Powódź – straty także dla turystyki

Powódź niesie ze sobą ogromne zniszczenie oraz ewidentne zagrożenie utraty życia i zdrowia ludności. Tereny, które najbardziej ucierpiały z powodu powodzi powoli zaczynają liczyć straty, a te są ogromne.

Zniszczone domy, budynki gospodarcze, ulice, sklepy, cmentarze, szkoły i inne zabudowania użytku publicznego i indywidualnego. Wśród miejsc, które także liczą straty są hotele, ośrodki wypoczynkowe i różnego rodzaju centra rekreacji i rozrywki. Branża turystyczna także poniosła ogromne straty, których naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy. A to niesie ze sobą następne konsekwencje przede wszystkim w postaci: utraty gości hotelowych, a tym samym zmniejszonego ruchu turystycznego w miejscowościach uzdrowiskowych. Tam, gdzie ruch turystyczny zmniejszy się znacznie – zmniejszy się również zapotrzebowanie na usługi hotelarzy, gastronomów, animatorów czasu wolnego i innych grup zawodowych odpowiedzialnych za kompleksowe przygotowanie wypoczynku dla turystów z Polski i zza granicy.

Z powodu powodzi odwołano już wiele imprez, w tym Dni Uniejowa zaplanowane na 29 -30 maja 2010 roku. Podobnie wygląda sytuacja z Letnim Festiwalem w tejże miejscowości.

Przypomnijmy.

Uniejów znany jest szczególnie ze względu na baseny termalne. Baseny położone u podnóża XIV wiecznego zamku otoczonego XIX wiecznym parkiem zachęcają przyjezdnych gorącymi kąpielami w leczniczych solankach termalnych.

Bliskie sąsiedztwo Kasztelu Rycerskiego na Gorących Źródłach i malownicze tereny rzeki Warty tworzą niepowtarzalny klimat.

Kompleks oferuje gorące kąpiele w solankach z hydromasażami, zespół saunowy, zjeżdżalnię wodną połączone z dobrą zabawą, doskonałym wypoczynkiem i osobliwym charakterem miejsca.

Do podtopień a z nimi do licznych uszkodzeń dróg, mostów i budynków doszło także w wielu innych turystycznych miejscowościach na przykład w Kłodzku, Polanicy Zdrój, czy w Lądku Zdrój.

Pod znakiem zapytania stoją także większe imprezy organizowane przez miasto Sandomierz. Obecnie najważniejszą sprawą dla tego miasta jest podźwignąć się po tragedii, z którą przyszło zmierzyć się mieszkańcom.  Obecnie trwa akcja szczepień przeciwko tężcowi, niepokojące są również docierające  z mediów informacje o przypadkach zachorowań na dur brzuszny(źródłem zakażenia może być brudna woda, nieumyte owoce, a także nieczystości zawierające w sobie pałeczki Salmonella typhi. Charakteryzuje się gorączką, krańcowym wyczerpaniem, bólami brzucha, objawami zatrucia, różową wysypką zlokalizowaną na skórze klatki piersiowej lub nadbrzusza. Towarzyszy tym objawom także powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych szyi, oraz zapalenie spojówek).

W takich okolicznościach na plan pierwszy wysuwa się pomoc materialna i finansowa dla ludności z zalanych terenów, a cała reszta spraw pozostaje daleko w tyle…

Polska walczy z powodzią.

Miejmy nadzieję, że najbliższe dni pozwolą nam wrócić do psychicznego ładu po tak wielkim ciosie zafundowanym przez naturę.

M-S-M

Sandomierz – ukryty skarb Polski idealny na weekendowy wypad
Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie spędzić weekend w Polsce, odkrywając jej piękno i bogatą historię?...
Śladami seriali
Pogoda nie zachęca do leniuchowania na plaży, czy do długich spacerów po deptakach modnych kurortów,...
Centralny ŁUK Turystyczny - nowe atrakcje turystyczne w centrum Polski
Pod nazwą Centralny Łuk Turystyczny kryje się wspólna inicjatywa miast: Łęczycy, Uniejowa, Dąbia, Krośniewic...
Termy Uniejów - Baseny Termalne
Baseny Termalne Uniejów położone u podnóża XIV wiecznego zamku otoczonego XIX wiecznym parkiem zachęcają...
Mały Rzym - Sandomierz
Miasto położone na siedmiu wzgórzach stąd nazywane jest czasami "małym Rzymem?. Poza tym pod miastami...