Nikon: Polacy częściej fotografują swoje starsze dzieci

Ponad połowa rodziców uważa, że robi więcej zdjęć swoim starszym dzieciom niż młodszym – wynika     z badań przeprowadzonych przez firmę Nikon w Europie, w tym w Polsce, i Afryce Południowej*. Narodem najczęściej potwierdzającym taką tendencję są Hiszpanie (70 proc. ankietowanych) oraz Włosi (68 proc.). Na drugim biegunie znajdują się Litwini, wśród których 34 proc. przyznaje, że ich starsze dziecko ma więcej zdjęć. W Polsce ten odsetek wynosi 56 proc, przekraczając średnią europejską wynoszącą 51 proc. Jednocześnie, 42 proc. rodziców zamieszkałych w badanych krajach twierdzi, że zrobiło podobną liczbę zdjęć starszemu i młodszemu dziecku, a 7 proc. deklaruje, że częściej fotografowało młodsze.

Badanie przeprowadzone na grupie 500 osób w Polsce pokazało, że więcej zdjęć starszym dzieciom robią matki – 57 proc. niż ojcowie – 53 proc. Najczęstszą przyczyną rzadszego fotografowania młodszych dzieci jest fakt,       iż rodzice nie zdają sobie sprawy z istnienia takiej dysproporcji (35 proc.) oraz brak czasu (30 proc.). Ponad jedna piąta ankietowanych Polaków (22 proc.) stwierdziła, iż częściej fotografowała pierwsze dziecko, więc nie czuła potrzeby tak częstego robienia zdjęć młodszym pociechom. Zauważają to również dzieci.Nieco ponad jedna trzecia (39 proc.) ankietowanych w Polsce potwierdza, że starszy brat lub siostra częściej pojawiają się w rodzinnym albumie.

Analizując swoje dzieciństwo, ankietowani Polacy zauważają, że starsze dziecko w ich rodzinie częściej pojawia się w rodzinnym albumie – 39 proc. potwierdza taką prawidłowość. Pytani z kolei o swoje ulubione zdjęcie         z dzieciństwa wskazują fotografie z rodzinnych wakacji. Mniej niż jedna czwarta (23 proc.) twierdzi, że ich ulubione zdjęcia to fotografie całej rodziny na słonecznej plaży lub podczas zwiedzania ciekawych miejsc.Najmniej lubiane są zdjęcia z zajęć sportowych i wspólnych posiłków (2 proc.). Co ciekawe, blisko jeden na 10 ankietowanych       w Polsce (8 proc.) stwierdził, że nie lubi żadnych zdjęć ze swojego dzieciństwa, na co wskazało 12 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet.

„Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem to powszechne zjawisko w rodzinach, szczególnie jeśli dzieci jest troje lub więcej.Wielu rodziców podejmuje próby traktowania wszystkich swoich pociech w taki sam sposób, jednak rzeczy robione po raz pierwszy przez najstarsze dziecko, takie jak pierwszy krok, pierwsze wypowiedziane słowo, pierwszy dzień w szkole – wydają się im mniej ważne w przypadku każdego kolejnego dziecka.Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Nikon, z którego wynika, że najczęściej fotografowane jest najstarsze dziecko, są dowodem na to, że rodzice zazwyczaj jednak nie zdają sobie sprawy z takiego stanu rzeczy” – skomentowała wyniki badań dr Michele Borba, międzynarodowy autorytet w dziedzinie psychologii edukacyjnej, badająca wpływ kolejności urodzin na osobowość. „Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby robić różne zdjęcia wszystkim dzieciom, im samym lub wraz z całą rodziną. Wyzwoli to w dzieciach poczucie równego traktowania, otoczenia ich miłością i przekonania o ich indywidualności” – dodaje Borba.

Jordi Brinkman, Product Manager w Nikon Europe, podkreśla:„Zapracowanym rodzicom może być trudno zarejestrować wszystko, co się dzieje, szczególnie jeśli rodzina się powiększa.Ale dzięki aparatom, takim jak nowy Nikon D3100 robienie wysokiej jakości zdjęć czy nagrywanie filmów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. To modelprzeznaczony dla początkujących użytkowników cyfrowych lustrzanek, ponieważ znacznie ułatwia robienie doskonałej jakości zdjęć i nagrywanie filmów bez zwracania uwagi na skomplikowane funkcje czy wagę sprzętu.Filmy w rozdzielczości Full HD i wbudowany tryb podręcznika prowadzący krok po kroku przez ustawienia aparatu, pozwalając fotografowi doskonalić umiejętności i robić świetne zdjęcia”.

 

 

Odsetek rodziców deklarujących, że robią więcej zdjęć starszemu niż młodszemu dziecku

Odsetek dzieci, które dostrzegają takie zjawisko

Hiszpania
69%
Południowa Afryka
50%
Włochy
68%
Francja
48%
Słowenia
57%
Włochy
47%
Francja
56%
Hiszpania
46%
Holandia
56%
Polska
39%
Polska
56%
Holandia
37%
Afryka Południowa
53%
Belgia
36%
Belgia
50%
Wielka Brytania
34%
Wielka Brytania
46%
Rumunia
29%
Czechy/Słowacja
44%
Czechy/Słowacja
29%
Estonia
43%
Słowenia
29%
Rumunia
41%
Litwa
24%
Łotwa
36%
Estonia
19%
Litwa
34%
Łotwa
18%

 

* Badanie na zlecenie firmy Nikon przeprowadziła niezależna agencja badawcza Opinion Matters na grupie 15 592 osób w 14 regionach: w Europie – Włochy, Wielka Brytania, Słowenia, Hiszpania, Litwa, Holandia, Polska, Francja, Belgia, Czechy i Słowacja (jako jeden region), Estonia, Rumunia i Łotwa oraz w Afryce Południowej.

 Jak unikać niezdrowej rywalizacji wśród rodzeństwa
– porady dr Michele Borba, autorki książki:
„Wielka księga rozwiązań dla rodziców: 101 odpowiedzi na codzienne wyzwania i najgorsze obawy”
 (The Big Book of Parenting Solutions: 101 Answers to Your Everyday Challenges and Wildest Worries, 2009)

1. Pielęgnuj unikatowe mocne strony i różnice
Sytuacja, w której każde dziecko stara się określić, kim jest jako jednostka, może prowadzić do zaostrzenia wewnętrznej rywalizacji pomiędzy nimi. Potwierdzenie szczególnego talentu, który wyróżnia dziecko spośród rodzeństwa, może się przyczynić do złagodzenia tej rywalizacji. Przykładowo, jeżeli jedno z dzieci wyróżnia się w sztuce, możesz podarować mu kolorowe kredki oraz książki do rysowania i zachęcić do uczestniczenia w zajęciach plastycznych. Jeżeli inne dziecko interesuje się bardziej sportem, możesz podpowiedzieć mu dołączenie do drużyny szkolnej. Sukces polega na pielęgnowaniu naturalnych zdolności każdego dziecka, a następnie tworzeniu mu możliwości wykazania się nimi. Dzięki temu dzieci nie będą rywalizować o tę samą „sławę”.

2. Znajdź czas, aby przebywać sam na sam z każdym dzieckiem.
Jednym ze sposobów na to, aby dziecko poczuło się ważne, jest spędzanie z nim czasu sam na sam. Korzystaj z każdej okazji albo ustal z każdym dzieckiem wyznaczony czas, który spędzi tylko z Tobą i zapisz to w kalendarzu. To, jak często będziecie spędzać czas razem, zależy od Twoich zajęć: trzydzieści minut tygodniowo, dziesięć minut dziennie czy jedną godzinę co drugi tydzień. Poproś inną dorosłą osobę, aby zajęła się resztą rodzeństwa lub wybierz czas, kiedy jest poza domem. Takie okazje do bycia „razem” to na przykład: kino, obiad w ulubionej restauracji, puszczanie latawców, wyjście na lody lub po prostu przebywanie we dwoje.

3. Nie porównuj.
Zwróć uwagę na sytuacje, kiedy przeciwstawiasz sobie dzieci jako rywali, bo może to prowadzić do frustracji. Wiele młodszych dzieci skarży się na porównywanie ich ze starszym rodzeństwem.

4. Unikaj niepotrzebnych etykietek.
Nie używaj etykiety ani przezwiska, chyba że jest ono pełne szacunku dla dziecka lub je wzmacnia. Przezwiska mogą być prorocze, obniżać poczucie własnej wartości, wywoływać rywalizację wśród rodzeństwa oraz towarzyszyć dziecku w jego dorosłym życiu.

5. Spraw, aby „pierwszy krok”, był szczególnym wydarzeniem.
Każdy „pierwszy raz” – pierwsze słowo, pierwszy krok, pierwszy dzień w szkole itp. – jest historycznym wydarzeniem, ale można je łatwo zlekceważyć w przypadku młodszych dzieci, jeżeli uczestniczyło się już w podobnych chwilach przeżywanych przez starsze dzieci. Uhonoruj „pierwszy raz” każdego dziecka, tak aby wiedziało, że jego osiągnięcie wzrusza Cię tak samo jak poprzednio, w przypadku sukcesu pierwszego dziecka.

6. Zachowuj neutralność.
Im bardziej angażujesz się w kłótnie dzieci, tym większe staje się prawdopodobieństwo rywalizacji wśród rodzeństwa. Dzieci muszą się nauczyć rozwiązywać swoje problemy we własnym gronie. Interweniuj, kiedy emocje sięgają zenitu, zanim kłótnia wymknie się spod kontroli, ale kiedy sprzeczka rozwija się, zachowaj neutralność i udzielaj rady tylko wtedy, kiedy dzieci utkną w martwym punkcie.

7. Ostrożnie wykorzystuj rzeczy używane.
Pierwsze dziecko dostaje wszystko nowe. Zawsze ostrożnie przekazuj rzeczy używane młodszym dzieciom. Młodsze rodzeństwo często nie lubi dostawać używanych ubrań i zabawek po starszym bracie czy siostrze.

8. Zrób z dzieci fotografów.
Spójrz na rodzinny album. Jeżeli jedno dziecko ma o wiele więcej zdjęć niż reszta rodzeństwa, może to oznaczać, że nadszedł czas, aby przejęło ono rolę fotografa. Możesz przy następnym święcie lub dużej imprezie rodzinnej dać każdemu dziecku aparat, aby utrwaliło to wydarzenie. Następnie zrób krok dalej i pozwól każdemu dziecku założyć własny rodzinny album ze zdjęciami. Jest to jeden ze sposobów, aby dziecko było zadowolone nie tylko ze sposobu wykonania zdjęcia, ale także z faktu, że posiada tyle samo zdjęć co reszta rodzeństwa.

9. Zachęcaj do współpracy.
Jednym z najprostszych sposobów wzmacniania harmonii wśród rodzeństwa jest chwalenie dzieci, kiedy pomagają sobie nawzajem, nawet gdy nie jest to częsta sytuacja. Dzieci będą bardziej skłonne do powtarzania takich zachowań, bo wiedzą, że tego od nich oczekujesz.

10. Uświadom, że nie jest możliwe postępowanie we właściwy sposób przez cały czas.
Nie musisz się denerwować, starając się wykonywać wszystko równo i sprawiedliwie – to jest po prostu niemożliwe. Ponadto, prawdziwe życie nie zawsze jest sprawiedliwe. Sukces polega na ograniczaniu sytuacji, które niszczą więzy pomiędzy rodzeństwem lub rówieśnikami i prowadzą do długotrwałej niechęci.

Informacje dodatkowe:
Dr Michele Borba:
Autorka 22 nagrodzonych publikacji dotyczących wychowywania, które zostały przetłumaczone na ponad 11 języków. Należą do nich między innymi The Big Book of Parenting Solutions: 101 Answers to Your Everyday Challenges, Wildest Worries, No More Misbehavin’ oraz Building Moral Intelligence. Więcej informacji www.micheleborba.com

Informacje o a Nikon D3100
Model D3100 został zaprojektowany pod kątem osób stawiających pierwsze kroki w fotografowaniu za pomocą lustrzanek cyfrowych, pragnących robić doskonałe zdjęcia i filmy rodzinne bez martwienia się o skomplikowane funkcje. Ustawienia automatyczne sprawiają, że aparat wykonuje najtrudniejsze funkcje, podobnie jak w aparatach kompaktowych: podgląd na żywo z automatycznym wybieraniem programów ustawia tryb pasujący do dowolnej sytuacji; system rozpoznawania scenerii zapewnia ostre obrazy dzięki analizowaniu sceny i optymalizowaniu ustawień tuż przed zwolnieniem migawki; tryb podręcznika prowadzi użytkownika krok po kroku do uzyskania idealnego zdjęcia. Aparat D3100 o rozdzielczości 14,2 megapikseli umożliwia przełączanie w tryb wideo, zapewniając nagrywanie atrakcyjnych filmów w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem.

NIKON Corporation
NIKON działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów NIKKOR, skanerów, sprzętu sportowego (m.in. lornetek, dalmierzy i lunet), mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. NIKON jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych, produkując lustrzanki profesjonalne oraz amatorskie, a także aparaty kompaktowe serii COOLPIX. Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych firma stosuje mocowanie typu F, dzięki czemu jest jedynym producentem przez tak długi czas stosującym tradycyjne mocowanie obiektywów, których do 2010 r. wyprodukowała już pięćdziesiąt pięć milionów egzemplarzy.
W Polsce firmę reprezentuje NIKON Polska Spółka z o.o., która rozpoczęła swoją działalność 3 listopada 2003 r. jako importer produktów fotograficznych. W Warszawie przy ulicy Postępu 14 firma posiada również centrum serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Więcej informacji o firmie NIKON, jej działalności w Polsce i produktach dostępnych na naszym rynku można znaleźć na stronie www.nikon.pl
Źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...