Dla wielu ludzi wrzeszczące dzieci to niemal ostatnia rzecz, jaką chcieliby spotkać na pokładzie samolotu (dla innych mogą to być porywacze, dzikie zwierzęta, osoby brzydko pachnące, pasażerowie, którzy bezustannie mogliby opowiadać o swojej rodzinie, uczestnicy wieczorów kawalerskich / generalnie „pod wpływem”, członkowie Ku Klux Klanu, materiały radioaktywne, czy nosiciele chorób zakaźnych).
Pewnego dnia przeczytałem książkę napisaną przez pilota pracującego dla komercyjnych linii lotniczych. Sugerował w niej, że wszystkie dzieci przed wpuszczeniem na pokład samolotu powinno się kneblować i/albo szpikować środkami uspokajającymi. Niezmiernie rozbawiło mnie to, jednak zdałem sobie sprawę, że amerykański autor książki niespodziewanie sprzeciwił się światowym konwencjom literackim i użył sarkazmu z premedytacją. Uzmysłowiło mi to, że jednak trochę lubię dzieci i nawet jeśli nie toleruję wrzeszczących dzieci na pokładzie samolotu, nic nie poradzę na to, że zawsze współczuję rodzicom takich pociech, gdy bezradni rozglądają się dookoła widząc na sobie nienawistne spojrzenia.
Nie ulega wątpliwości, że rodzice małych dzieci najbardziej cierpią na długich trasach. Podczas, gdy reszta pasażerów wybrała już odpowiednią dla siebie „broń” w postaci zatyczek do uszu, tabletek nasennych, iPoda, słuchawek czy listy drinków (alkoholowych), gdzieś pośród ciemności, oświetlony przez jedyne zapalone jeszcze na pokładzie światełko, pozbawiony snu rodzic marzy, by mieć wszystkie te przedmioty równocześnie.
Oto odpowiedzi na pytania, stanowiące jednocześnie podpowiedzi, jak mieć spokojniejszy lot.
Praktyczne Pytania
W jakim wieku dzieci mogą latać u komercyjnych przewoźników?
Niemowlęta pod opieką dorosłych teoretycznie mogą latać od momentu urodzenia. W praktyce jedynym ograniczeniem jest czas potrzebny do wydania paszportu dla dziecka.
Czy dziecko potrzebuje własnego paszportu?
Tak. Wg przepisów zdjęcie dziecka powinno być zrobione na białym tle, by jego rysy były widoczne. Dziecko powinno być na zdjęciu samo (bez zabawek, smoczków, butelek czy innych osób widocznych w kadrze). Dzieci powyżej 6 miesiąca życia powinny mieć otwarte oczy na fotografii. Taki paszport jest ważny 5 lat od momentu jego otrzymania. Jeśli więc twoje dziecko ma taki paszport, za kilka lat tożsamość twojej pociechy będzie potwierdzana przez dokument ze zdjęciem, na którym ciężko będzie w ogóle znaleźć podobieństwo do malucha.
Czy muszę kupować bilet dla mojego dziecka?
Dzieci w wieku poniżej 2 lat, w większości linii lotniczych mogą latać za darmo. Minusem tego rozwiązania jest to, że dziecko przez całą podróż będzie musiało siedzieć na kolanach, co po pierwsze jest niesamowicie niebezpieczne i po drugie raczej niewygodne.
Może się to wydawać dziwne, ale w Stanach Zjednoczonych wszystkie „luźne” rzeczy, za wyjątkiem twojego dziecka, muszą być schowane podczas lotu. W wypadku silnych turbulencji czy problemów z lądowaniem nie byłabyś w stanie odpowiednio ochronić siebie i swojego dziecka. Amerykańska organizacja branżowa Federal Aviation Administration (FAA) poleca rodzicom wykupienie biletu dla dziecka i użycie fotelika samochodowego podczas lotu.
Kiedy dzieci mogą podróżować same, bez opieki dorosłych i na jakich zasadach?
Zasady te różnią się w poszczególnych liniach lotniczych, ale z grubsza stosowane są następujące reguły:
* Dziecko musi mieć przynajmniej pięć lat, by mogło latać bez opieki dorosłego.
* Dzieci podróżujące same pomiędzy piątym, a ósmym rokiem życia mogą latać na trasach bezpośrednich. Nie mogą jednak latać na trasach, na których zaplanowana jest przesiadka.
