Odszkodowanie za opóźniony lot – 3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Lot samolotem, niezależnie czy służbowy/ prywatny, może być przyjemnością lub stać się koszmarem. Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć w przypadku odwołania/ anulacji lotu. Dowiedz się, jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot.

1.      Od czego zależy wysokość odszkodowania za opóźniony lot?

2.      Czy zawsze przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot?

3.      Jak ubiega się o odszkodowanie za opóźniony lot?

 

Od czego zależy wysokość odszkodowania za opóźniony lot?

Przede wszystkim od czasu opóźnienia. Jeśli lot ma być przesunięty o mniej niż 3 godziny jest bardzo mała szansa na uzyskanie zwrotu kosztów. W większości przypadków sprawę jednak rozwiązuje Regulamin przewoźnika. W przypadku niektórych przewoźników, istnieje możliwość otrzymania napoju i posiłku. Jeśli natomiast lot ma opóźnienie powyżej 5h lub jest przełożony na inny dzień, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 250- 600 euro ( w zależności od długości lotu i ilości przesiadek).

 

Czy zawsze przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot?

Niestety, ale nie zawsze. Są takie sytuacje, w których linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do niezwrócenia poniesionych kosztów przez pasażerów. Warto więc wiedzieć, kiedy takiego zwrotu nie otrzymasz. Linie lotnicze mogą opóźnić lub odwołać lot z powodów pogodowych lub/i katastrofy naturalnej. Także zamknięcie pasa lub całego lotniska sprawia, że ubieganie się o odszkodowanie może nie być takie proste. Ostatni, choć nie mniej ważny powód, może być związany z bezpieczeństwem lotu, kontrolą bezpieczeństwa lub atakiem terrorystycznym. Te wszystkie powody w dużym stopniu utrudniają uzyskanie odszkodowania, co nie znaczy, że jest to całkowicie niemożliwe.

 

 

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Zazwyczaj kupujemy bilety samolotowe, a akceptację Regulaminu odhaczamy bez zapoznania się, co właściwie się za nim kryje. Dlatego też w sytuacji opóźnienia lub anulacji lotu na lotnisku, jako pasażerowie nie do końca orientujemy się w tym, jakie prawa nam przysługują. Samo ubieganie się o odszkodowanie za opóźniony lot może być dosyć zawiłe i czasochłonne. Wymaga przede wszystkim znajomości Regulaminu i polityki określonych linii lotniczych. Dlatego czasem warto skorzystać z możliwości, aby to specjalista zajął się sprawą walki o odszkodowanie. Na stronie internetowej https://givt.com/pl/opozniony-lot/ możesz zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, jak powinieneś się zachować w momencie odwołania/ anulacji lotu. Możesz także zadzwonić i przedstawić sprawę konsultantowi. W moim odczuciu w sprawach prawnych warto skorzystać z usług specjalisty, który wielokrotnie w imieniu pasażerów ubiegał się z pozytywnym skutkiem o odszkodowanie za opóźniony lot.

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Gdzie warto wybrać się na obóz młodzieżowy?
Młodzi ludzie czekają na wakacje przez cały rok, warto więc zaplanować je w sposób, który zapewni im...
Na wycieczki wybierz hostel!
Podróżowanie otwiera na nowe doświadczenia, pozwala poznać różne kultury i ludzi. Wybór odpowiedniego...