekają na nas także w Lizbonie.
 
***
Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl (www.esky.pl) to jeden z najpopularniejszych polskich serwisów internetowych sprzedających produkty turystyczne. Prowadzony jest przez spółkę eSKY Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. Poprzez stronę internetową oraz telefoniczne biuro obsługi klienta, eSKY.pl umożliwia łatwy i wygodny zakup ofert biur podróży, biletu lotniczego, rezerwację miejsca w hotelu oraz wykupienie ubezpieczenia turystycznego. eSKY.pl to najnowocześniejsza technologia wyszukiwania oraz wysokiej jakości obsługa klienta. eSKY.pl jest członkiem elitarnej grupy agentów International Air Transport Association (IATA). Partnerem eSKY.pl jest wiodące na świecie internetowe biuro podróży Expedia Inc.
 
Źródło: PR
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Idealny samochód dla Twojego hotelu? Postaw na Mercedes-Benz!
Świat luksusowego doświadczenia w podróżowaniu stale ewoluuje, a branża hotelarska wciąż stawia sobie...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...