* Dzieci pomiędzy ósmym, a jedenastym rokiem życia mogą latach nawet z przesiadkami, jednak pod opieką personelu pokładowego, najczęściej za dodatkową opłatą.
* Wszyscy pasażerowie poniżej siedemnastego roku życia muszą posiadać dokument podpisany przez rodzica lub opiekuna, zezwalający na lot i zawierający wszystkie szczegóły dotyczące podróży – długość pobytu, miejsce docelowe itp.
Czy są jakieś zniżki na miejsca dla dzieci?
Niektóre linie lotnicze oferują duże zniżki na bilety dla dzieci poniżej 2 roku życia. Tak, to nadal dodatkowy koszt jaki ponosimy w związku z podróżą, jednak to dużo lepsze rozwiązanie niż ryzyko, że twoje dziecko zostanie ranne np. podczas turbulencji.
Jaki rodzaj siedzenia jest odpowiedni dla mojego dziecka?
Jest kilka opcji: w wielu liniach lotniczych można wcześniej zarezerwować specjalne pokładowe łóżeczko, które jest przymocowane do ścianki, bezpośrednio naprzeciw ciebie. Inne linie oferują specjalne siedzenia dla dzieci. Ponadto dla dzieci ważących poniżej 9 kg sugerowane są odwrócone tyłem do kierunku lotu foteliki, podobne do samochodowych.
Dzieci ważące 9-8 kg powinny podróżować w fotelikach bezpieczeństwa ułożonych zgodnie z kierunkiem lotu.
Dobrze jest również skontaktować się z linią lotniczą przed odlotem, by ustalić odpowiednie warunki lotu.
Czy są jakieś urządzenia zwiększające bezpieczeństwo dziecka, które mogę użyć?
Specjalne pasy zmniejszające ruchliwość dzieci (system CARES) zostały zatwierdzone przez amerykańską FAA oraz przez Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i wraz z pasami samolotowymi dają ten sam poziom bezpieczeństwa, co pasy samochodowe. System ten jest odpowiedni dla dzieci od pierwszego roku życia wzwyż, siedzących na własnym siedzeniu w samolocie, ważących między 10, a 20 kg.
Ten system pasów można kupić online w Stanach Zjednoczonych. By zapoznać się z produktem wystarczy odwiedzić stronę http://www.kidsflysafe.com/.
Jak wyrównać dziecku ciśnienie w uszach podczas startu i lądowania?
Małe dzieci nie będą w stanie ssać landrynki albo wykonać tzw. manewru Valsalvy (zaciśnięcie nosa i delikatne wydmuchiwanie powietrza), by wyrównać ciśnienie w uszach. W zamian mechanizm połykania, pojawiający się przy karmieniu czy ssaniu smoczka powinien przynieść podobny efekt. Jeśli to nie zadziała, mogą jeszcze pomóc ruchy szczęki i połykanie śliny podczas nieuchronnego płaczu malucha.
Czy jako jedyny podróżujący dorosły mogę mieć pod opieką więcej niż jedno małe dziecko?
Prawdopodobnie nie. Wiele linii lotniczych precyzuje, że każde dziecko poniżej 2 roku życia musi być pod opieką dorosłego. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z przewoźnikiem.
Co z obostrzeniami podczas odprawy bezpieczeństwa dotyczącymi przewozu płynów?
Butelki z mlekiem dla dzieci są wyłączone z listy zakazanych płynów. Możesz być jedynie poproszony przez kontrolera bezpieczeństwa o spróbowanie mleka. Można zabrać na pokład dowolną ilość mleka niezbędną do odbycia całego lotu.
Co spakować
W samolotach na ogół nie ma zbyt wiele miejsca (chyba, że latasz pierwsza klasą), więc spróbuj spakować się ekonomicznie. Zabierz ze sobą na pokład jedynie rzeczy, których będziesz potrzebować podczas lotu, choć czasami jednak warto uwzględnić ewentualne opóźnienia.
Weź pieluchy, chusteczki, lekką plastikową matę do przebierania dziecka i jakieś kremy i balsamy. Dodatkowo weź dwie butelki i mleko w proszku (chyba, że karmisz piersią). Gorącą wodę zawsze można dostać na pokładzie.
