Puste mieszkanie w wakacje: 7 błędów

Wakacje w pełni. Badania CBOS pokazują, że ponad połowa z nas wyjedzie w tym roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek. Dlatego warto zatroszczyć się o mieszkanie na czas nieobecności. Nie tylko złodzieje, ale również nieuwaga mogą sprawić, że po powrocie z wakacji zastaniemy mieszkanie w znacznie gorszym stanie.

Oto 7 błędów, które popełniamy wyjeżdżając na wakacje:

1)    Nie informujemy zaufanych sąsiadów o wyjeździe

Najlepszym strażnikiem naszego mieszkania są zaprzyjaźnieni sąsiedzi. Jeżeli nie wyjeżdżają, poprośmy ich,

by zwrócili uwagę czy nikt nie kręci koło naszego mieszkania, gdy nas nie ma. Warto tez poprosić, by zbierali ulotki z naszych drzwi i wyjmowali listy ze skrzynki. Ich obecność może być sygnałem dla złodziei, że dom lub mieszkanie są puste.

2)    Nie wykupujemy polisy na mieszkanie

Polisa najlepiej chroni mieszkanie podczas naszej nieobecności. Można ją wykupić na rok albo na czas dwutygodniowego wyjazdu. Przykładowo, polisa PZU DOM Plus może chronić np. od ognia, huraganu, gradu, eksplozji, zalania, uderzenia piorunu, kradzieży z włamaniem. Składka nie jest wysoka, bo rocznie trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na jej stawkę mają wpływ zabezpieczenia przeciw kradzieży np. drzwi ze zwiększoną odpornością na włamanie, alarmy, odpowiednie zamki, szyby i żaluzje antywłamaniowe, monitoring agencji ochrony mienia itp. Polisa za dwutygodniowy czas ochrony może kosztować nawet do 50 złotych.

3)    Nie montujemy bezpiecznych zamków w drzwiach

Zainwestujmy w odpowiedni zamek w drzwiach wejściowych. Mieszkanie będzie bezpieczniejsze, jeśli zamontujemy np. dwa zamki wielozastawkowe lub jeden wielopunktowy, bądź zamek mechaniczno-elektroniczny.  

4)    Zostawiamy otwarte okna

Zanim wyjdziemy z domu zwróćmy uwagę, czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi balkonowe. Często sami ułatwiamy zadanie złodziejom zostawiając je uchylone.

5)    Informujemy w Internecie i na sekretarce, że jedziemy na urlop

Cieszymy się z nadchodzącego urlopu i tą radością często dzielimy się w Internecie lub w wiadomości na sekretarce telefonicznej. Bądźmy ostrożni z podawaniem dat wyjazdu i powrotu z urlopu. Taka informacja może być cenna dla złodzieja. Podobnie z informowaniem o naszym urlopie w social mediach – to może być wskazówką dla potencjalnych włamywaczy, jeżeli dostęp do wiedzy o nas mają nie tylko nasi najbliżsi znajomi. 

6)    Zostawiamy otwarte zawory gazu, wody i włączone urządzenia elektryczne

Pamiętajmy, aby przez niedbałość nie doprowadzić do pożaru albo zalania mieszkania swojego lub sąsiada. Upewnijmy się, że zakręciliśmy zawór wody i gazu. Wyłączmy urządzenia elektryczne.

7)    Nie instalujemy urządzeń symulujących naszą obecność w domu

Jeżeli nie możemy liczyć na czujne oko sąsiadów, dobrze jest zainstalować urządzenia, które udają naszą obecność w domu. Takim symulatorem obecności jest np. ściemniacz, który włącza lub wyłącza światło według sekwencji z poprzednich dni. Dobrym odstraszaczem są również czujniki ruchu przy drzwiach wejściowych lub w korytarzu.

Maciej Buczkowski, ekspert PZU

PR

No posts found