Praski Zamek największą atrakcją Pragi

Zamek w Pradze został wybudowany w 870 roku i jest największym średniowiecznym zamkiem w Europie. Przez wieki był on siedzibą królów czeski, a obecnie zamieszkuje go prezydent Republiki Czeskiej. Jest również czołową atrakcją turystyczną w Pradze.

Zamek w PradzePraski Zamek (Pražský Hrad) znajduje się w Dzielnicy Zamkowej (Hradczany), powyżej Dolnego Miasta (Malá Strana). Kompleks zamkowy zajmuje ponad 7ha, a jego centralną część otaczają trzy wielkie dziedzińce. Dominującym budynkiem i zarazem najbardziej rozpoznawalnym obiektem w krajobrazie miasta jest Katedra św. Wita. Niektórym odwiedzającym wydaje się, że to właśnie budynek katedry jest Praskim Zamkiem.

Niszczycielskie wojny i pożary (a także kolejne odbudowy) wraz z panowaniem różny sił politycznych, przyczyniły się do powstania intrygującej mieszanki kościołów, pałaców, wielkich sal, fortyfikacji, wież widokowych, muzeów, galerii sztuki, kawiarni, klasztoru i Złotej Uliczki.
Spacerowanie po dziedzińcach zamkowych jest bezpłatne, ale żeby wejść chociaż do jednego budynku by poznać i zrozumieć historię tego kompleksu, trzeba być tu w ramach wycieczki lub zakup bilet.

Większość wycieczek oferujących zwiedzanie Pragi obejmuje w swym programie wizytę na Zamku Praskim, z czego większość zapewnia odwiedzenie najważniejszych elementów zamkowego kompleksu, w tym katedry św Wita.
Ewentualnie zakup biletu na wejście do zamku kosztuje 250czk (krótka wizyta) lub 350czk (długa wizyta).

Na terenie kompleksu zamkowego odbywają się często koncerty muzyki klasycznej. Regularnie odbywają się koncerty w porze lunchu w Pałacu Lobkowicza i wczesnym wieczorem w Bazylice św. Jerzego.
Historia Zamku Praskiego sięga IX wieku, kiedy pierwszy znany budynek został wzniesiony w tym miejscu. W XII wieku został zastąpiony romańskim pałacem. A w XIV wieku został przebudowany w stylu gotyckim, za panowania Karola IV. Kolejna przebudowa Zamku Królewskiego odbyła się pod panowaniem Jagiellonów, pod koniec XV wieku.
Po pożarze w 1541, Praski Zamek przeszedł kolejne renowacje. W czasie panowania Rudolfa II został dodany Hall Hiszpański, a ostateczne zmiany nastąpiły za panowania cesarzowej Marii Teresy.
Po I wojnie światowej przeprowadzono szereg remontów budynków zamkowych, a także ogrodów Zamku Praskiego pod kierownictwem architekta J. Plecnika.

Dzisiaj Zamek Praski służy jako historyczne i polityczne centrum, zarówno miasta, jak i państwa czeskiego. Zmiana warty odbywa się co godzinę przed przednią bramą. Podczas zmiany odbywającej się w południe grają fanfary.

 

Praga: Tętniąca życiem korona Europy
Praga, znana również jako “Złote Miasto”, “Miasto Stu Wież” czy “Korona...
Aida, Czessband i Ania Rusowicz w Parku Praskim!
12 maja 2013 r. warszawska Praga znów będzie się bawić! W Parku Praskim zagoszczą barwne stoiska oferujące...
Z Krakowa do Pragi przez Cieszyn
Cieszyn to miasteczko położone dokładnie na polsko-czeskiej granicy.
Praga Paraduje, czyli Święto Wolności
11 listopada Warszawa eksploduje... radością! Powiedzieć, że takiej manifestacji pozytywnych emocji nie...