O czym warto pamiętać podróżując kamperem?

Caravaning zyskuje na popularności, bo łączy ze sobą zalety spontanicznego podróżowania, bez konieczności zatrzymywania się w ściśle wyznaczonych miejscach, wraz z wygodą, którą oferują stacjonarne miejsca noclegowe. Planując podróż kamperem trzeba jednak pamiętać o wielu ważnych rzeczach. Przyglądamy się kilku kwestiom, które należy wziąć pod uwagę, aby przygoda na pokładzie kampera upłynęła w pełni przyjemnie i bez przykrych niespodzianek.

W trasie i na miejscu

Kamper, niezależnie od tego, jakiego rodzaju pojazd wybierzemy, jest sporo większy niż typowy samochód osobowy. To zaś oznacza, że prowadząc go, trzeba mieć na uwadze dozwolone prędkości dla tego typu pojazdów. Choć przydaje się wprawa w prowadzeniu kampera, to jednak ci z nas, którzy pierwszy raz zasiadają za jego sterami, szybko przyzwyczają się do innych gabarytów i dłuższego czasu wyprzedzania.

Musimy pamiętać o tym, że nie każda trasa, przejazd czy skrót będzie odpowiedni dla kampera. W końcu to pojazd o znacznie większych wymiarach, dlatego należy przemyśleć trasę podróży. Po to, aby zmieścić się w tunelu czy pod wiaduktem, nie zakorkować niepotrzebnie wąskich i trudnych przejazdów.

Podobnie rzecz się ma z miejscami postojowymi. W Polsce raczej nie ma problemu ze znalezieniem przystanku na trasie podróży, w którym można bezpiecznie i wygodnie zaparkować kampera. Poza granicami kraju trzeba jednak zwracać uwagę na wyznaczone miejsca do parkowania i zatrzymywania tego typu pojazdu.

Prawo jazdy kategorii B

Do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kategorii B, o ile masa pojazdu nie przekracza 3,5 tony. Do wartości tej zalicza się cały pojazd wraz z jego wyposażeniem, o czym nie można zapominać. Wypożyczając kampera, może się zdarzyć, że firma zażyczy sobie potwierdzenia posiadania uprawnień do kierowania pojazdami osobowymi np. przez minimalnie określony czas. Kryterium może również uwzględniać wiek kierowcy, ale nie jest to reguła.

Wyposażenie kampera – co jest potrzebne podczas wyjazdu?

Kamper to taki mały dom na kółkach, więc zabieramy w podróż nie tylko ubrania, obuwie czy kosmetyki. Musimy przemyśleć, co będzie niezbędne, w co wyposażyć wszystkich pasażerów, aby podróż i pobyt w wyznaczonych miejscach były przyjemnością. Jeśli wypożyczamy kampera, warto się zorientować w wypożyczalni, co będzie dostępne w pojeździe, a co trzeba zorganizować samodzielnie bądź dokupić. Kompletne wyposażenie można znaleźć na stronie https://intercamp.pl/.

Pomyślmy o naczyniach, garnkach, pościeli, ręcznikach, artykułach spożywczych, a także środkach higienicznych. Nikt nie chce przecież tracić czasu na szukanie sklepów i robienie zakupów zamiast odpoczynku i zwiedzania. Weźmy również pod uwagę, w co się zapakujemy, aby poruszanie się po przestrzeni kampera nie sprawiało podróżującym problemów.

Zadbajmy o przemyślaną trasę, odpowiednie wyposażenie, a także zorientowanie się, co i gdzie można robić. Gdy już wszystko przygotujemy, wyruszymy w wymarzoną podróż i z pewnością przeżyjemy niezapomnianą przygodę!

Jakie trendy będą obowiązywać w turystyce w roku 2024?
Zmierzch roku 2023 otacza branżę turystyczną aurą oczekiwania. Na horyzoncie majaczy rok 2024, który...
Nowy Bon Turystyczny 2023: Wakacyjne wsparcie dla rodzin i seniorów?
Rok 2023 przynosi nowe perspektywy dla polskiej turystyki, a rząd nie pozostaje obojętny na potrzeby...
Ciekawostki na temat hoteli
Hotele są miejscami, w których ludzie z różnych części świata zatrzymują się na noclegi i wypoczynek,...
Fuerteventura - co warto zobaczyć
Fuerteventura to jedno z najbardziej popularnych miejsc należące do archipelagu Wysp kanaryjskich, które...
Jak wybrać w Jastarni kwatery prywatne? Zaplanuj nocleg
Jastarnia to nadbałtycka miejscowość, która już od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów....
Pożyczka na raty - na wakacje czy warto?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. To zależy od sytuacji finansowej...