Patmos- Jerozolima Morza Egejskiego

Na całym świecie znane jest jako święta wyspa, miejsce, gdzie święty Jan napisał Księgę Objawienia, Patmos jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody, dzięki swemu poszarpanemu wybrzeżu, klifom i glebie wulkanicznej.

Oznaczony jest jako “Święta Wyspa” przez parlament grecki w 1981 roku. W 1999 roku Patmos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Patmos było wykorzystywane przez rzymskich wygnańców. To tutaj właśnie św. Jan znalazł bezpieczne schronienie w I wieku naszej ery, kiedy to został wygnany przez cesarza Domicjana.

PatmosWedług panującej legendy, Księga Objawienia została napisana w 95r.n.e w Świętej Jaskini Apokalipsy, gdzie św. Jan usłyszał głos Boga. Jaskinia zamieniła się w miejsce kultu przez mnicha Christodoulos Latrinósa w XI wieku. Na ścianach jaskini możemy odnaleźć odciski palców św. Jana- jaskinia jest otwarta dla pielgrzymek.

Święty Klasztor Apokalipsy został zbudowany jako zamek w 1088 przez mnicha Latrinós Christodoulos. Centrum kulturalne i religijne od czasu pierwszego dnia użytkowania, przez kolejnych pięć wieków rozwijało działalność dookoła wyspy – i to nie tylko miasto Hora (Chora), w którym się znajduje. Wokół tego klasztoru odbywają się każdego roku obchody Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, na które przybywają wierni z całej Grecji i nie tylko.
Klasztor tworzą budynki, które zostały wybudowane w różnych okresach, obejmują one 10 kaplic i 99 celi mnichów, a także bibliotekę z 890 rękopiśmiennymi kodeksami i 13.000 dokumentami traktującymi o historii tego miejsca.

Na terenie Hora, błyszczące białe domy od słońca Egejskiego stoją obok dumnych dworów dwupiętrowych. Warto przejść się wąskimi uliczkami historycznego centrum, drogą z klasztoru w dół do Skali (wyspowego portu), by odkryć restauracje, kawiarnie, sklepy i tradycyjne piekarnie oraz skosztować sernika, lokalnych produktów mlecznych i ciasta z miodem i orzechami.
Największą osada, a także stolicą i portem wyspy jest Skala, gdzie można znaleźć zakwaterowanie i tawerny wśród budynków wykorzystywanych przez Włochów podczas włoskiego panowania na Dodekanezie (1912- 1943).
W odległości 5km od Skali można zatrzymać się w miejscowości Grikos, by cieszyć się orzeźwiającym drinkiem nad morzem, a nawet popływać przy plaży o tej samej nazwie.
Najlepszymi lokalizacjami dla plażowiczów będą takie miejsca, jak: Plaża w Kampos z rozbudowanym zapleczem do uprawiania sportów wodnych i wspaniałymi tawernami serwującymi dania rybne jest najbardziej kosmopolityczna, natomiast Psili Ammos (dosłownie oznacza “cienki piasek”) zaoferuje miejsca dostępne tylko łodzią. Przy wodach chłodnych i nie zbyt słonych położona jest plaża Vaya, natomiast Sapsilas z cieplejszymi wodami będzie idealna dla osób preferujących spokojne morze. Plaża Lámpi jest bardzo piękna, pokryta kolorowymi kamykami. Bardzo małe i głównie niezamieszkałe zatoczki Arkoi są absolutnie warte odwiedzenia.

Na Patmos można dostać się drogą morską z Pireusu, Samos, Rodos, Kos, Kalymnos i Leros oraz Syros na Cykladach. Powyższe wyspy Dodekanezu mają porty lotnicze.

Wielka grecka przygoda: poradnik dla podróżujących
Grecja, kraj o bogatej historii, kulturze i niezwykłych krajobrazach, jest jednym z najbardziej pożądanych...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Romantyczne wakacje na Santorini - Jaki hotel dla dorosłych wybrać?
Z białymi budynkami w stylu cykladyjskim, przepięknymi widokami na morze i zachody słońca, oraz niepowtarzalnym...
Jak wygląda Boże Narodzenie w Grecji?
Boże Narodzenie w Grecji jest bardzo podobne do tego w innych krajach. Na kilka tygodni przed, kiedy...
Do Grecji tylko z gotówką
Grecja to kraj uwielbiany przez polskich turystów - tegoroczne wakacje spędzi tam co czwarty z nich....
Informacja dla podróżujących do Grecji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych umieściło informację dla podróżujących do Grecji: