Podróżowanie z psem

Wiadomo nie od dziś, że pies najlepszym przyjacielem człowieka jest. Warto zadać jednak pytanie, czy człowiek z należytym szacunkiem odnosi się do swojego czworonoga. Zbliża się lato, a z nim wakacyjne wyjazdy. To czas próby dla ludzi i zwierząt. Wielokrotnie w swoim otoczeniu spotykam osoby, które zwyczajnie nie mają co zrobić z pupilem w czasie wyjazdu. Mało kto myśli o tym – nawet jeśli to możliwe – by zabrać go ze sobą w podróż. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, wtedy zaczyna się nerwowe szukanie nowego tymczasowego domu i właściciela dla zwierzaka lub… Tak właśnie – drastyczne statystyki mówią jasno – schroniska oraz wszelkie przytułki dla zwierząt w czasie lata są przepełnione. Ludzie oddają swoje tak jeszcze niedawno ukochane, słodkie, puszyste, acz nieco wyrośnięte już, często zakupione w komunijnym prezencie szczeniaczki. Niechciane i porzucane Azory, Miśki, Pimpusie, Reksy… szukają nowych właścicieli.

Co robić, by tego uniknąć? Odpowiedź jest łatwa, acz wymagająca od właściciela czworonoga nieco wyobraźni – zabrać psa w podróż, wybrać nocleg, gdzie psy są akceptowane. Jak to zrobić, by podróż upłynęła bezpiecznie i przyjemnie? Warto planować już dziś!

Polecamy noclegi w serwisie www.noclegi24h.pl. Znajdą tam Państwo m. in. hotele, domki wypoczynkowe, kwatery, sanatoria  w których można przebywać z pupilem

Jeśli od szczeniaka przyzwyczajaliśmy naszego psa do wyjazdów samochodem, to nawet w czasie wielogodzinnej podróży nie powinien on sprawiać nam problemów. Nieco trudniej będą mieli właściciele tych czworonogów, którzy nigdy nie jeździli z psem. Przed wyruszeniem w długą podróż, należy zatem przyzwyczaić psa do jazdy – pozwolić mu oswoić się ze samochodem, nauczyć wchodzić i wychodzić, aż w końcu wybrać się na krótką przejażdżkę. Dozowanie psu wrażeń powinno go nieco uspokoić, a nam pozwolić wybrać najbardziej komfortowy sposób podróżowania dla naszego czworonoga. Do wyboru mamy kilka propozycji. Producenci akcesoriów dla zwierząt, wychodząc naprzeciw turystycznym potrzebom ich klientów proponują: kratki lub siatki oddzielające kabinę samochodu od bagażnika, pozwalające na przewożenie w nim psa; specjalne klatki (transportery), przeznaczone do transportu zwierząt oraz mniej popularne pasy bezpieczeństwa, w które możemy wpiąć naszego pupila i przewozić na tylnym siedzeniu.

Z przyczyn technicznych i higienicznych zdecydowanie polecam przewożenie psa w bagażniku samochodu. Oczywiście jest to możliwe tylko i wyłącznie w autach typu hatchback (z tak zwanymi „piątymi drzwiami”). Pies musi mieć bowiem stały dostęp do świeżego powietrza. Koniecznością jest zamontowanie w samochodzie specjalnej siatki lub kratki pomiędzy kabiną a bagażnikiem. Zapobiega to przechodzeniu psa na siedzenia i zapewnia bezpieczeństwo pasażerom. Dobrze jest wyściełać spód bagażnika matą antypoślizgową. Zapewni to psu większy komfort podróżowania.

Jeśli nie mamy możliwości podróżowania z psem w bagażniku, należy koniecznie zakupić specjalny – dobrany do wielkości psa – transporter. Ustawiony na tylnym siedzeniu, przypięty pasami jest również dobrym rozwiązaniem.

Nowością na rynku są specjalne pasy – szelki dla psów. Jednak nawet wpięty w nie zwierzak przy gwałtownym hamowaniu narażony jest na upadek. Dla psów, które śpią w podróży, szelki to całkiem dobre rozwiązanie. Mało który pies jednak spokojnie leży na tylnej kanapie, nie chodząc od okna do okna.

Są to trzy najbardziej powszechne metody transportu psa. Zapewniają bezpieczeństwo i komfort. Nigdy nie woź psa „luzem”, bez zabezpieczenia!

A o czym jeszcze należy pamiętać, wyruszając w podróż z czworonożnym przyjacielem?

1. Ani na chwilę nie zostawiajmy psa samego w zamkniętym samochodzie.
2. Pamiętajmy o zabraniu mu smyczy, obroży z przypiętą adresówką i kagańca.
3. Koniecznie robić należy po drodze postoje – minimum co 2 godziny. Pies musi mieć czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych, chwilę pobiegania oraz napicia się wody – co musimy mu zapewnić!
4. Zawsze miejmy przy sobie książeczkę zdrowia psa z wpisanymi aktualnymi szczepieniami.
5. Sprzątanie odchodów po własnym psie, to nie wymysł, tylko standard.
6. Wiele psów cierpi na chorobę lokomocyjną. Należy być na to odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym. Zalecone przez weterynarza tabletki powinny rozwiązać problem.
7. Przed wyjazdem zawsze upewnij się, że miejsce, w które jedziesz akceptuje obecność psów i uzgodnij szczegóły! …przykre niespodzianki w czasie urlopu nie są wskazane. Wybieraj noclegi, w których obecność psa jest w 100% akceptowana.

Teraz pozostaje mi już tylko życzyć wszystkim słonecznej pogody oraz wiele radości, którą daje podróżowanie z ukochanym pupilem.

Anna Kędzierska

Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Nie tylko na kajak – torba wodoszczelna
W co spakować swoje rzeczy, aby pozostały one suche podczas kajakowe spływu czy żeglowania? Wszechobecna...