Niskie buty w górach? – podsumowanie wędrówki przez Iran w Aku Rock Lite II

Łukasz Supergan po raz pierwszy założył na nogi lekkie półbuty Rock Lite II GTX marki Aku wiosną zeszłego roku. Za sobą miał już przebycie Łuku Karpat, pielgrzymkę z Warszawy do Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz wędrówkę zimą najdłuższym szlakiem Karpat Słowackich – wszystko na własnych nogach. Za te wędrówki został wyróżniony podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, zwanych potocznie „Kolosami” w kategorii „Wyczyn roku”. Plan na jesień 2014 roku zakładał przejście około 2500 kilometrów przez pustynne Góry Zagros w Iranie…

„Pustynne góry, wysokie na 3-4 tysiące metrów i zbliżająca się zima nakazywałyby raczej zabranie wysokich butów górskich. Z drugiej strony upały, jakie miały mi towarzyszyć, sugerowały zabranie obuwia możliwie lekkiego. Zorientowałem się, że Aku Rock Lite II, buty niskie, ale przystosowane do terenu górskiego, mogą być dobrym kompromisem tych sprzecznych wymagań. Zdecydowałem się wziąć je jako moje jedyne obuwie, które przejść miało irański Zagros” – podjęcie takiej decyzji nie było łatwe, ale Łukasz Supergan zdecydował się zaryzykować. Decyzja o zabraniu jednej pary związana była z ograniczeniem ilości sprzętu do naprawdę niezbędnego, tak by plecak podczas wędrówki był możliwie najlżejszy i był bardziej sprzymierzeńcem niż przeszkodą w wyprawie. Łukasz liczył się z tym, że buty będzie reperował po drodze, korzystając z pomocy lokalnych szewców. Nie okazało się to jednak konieczne:

„Wyruszając do Iranu byłem przygotowany na konieczność naprawy butów po drodze lub wędrówkę w sandałach. Tymczasem podejściówki Aku nie tylko pokonały trudną drogę i doszły do celu w dobrym stanie, ale po drobnych naprawach mogą posłużyć jeszcze kolejny sezon” – podsumowuje swoje przemyślenia dotyczące użytkowania tego modelu nieprzerwanie przez 76 dni.

Aku Rock Lite II należą do kategorii butów podejściowych, które charakteryzują się niską wagą i dobrym dopasowaniem do stopy. Z wyglądu przypominają buty wspinaczkowe i faktycznie podeszwa zapewnia bardzo dobre czucie podłoża oraz przyczepność w terenie skalnym. W butach tych można pokonywać łatwe drogi wspinaczkowe. Ta cecha wybawiła Łukasza z bardzo poważnych kłopotów…

„Ostatecznym testem był moment, gdy około 25 dnia wędrówki, z własnej winy, zapchałem się w kilkusetmetrową ścianę, w rejonie miasta Kermanszach. Dotarcie do ścieżki wymagało zejścia 700-800 metrowym, wapiennym urwiskiem, w trudnościach do III+ (małych dla przeciętnego wspinacza, ale poważnych, gdy schodzi się nimi bez asekuracji i z 15-kilogramowym plecakiem). Tamtego dnia Aku pokazały pazur jako buty wspinaczkowe i zdały egzamin bardzo dobrze. Na suchej skale umożliwiały balansowanie między niewielkimi, obłymi stopniami, a nawet na płaskich fragmentach, gdzie stopy opierałem wyłącznie na tarcie. Przednia część podeszwy dawała bardzo dobre wyczucie skały, prawie jak klasyczny but do wspinaczki. Zabrzmi to patetycznie, ale czułem, jakby uratowały mi życie. Żaden klasyczny but trekingowy nie pokonałby takiego zejścia jak tamto.”

Po wędrówce przez góry Zagros Łukasz Supergan jest przekonany, że długi marsz, nawet poza szlakami, niekoniecznie wymaga technicznego, wysokiego obuwia: „Liczącą setki, a nawet tysiące kilometrów drogę przez góry można zrobić w lekkich, ale dobrych butach do kostki.”

Podsumowanie testów butów Aku Rock Lite II podczas wędrówki w Iranie można przeczytać na stronie Łukasza Supergana: www.lukaszsupergan.com

O marce:

Aku to renomowany włoski producent, który za swoją misję uważa produkcję obuwia turystycznego w myśl dewizy „lekko, wygodnie, solidnie”. Włoska firma Aku to przeszło 30 lat doświadczenia na rynku obuwia outdoorowego. Aku to również synonim najwyższej jakości. Buty produkowane są w Europie i wykańczane ręcznie przez najlepszych specjalistów.

Strona dystrybutora: www.ravenoutdoor.com

PR

No posts found