Przepisy drogowe w Rosji

W poprzednich artykułach zajmowaliśmy się przepisami drogowymi głównie w państwach Europy Zachodniej. Warto jednak poświęcić osobny wpis na kraj, który wprawdzie zalicza się do Europy, lecz większa część jego terytorium leży w Azji. Chodzi oczywiście o Rosję.


Europejczycy podróżują tam samochodami głównie w celach zawodowych (kierowcy ciężarowi) lub turystycznych. Popularna w ostatnich latach jest turystyka syberyjska. Ponieważ wielu śmiałków wyrusza w długą podróż autem, warto poznać najważniejsze przepisy i zwyczaje ruchu drogowego w Rosji.

Dopuszczalna prędkość na rosyjskich drogach wynosi odpowiednio: 60 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim oraz 110 km/h na autostradach. Są to wartości uogólnione; w niektórych obwodach mogą bowiem być nieco inne. Kierowcy posiadający mniejszy staż jazdy (do dwóch lat od wydania dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu) mają obowiązek poruszać się po terenie niezabudowanym i autostradach z maksymalną prędkością 70 km/h, co jest pewnym ewenementem w skali europejskiej.

Rosyjskie prawo drogowe jest bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o dopuszczalne stężenie alkoholu u prowadzących pojazdy mechaniczne. Obecnie zabronione jest posiadanie jakiejkolwiek części promila we krwi, co kłóci się ze stereotypem Rosji jako kraju wyjątkowej tolerancji dla kierowców ledwo trzymających się na nogach. Za łamanie przepisów grozi kara utraty prawa jazdy (a nawet areszt), a także grzywna w wysokości odpowiadającej około trzem tysiącom polskich złotych.

Wielu rosyjskich kierowców montuje kamery samochodowe – rejestrujące to, co dzieje się za przednią szybą auta. Moda na instalowanie tych urządzeń jest coraz bardziej popularna także w naszym kraju. Dobrze jest zamontować je przed podróżą do Rosji, gdyż w razie wystąpienia zdarzenia drogowego będziemy mieli niezbity dowód. Tamtejsi kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie, a funkcjonariusze milicji bywają mało wyrozumiali w kontaktach z cudzoziemcami. Urządzenie monitorujące przyda się szczególnie w czasie jazdy po Moskwie, będącej najbardziej zakorkowanym miastem Europy. Dochodzi tam do setek kolizji dziennie, z których znaczna część jest spowodowana nadmiernym temperamentem użytkowników dróg.

Jak zwykle zachęcamy do odwiedzania strony http://www.przepisydrogowe.eu/, gdzie zapoznacie się z przepisami ruchu drogowego w innych krajach europejskich.

 


No posts found