Puchar Polski w zjeździe na rowerach Szczawnica

Podczas zbliżającego się weekendu 10-11 lipca w malowniczej górskiej miejscowości położonej w powiecie nowotarskim – Szczawnicy odbędzie się trzecia edycja najbardziej prestiżowego cyklu w zjeździe na rowerach w Polsce. Zawody Diverse Downhill Contest zaliczane do Pucharu Polski zagoszczą na stoku góry Palenica gdzie specjalnie na zawody wybudowana została nowa trasa zjazdowa. Udział w zawodach zapowiedzieli wszyscy czołowi polscy zawodnicy a także ekipy z Łotwy, Estonii, Czech i Słowacji.

Czy mieszkańcy Szczawnicy to zagorzali kibice, którzy licznie wstawią się na zawodach  i będą  gorąco zagrzewali zawodników do walki ? Czy bardzo stroma i wymagająca szczawnicka trasa zjazdowa spowoduje przetasowania w klasyfikacji generalnej pucharu Polski ? Wszystkiego dowiemy się już w najbliższy weekend 10-11 lipca, który według wszelkich prognoz pogody ma być piękny, ciepły i słoneczny.

Downhill to sport opierający się na tych samych zasadach co narciarstwo alpejskiej, zawodnicy pokonują wyznaczoną trasę na czas. Zjeżdżają w dół górskimi trasami najeżonymi naturalnymi i sztucznymi przeszkodami. Sęk w tym, żeby trasa była jak najbardziej wymagając i zróżnicowana – tylko wtedy sprawiedliwie weryfikuje umiejętności startujących – mówi Tomek Gagat organizator imprezy. Na całej długości trasy zawodnicy napotykają oprócz drzew, korzeni, kamieni specjalnie przygotowane skocznie, uskoki, bandy ziemne. Downhill to sport kompleksowy bazujący na wielu komponentach: sile, wytrzymałości, szybkości i analitycznym myśleniu. Aby zwyciężać trzeba być uniwersalnym – połączenie powyższych elementów w harmonijną całość daje najlepsze efekty. Wygrywa ten zawodnik, który pokona trasę w najkrótszym czasie. Nierzadko zdarza się tak, że o zwycięstwie decydują setne sekundy, dlatego pomiar czasu odbywa się za pomocą fotokomórki. Efektowne skoki na odległość kilkunastu metrów oraz prędkość sprawia, że downhill to bardzo spektakularna i widowiskowa dyscyplina sportu.

 

 

 

 

W tym sezonie letnim odbędzie się jeszcze jedna eliminacja imprezy Diverse Downhill Contess w Myślenicach niedaleko Krakowa.

W zawodach startują zawodnicy posiadający licencje Polskiego Związku Kolarskiego i te kategorie walczą o punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. W imprezie udział biorą  również amatorzy, dla nich przewidziane są osobne kategorie „hobby”. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie ważnych badań lekarskich, sprawnego roweru oraz ochraniaczy i kasku. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na oficjalnej stronie zawodów pod adresem www.diversedownhillcontest.com


Harmonogram:

Sobota 10.07.2010

12:00 – 18:00          treningi

Niedziela 11.07.2010

9:00 – 11:30           treningi

12:00-14:00            eliminacje

14:30-16:00            finały

16:30                     dekoracja zwycięzców

 

Sponsorem imprez Diverse Downhill Contest jest producent odzieży – marka Diverse, skrzydeł zawodnikom dodaje Red Bull a sponsorem wspierającym jest X-Box 360


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczawnica w czasie zimy
Szczawnica jest miastem sąsiadującym ze Słowacją. To przygraniczne miasto uzdrowiskowe obejmujące swymi...