Samoloty i odprawy
Rezerwuj wcześnie. Tym sposobem masz szansę dostać najlepsze miejsca dla swojej rodziny. Upewnij się, że będziesz na lotnisku odpowiednio wcześniej, bo wszystkie czynności zajmą ci dużo więcej czasu, gdy „ciągniesz” ze sobą dzieciaki. Wykorzystaj wszystkie zalety wcześniejszej odprawy. Większość linii lotniczych pozwala rodzinom z małymi dziećmi wejść na pokład w pierwszej kolejności.
Dzięki temu otrzymasz taką pomoc obsługi, jakiej będziesz potrzebować. Podobnie przy wyjściu z samolotu – najlepiej zrobić to na końcu. Obsługa będzie miała wtedy więcej czasu, by ci pomóc. Zwróć też uwagę na możliwość szybkiej odprawy dla podróżujących z dziećmi w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, w tzw. fast track’ach.
Siedzenie
Jak już wspominaliśmy, siedzenia przymocowane do ścianki są często używane przez rodziców podróżujących z małymi dziećmi. Równie dobre, lecz dla nieco większych dzieci są siedzenia przy oknie. Widoki zza okna są ekscytujące dla nich, a obserwowanie świata za szybą zajmuje je.
Siedzenie przy oknie sprawia, że jest mniej prawdopodobne, że twoje dziecko będzie chciało spacerować po pokładzie. Rodzice z małymi dziećmi mogą poprosić, by miejsce jednego z nich było w innej części samolotu. W czasie gdy jedno z rodziców będzie zajmować się dzieckiem, drugie może odpocząć. Ma to szczególnie korzystne zastosowanie w przypadku lotów na długich trasach.
Rozrywka
Jednym z głównych problemów, któremu rodzice muszą stawić czoła na długich trasach jest postępujące znudzenie ich dziecka. W pewnym wieku dzieci można zająć pokładową telewizją lub ciekawą książką, jednak zdecydowanie trudniej jest zorganizować czas młodszym pociechom. Oto lista pomysłów, które mogą pomóc rodzicom zająć dziecko:
* Zapakuj zabawki (jak prezent) – to doda im znamion nowości, a odpowiednie użycie taśmy klejącej, czy wstążki wydłuży zabawę twojego dziecka.
* Weź na pokład ulubioną lalkę/maskotkę i trzymaj w dostępnym miejscu.
* Wyjmuj zabawki pojedynczo; kolejną, gdy dziecko zacznie się nudzić poprzednią.
* Nie zabieraj głośnych zabawek i gier – to nie fair w stosunku do innych pasażerów.
* Dowiedz się jaką rozrywkę dla dzieci proponują linie lotnicze, którymi podróżujecie.
* „Zagub” kilka zabawek parę tygodni przed lotem, a następnie cudownie je „znajdź” na pokładzie samolotu.
* Pamiętaj, że będziesz też wracać, więc przygotuj się na podróż powrotną.
Jedzenie
Jedzenie pokładowe jest na ogół bardzo gorące, więc jeśli twoje dziecko je posiłki dla dorosłych upewnij się, że ich temperatura jest odpowiednia. Dla młodszych dzieci lepiej zabrać ze sobą własne jedzenie, które może być podgrzane przez personel. W samolotach często można dostać specjalne puszki z jedzeniem dla dzieci, jednak jest mało prawdopodobne, by twojemu dziecku akurat to jedzenie smakowało.
Dla niemowląt karmionych mlekiem z butelki doskonałym rozwiązaniem w długich podróżach są jednorazowe, sterylne butelki. Jeśli masz ze sobą wcześniej przegotowaną wodę stewardessa może ją dla ciebie podgrzać. Upewnij się także, że przekazałaś obsłudze wszystkie informacje dotyczące twojej prośby. Chociaż jesteś przekonana, że twoje dziecko jest najważniejsze na pokładzie, personel pokładowy ma do obsłużenia nawet kilkaset innych pasażerów.
Dane i pomysły zebrane powyżej, nawet dokładnie przeanalizowane nie stanowią szczegółowych informacji o poszczególnych liniach lotniczych i ich indywidualnych przepisach. Zebrano je, by zwrócić twoją uwagę na pewne zagadnienia i doradzić w pewnych kwestiach, przedstawić rozwiązania stosowane w wielu państwach. By uzyskać szczegółowe wymagania danej linii najlepiej skontaktować się z tym przewoźnikiem. Tam z pewnością otrzymasz szczegółowe odpowiedzi o polityce przewozów stosowanych wobec dzieci.
Źródło: Skyscanner