Odkrycie Ameryki: Skyscanner świętuje Dzień Eriksona i Kolumba

Leif Erikson i Krzysztof Kolumb byli pierwszymi z pierwszych Europejczyków, którzy postawili stopę na lądzie nazwanym później Ameryką Północną.

Erikson przybył do Północnej Ameryki około 500 lat wcześniej niż Kolumb, ale wieść o jego odkryciu nie rozprzestrzeniła się w Europie tak, jak wieść o odkryciu Ameryki przez Kolumba.

Dzień Leifa Eriksona (9 października) jest obchodzony od 1825 roku, od kiedy pierwsi skandynawscy emigranci przybyli do Nowego Jorku.

Dzień Kolumba (12 października 2009) został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych i przypada w drugi poniedziałek października każdego roku, upamiętniając przybycie Kolumba do obu Ameryk w dniu 12 października  1492 roku.

Skyscanner przedstawia podróż do Nowego Świata śladami Eriksona i Kolumba.

viking.boat.JPGIslandia

Leif Erikson urodził się na Islandii około roku 960. Obecnie do rodzinnego domu Eriksona  organizowane są wycieczki z Reykjaviku, podczas których zobaczyć można także replikę statku Wikingów i inne charakterystyczne dla tego okresu dziejów atrakcje. Będąc w samym Reykjaviku warto odwiedzić Muzeum Saga i Wioskę Wikingów, która przeniesie Cię wiele setek lat w przeszłość. Ale żadna historyczna wyprawa nie byłaby kompletna, bez pobytu w Hotelu Leifur Eriksson, dla wygody położonego w centrum islandzkiej stolicy.

Znajdź tanie loty do Reykjaviku.

Trondheim, Norwegia

Około roku 1000 Leif został zaproszony na audiencję u króla Norwegii, do ówczesnej stolicy Trondheim, i przebywał tam jakiś czas. W pobliżu wybrzeża znajduje się pomnik oraz tablica pamiątkowa poświęcona Eriksonowi. Miasto jest pełne pamiątek z przeszłości Wikingów, jak choćby Katedra Nidaros, Pałac Arcybiskupa i kolumna Króla Olava. To właśnie z Trondheim Eriksson rozpoczął wyprawę na zachód, a jego pierwszym przystankiem była Grenlandia.

Znajdź tanie loty do Trondheim

Grenlandia

Erik Czerwony, ojciec Erikssona, był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Grenlandię i zamieszkał na niej, tu właśnie Eriksson spędził dzieciństwo i ostatecznie stąd wyruszył na zachód w nieznane. Ty także możesz stąd wyruszyć w rejs po wodach otaczających Grenlandię podziwiając widoki wielu miast rozsianych wzdłuż wybrzeża i zawijając do wszystkich głównych portów. Można również wybrać się w okolice Narsarsuaq, gdzie znajdziesz wiele reliktów po Wikingach. Pośród zielonych wzgórz stoi tam także wykuty z brązu pomnik Erikssona.

Znajdź tanie loty do Grenlandii.

Wyspa Baffin, Nunavut, Kanada

Po wypłynięciu z Grenlandii pierwszym napotkanym na zachodzie lądem była Wyspa Baffin należąca już do obszaru obecnej Ameryki Północnej. Dokładne miejsce, w którym wylądował pozostaje nieznane, ale możesz sam odkrywać wyspę, arktyczną krainę czarów, która zapewnia takie rozrywki jak wyprawy na obserwacje życia dzikich zwierząt, podróżowanie przez nietknięty ludzką ręką krajobraz ze śniegiem, lodowcami i wodą w rolach głównych. Nie do zapomienia są światła zorzy polarnej, które można zobaczyć na tej szerokości geograficznej.

Znajdź tanie loty do Iqaluit.

Nowa Funlandia, Kanada

Erikson, ze swoją grupą ludzi, udając się z Wyspy Baffin na południe (z przystankiem na Półwyspie Labrador) spotkał łagodniejszy klimat i bujniejszą przyrodę północnej części Nowej Funlandii, gdzie postanowił spędzić zimę. Pozostałości osady Wikingów zwanej L’Anse aux Meadows, newfoundland.boat.JPGudostępnione do zwiedzania, znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć będąc w Nowej Funlandii jest park krajobrazowy Pistolet Bay Provincial Park.

Znajdź tanie loty na Nową Funlandię.

 

Huelva i Port Palos, Hiszpania

Kolumb i jego trzy statki rozpoczęły swą słynną przygodę w 1492 roku w Porcie Palos, nieopodal Huelvy w Hiszpanii. W tej niewielkiej miejscowości ślady Kolumba widoczne są na każdym kroku. Zaś w Huelvie zwiedzić można Muzeum Kolumba i naturalnej wielkości repliki statków Nina, Pinta i Santa Maria zacumowane w porcie, niedaleko Huelvy znajduje się klasztor franciszkanów La Rabida z XIV w., w którym Kolumb opracowywał plany swojej pierwszej podróży. Huelva jest oddalona o około 85 km od Sewilli.

Znajdź tanie loty do Sewilli.

Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

Kolumb zatrzymał się na Wyspach Kanaryjskich na kilka tygodni, aby dokonać kilku niezbędnych napraw swojej floty i zaczekać na dobre wiatry. Każdego lata z Huelvy do La Gomera organizowane są regaty upamiętniające szlak jaki obrał Kolumb u początku jego długiej podróży. W San Sebastian można pospacerować po uliczkach miasta, po których chodził wielki podróżnik i zajrzeć do studni, z której Krzysztof Kolumb uzupełniał zapasy wody.

Znajdź tanie loty na Wyspy Kanaryjskie.

San Salvador, Wyspy Bahama

Wyspa San Salvador znana jest jako pierwszy ląd, jaki odkrył Kolumb w swej podróży Nowego Świata. W archipelagu wysp Bahama znajduje się mała jakże trafnie nazwana Wyspa Kolumba, bedąca własnością centrum medyczno-wypoczynkowego Club-Med, gdzie goście mogą rozkoszować się wszystkimi dostępnymi luksusami, jakie kojarzą się z wakacjami na Karaibach, ale również poznać historię kolonializmu w trakcie wycieczek po wyspie i zobaczyć wiele pięknych i interesujących miejsc.

Znajdź tanie loty na Wyspy Bahama.

Hawana, Kuba

Po spędzeniu kilku dni na Wyspach Bahama, Kolumb pożeglował dalej na Kubę. Tutaj w Hawanie znajduje się ogromny cmentarz nazwany imieniem Krzysztofa Kolumba (Cristóbal Colón Cemetery). Warto zwiedzić barokową, zbudowaną w części z korala, katedrę Krzysztofa Kolumba, w której do końca XIX w. przetrzymywano prochy odkrywcy. 

Znajdź tanie loty do Hawany.

santa.dominica.JPGSanto Domingo, Dominikana

Wyspa, zwana dawniej jako Hispaniola (nazwa nadana przez Kolumba oznacza „małą Hiszpanię”), obecnie jest terytorialnie podzielona między Haiti na zachodzie i Dominikanę na wschodzie. To tutaj w Santo Domingo Kolumb i jego załoga opuścili nowo okryty kontynent i jeszcze tej samej zimy wrócili do Hiszpanii. Warto zwiedzić latarnię upamiętniającą odkrycie Ameryki przez Kolumba, znajdującą się w Santo Domingo. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji o czasach Kolumba w okolicy, ale także zobaczyć nadzwyczajny system świetlny, który tworzy ogromny, biały krzyż na niebie, widoczny z odległości wielu kilometrów.

Znajdź tanie loty do Santo Domingo.

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...