Questing – Zabawa i edukacja w jednym

Questing, znany również jako turystyka z zagadkami, polega na odkrywaniu dziedzictwa kulturowego w nietuzinkowy, ciekawy i angażujący sposób. Na terenie województwa łódzkiego w ostatnim czasie powstało takich tras trzydzieści pięć, w ramach projektu „QUIZ” (Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie) W czym tkwi innowacyjność przygotowanych ścieżek?

Podczas spotkania w Starym Gostkowie, organizowanym przez LGD Fundację Rozwoju Gmin „PRYM”, można  było znaleźć odpowiedź na to pytanie, jak również poznać w praktyce, czym jest Questing.  Specjalnie przygotowane questy, zawierają dużo ciekawych historii i zagadek, które spodobają się każdemu, bez względu na wiek. Historie o bohaterskich czynach, zapomniane legendy czy wskazówki dotyczące przetrwania w terenie, to  przykłady ciekawostek, które można odnaleźć w tego typu ścieżkach.

Po­wiedz mi, a za­pomnę. Po­każ mi, a za­pamiętam. Pozwól mi zro­bić, a zro­zumiem.

Questing to sposób spędzania czasu, który łączy w sobie elementy nauki i zabawy. Na terenie LGD Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM” w tworzenie ścieżek questingowych zaangażowało się wiele szkół, oraz nauczycieli wraz ze swoimi podopiecznymi. Czy taka forma trafia do najbardziej zainteresowanych?

Questing pozwala odkrywać walory regionu, których często dorośli nie zauważają, a tym samym nie pokazują  dzieciom Niestety skutkuje to niewielką wiedzą uczniów na temat swojej najbliższej okolicy – tłumaczy Agnieszka Dzikowska z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczawinie, nauczycielka, która brała udział w tworzeniu questów na terenie LGD Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”. I dodaje –  Towarzyszące wędrówce emocje pozwalają więcej zapamiętać i zrozumieć.

 Lokalna rozrywka dzięki współpracy

Dzięki partnerstwu trzech Lokalnych Grup Działania z Łódzkiego powstało największe w Polsce zagłębie questingu. „BUD-UJ RAZEM”, „Dolina rzeki Grabi” oraz Fundacja Rozwoju Gmin „PRYM”, połączyły swe siły w projekcie QUIZ, czyli „Questing Umożliwi Innowacyjne Zwiedzanie”. Efektem tego jest 35 ścieżek, które poza prezentacją walorów województwa, zapewnią sporą dawkę dobrej zabawy.

To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które pomogło odkryć bogactwo lokalnego dziedzictwa, a przy tym świetnie się bawić. Questy są dostępne dla każdego i zawsze, również dzięki uruchomieniu  ich wersji na popularne platformy mobilne: Android oraz iOS – tłumaczy Jolanta Pęgowska prezes LGD Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”. – Nasze trasy przypadną do gustu każdemu. Gorąco zapraszamy wszystkich, którzy zechcą poznać mniej znane oblicze ziemi łódzkiej.


pr

Pacanów - świat bajki dla dzieci i dla dorosłych
Pacanów - niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, znana dobrze z bajki "Koziołek Matołek",...