Jedną z niewielu rzeczy, których do dzisiaj nigdy nie można dokładnie przewidzieć, jest pogoda. A przecież dla każdego z nas jest to kwestia niezwykle istotna, zwłaszcza gdy zbliżają się wakacje. Wszyscy przecież chcieliby wcześniej wiedzieć, czy podczas ich urlopu będzie świeciło piękne słońce.
Niestety, prognozy długoterminowe tak naprawdę wiarygodne mogą być na około 16 dni wprzód, choć oczywiście nie można też zakładać, że sprawdzą się w stu procentach. Samo słowo ‘prognoza’ sugeruje już, że jest to tylko przewidywanie, a nie prawda objawiona. Pogodą zajmują się meteorolodzy, którzy analizują szereg różnorodnych danych, skoki ciśnienia, ruchy mas powietrza, jego wilgotność i wiele, wiele innych. Na tej podstawie próbują potem wywnioskować, co może się wydarzyć. Ale przecież mimo coraz to nowocześniejszego i doskonalszego sprzętu badawczego, i tak nie zawsze ich teorie sprawdzają się w praktyce. Jednak na ogół udaje im się przewidzieć ogólne warunki pogodowe – 2-3 miesiące przed wakacjami zazwyczaj próbuje się już wstępnie ustalić, czy lato będzie słoneczne i ciepłe, czy deszczowe i zimne. Można zatem odgadnąć tendencje, trudniej z ustaleniem szczegółów. Dlatego też najczęściej mówi się o tym, jaka będzie pogoda na drugą połowę czerwca 2012, albo pierwszą połowę lipca, generalizując i zakreślając większe partie czasu. Bardzo duże znaczenie prognozy pogody mają dla tych, którzy wybierają się na wczasy na wybrzeże i chcieliby trafić akurat na ten okres, w którym będzie ciepło, aby móc wykąpać się w morzu i poopalać na plaży. Bowiem w Polsce nieraz zdarza się, że tylko część wakacji jest słoneczna, wiele więc zależy też od szczęścia. W dodatku poszczególne symptomy mogą okazać się mylące – np. w tym roku długi weekend majowy przywitał turystów piękną pogodą, ale to nie znaczy, że będzie tak już do końca.
Choć akurat pogoda na lato nad morzem w tym roku powinna wreszcie przynieść normalizację. Większość prognoz zakłada jednak, że wakacje będą korzystne dla urlopowiczów, choć oczywiście nie codziennie można będzie liczyć na upały. Czerwiec generalnie ma być miesiącem ciepłym, ale bez przesady – to w końcu dopiero początek lata. Na początku może przytrafić się parę dni z deszczem, ale potem już wszystko powinno iść w dobrą stronę. W lipcu przewiduje się nawet temperatury powyżej 30ºC, ale trzeba pamiętać też o tym, że generalnie jest to najbardziej deszczowy miesiąc w roku. W sierpniu już raczej nie będzie tak gorąco, ale wciąż będzie można liczyć na typową letnią pogodę, możliwe że przewlekaną kilkoma chłodniejszymi dniami.
Wiadomo, że długoterminowa prognoza pogody nad morzem, gdzie dodatkowo jest ona niemal równie nieprzewidywalna jak w górach, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Trzeba jednak próbować i mocno wierzyć w to, że tegoroczne wakacje będą gorące i udane.
Wszystkim życzymy, by nie spotkała ich taka pogoda jak parę lat temu w Ustce: