Polski szlak – światowe standardy

Łódzki Szlak Konny im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” będzie nie tylko najdłuższym, lecz także najbezpieczniejszym i najlepiej oznakowanym szlakiem konnym w Polsce.  Mają to umożliwić urządzenia GPS, audio-przewodniki, setki tablic informacyjnych oraz czterojęzyczny portal internetowy. Szlak powstanie do grudnia 2011 roku.

Łódzki Szlak Konny to aż 1817 km tras przystosowanych do różnych form aktywności konnej, ale też liczne atrakcje historyczne, kulturalne i przyrodnicze. Aby turyści bez problemu mogli swobodnie poru-szać się po tak rozległej przestrzeni i korzystać z oferty szlaku, zostanie stworzona unikatowa – oparta o najwyższe światowe standardy – infrastruktura.

Na infrastrukturę informacyjną Łódzkiego Szlaku Konnego będą składały się przede wszystkim: sieć centrów i punktów informacji turystycznej z Centrum Zarządzania Szlakiem przy ulicy Wycieczkowej 86 w Łodzi, a także tablice informacyjne (przydrożne i kierunkowe) rozmieszczone na trasie oraz au-tomatyczne przewodniki głosowe. Audio-przewodniki, spotykane dotychczas w polskich muzeach, zostaną dostosowane do potrzeb osób zwiedzających region w siodle. Już samo zbliżenie się turysty do danego obiektu spowoduje uruchomienie komunikatu głosowego – mówi Piotr Wandachowicz, kierownik projektu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – Nie będzie konieczności zwiedzania według z góry narzuconej kolejności, czy też szukania numerka obiektu, który nas zainteresuje – dodaje. Przewodniki głosowe będzie można wypożyczyć w wyznaczonych punktach informacyjnych.

Odpoczynek zarówno dla ludzi, jak i koni, zapewnią, znajdujące się w około dwudziestokilometrowych odstępach, specjalnie wybudowane miejsca postojowe zaopatrzone w wiaty, altany, koniowiązy i zagrody oraz ośrodki konne i gospodarstwa agroturystyczne.

Trasę wycieczki i plan zwiedzania Łódzkiego Szlaku Konnego będzie można ustalić jeszcze w domo-wym zaciszu, dzięki systemowi e – informacji działającemu w Internecie 24 godziny na dobę. Czteroję-zyczny portal stanie się bazą atrakcji turystycznych oraz usług hotelarskich, gastronomicznych, komu-nikacyjnych i medycznych. Co więcej, serwis umożliwi dokonywanie rezerwacji i płatności on-line.

Łódzki Szlak Konny to także zupełnie nowa jakość dbania o bezpieczeństwo. W ramach projektu, planuje się zastosowanie unikatowego rozwiązania pozwalającego na monitorowanie jeźdźca i konia wraz z powiadamianiem służb ratowniczych w razie wypadku o lokalizacji potrzebującego pomocy. System monitoringu będzie obejmował również kajakarzy, turystów pieszych i rowerzystów. Karetki pogotowia ratunkowego oraz inne pojazdy ratownicze zostaną wyposażone w przenośne urządzenia do nawigacji GPS z mapami szlaków – informuje Piotr Wandachowicz – Ułatwi to dostęp do poszko-dowanych, co ma szczególne znaczenie na terenach leśnych – dodaje. Ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo będą także 103 przejścia drogowe w miejscach, gdzie szlak przecina drogi woje-wódzkie i krajowe. Powstanie tam sygnalizacja świetlna oraz staną specjalne oznaczenia.

Projekt „Turystyka w siodle – infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego” jest realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Polską Organizację Turystyczną. Został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt zakłada powstanie produktu turystycznego promującego turystykę konną jako formę aktywnego spędzania czasu wolnego, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi. Dodatkowym elementem będzie łatwa dostępność do usług gastronomicznych, medycznych, fizjoterapeutycznych, a także do usług bezpośrednio związanych z pielęgnacją koni, tj. usług weterynaryjnych, kowalskich, czy też punktów zaopatrzenia w paszę dla koni. Innymi słowy, cały szlak będzie tworzyć kompleksową ofertę ułożoną pod kątem potrzeb różnych grup odbiorców.

Projekt „Turystyka w siodle – infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

www.wsiodle.lodz.pl

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...