Nocleg w Estonii? Skorzystaj z bogatej oferty osiemnastowiecznych dworów

Tysiące zabytkowych dworów, których tradycja sięga często nawet XIII wieku, to jedna z cech estońskiego krajobrazu. Wśród nich aż sto, po odrestaurowaniu, służy turystom – nie tylko jako muzea, ale również jako komfortowe bazy noclegowe, luksusowe uzdrowiska, restauracje czy obiekty konferencyjne. Co ciekawe, część z nich to dwory wzniesione przez polskich książąt i władców.

Zabytkowe dwory jedną z największych atrakcji turystycznych Estonii. Uwagę turystów przyciąga głównie wysoki standard i luksus odrestaurowanych budowli oraz fakt, że, wznoszone w ciągu kilku stuleci, stanowią wyjątkową kombinację stylów architektonicznych różnych epok. „W przypadku wielu dworów prace renowacyjne, a tym samym przywrócenie budowlom ich pierwotnego wyglądu, było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej“ – podkreśla Tarmo Mutso, Dyrektor Centrum Rozwoju Turystyki Estońskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Wśród nich m.in. dwór szlachecki Rogosi (Rogosiński) usytuowany w południowej Estonii na półwyspie Haanja, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1603 roku.

Estońskie dwory przyciągają turystów zainteresowanych zdrowym wypoczynkiem, blisko kultury. Niektóre z nich przekształcono w luksusowe hotele oferujące między innymi naturalne zabiegi kosmetyczne i lecznicze. „Dwory i dworki, pochodzące z XVIII i XIX wieku, stanowią nie lada atrakcję dla miłośników historii i kultury, zapewniając im jednoczesny relaks w starym, lecz luksusowym otoczeniu oraz w połączeniu ze współczesnymi zabiegami uzdrowiskowymi“ dodaje Mutso.

Dwory znajdujące się na terenie Parku Narodowego Lahemaa, w letnim kurorcie Pärnu i na wyspie Saaremaa oferują zakwaterowanie w komfortowych warunkach, z opcją wyżywienia. Restauracja gourmet Alexander na dworze Pädaste została uznana przez wybitnych specjalistów i krytyków sztuki gastronomicznej za najlepszą restaurację estońską 2010 roku. Ciekawą atrakcję stanowią letnie wydarzenia organizowane na estońskich dworach, zwłaszcza koncerty.

W większości przypadków estońskie dwory są codziennie otwarte dla zwiedzających, a bilet wstępu umożliwia zarówno podziwianie dworskiej architektury, jak i zwiedzanie utworzonych w dworach muzeów.

W początkach XX wieku w Estonii było 1250 dworów i dworków. Ich liczba spadła do 414 w 2005 roku. Obecnie około 200 budynków dworskich uznaje się za zabytki architektury i otacza ochroną państwa – wśród nich 100 jest aktywnie użytkowanych. Jedna trzecia estońskich dworów i dworków została zbudowana pod koniec XVIII wieku. Prace budowlane kontynuowano również na początku XIX wieku, zwłaszcza w latach 1820–1830. W architekturze dworskiej Estonii wyraźnie zaznaczają się wpływy niemieckie i rosyjskie.

Więcej informacji o wypoczynku w dworach i dworkach na stronie:

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...