Perła Warmii i Mazur – Święta Lipka

Święta Lipka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce i na świecie sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. To perła Warmii i Mazur, więc zobaczyć ją warto.

A jak to się rozpoczęło?

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Według ustnych przekazów więziony w lochach kętrzyńskiego zamku skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony. Uwolniony skazaniec figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę. Najstarszą udokumentowaną informację o Świętej Lipce znaleziono w aktach kapituły płockiej – zapis z 1473 informujący, że ludzie chodzą na odpusty do Prus, nie precyzujący bliżej, czy w Świętej Lipce jest kaplica. Do Świętej Lipki przybywały już wówczas liczne pielgrzymki.

W świątyniach znajdują się rzeźby dłuta rzeźbiarza Krzysztofa Perwangera. We wnętrzach znajdziemy bogato dekorowane malowidłami na sklepieniu z lat 1722-1727, autorstwa Macieja Jana Meyera. Sklepienie prezbiterium i nawy głównej (poczynając od prezbiterium) ozdobione są ilustracjami do zawołań litanii loretańskiej – od Królowej Aniołów do Królowej Wyznawców.

Wyposażenie kościoła to między innymi ołtarz główny z 1712-1714, dzieło Krzysztofa Peuckera. W ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje obraz Matki Bożej namalowany w 1640 r. przez Bartłomieja Pensa. Obraz osłonięty jest srebrną sukienką wykonaną (1720) przez złotnika z Królewca Samuela Grew. Dziełem tego samego złotnika jest wykute ze srebra zdobienie tabernakulum. Środkowy obraz w ołtarzu głównym Nawiedzenia NMP i górny Wniebowzięcia NMP malowane są przez Piotra Kolberga. Na pozostałych 8 ołtarzach obrazy malowane są przez kilku autorów, w tym Marcina Altomonte. Za najlepszy jego obraz Świętej Lipce uważa się Obraz Matki Bożej Bolesnej. Organy z 1719-1721 wykonane zostały przez Jana Josua Mosengla z Królewca. Organy posiadają 40 głosów i ruchome figurki, a prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla – Krzysztof Peucker. W kościele na pniu drzewa lipowego ustawionym w 1728 r. umieszczona jest rzeźba Matki Boskiej w sukience srebrnej z 1652. Święta Lipka posiada bogaty skarbiec.

Otoczona jeziorami Święta Lipka Pojezierza Mrągowskiego oraz przepięknymi lasami, posiada wysokie walory turystyczne, jednak zasłynęła głównie jako miejsce pielgrzymkowe. Turyści, którzy przyjeżdżają na wakacje w warmińsko-mazurskim zatrzymują się tu przynajmniej na jeden dzień, zwiedzają, korzystają z uroków okolicy, modlą się.

W XIX wieku mówiono: “Czym Częstochowa dla Polski i Ostra Brama dla Litwy, tym Święta Lipka dla katolików Warmii i Mazur”. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce turystyczne odwiedzane przez tysiące turystów z całego kraju, dlatego też mówi się o nim że jest “Częstochową Północy”.

Zapraszamy do Świętej Lipki, zapraszamy na tereny województwa warmińsko-mazurskiego.

M-S-M

Zbliża się Seven Festival 2010
Już w czwartek 8 lipca w Węgorzewie rozpocznie się Seven Festival 2010. Podczas mazurskiej imprezy wystąpią...
Już za miesiąc Napoleoniada - zapraszamy
Znany jest już program tegorocznej Napoleoniady. Czwarta edycja tej widowiskowej i obfitującej w ciekawe...
Jesteśmy w półfinale! Mazury Cud Natury.
Mazury i Białowieża w półfinale konkursu na siedem cudów natury.
Grunwald 2009
Zapraszamy na wspaniałą imprezę Dni Grunwaldu 2009 Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych...