Niezbędnik podróżnika autorstwa Beaty Pawlikowskiej!

Przygotowania do wyjazdu to często te same dylematy i wyzwania – w co się spakować, co ze sobą zabrać, jak się komunikować w obcym języku z ludźmi odmiennej kultury. Doświadczona podróżniczka Beata Pawlikowska przygotowała właśnie na takie okazje „Niezbędnik podróżnika”. Książka to idealny podręczny poradnik i notes w jednym. Można go dowolnie wykorzystywać do własnych celów wyprawowych (Edipresse Książki, 14 czerwca).

Beata Pawlikowska od lat podróżuje w najdalsze zakątki świata. Swoje globtroterskie doświadczenie zdobywała w kolejno poznawanych krajach, gdzie spotykała się z różnymi zaskakującymi, czasem niebezpiecznymi sytuacjami. W swych rozlicznych wyprawach odwiedzała miejsca o różnej kulturze i całkowicie odmiennym od polskiego klimacie. Komunikowała się z ludźmi wywodzącymi się z innej tradycji, wyznającymi inną wiarę i posługującymi się obcym językiem. Po latach podróży nabyła cenne doświadczenie, które pozwala jej swobodnie poruszać się i komunikować w wielu szerokościach geograficznych. Teraz dzieli się nim ze swoimi czytelnikami.

Co zrobić gdy nie mamy takiej wiedzy jak Beata Pawlikowska? Jak się spakować i nie zabrać jednocześnie całego swojego dobytku, jak się przygotować na całkiem nowe sytuacje, wreszcie jak ustrzec przez zaskakującymi sytuacjami? Z książką „Niezbędnik podróżnika” Pawlikowskiej każda podróż może okazać się zdecydowanie prostsza, a nawet może się przerodzić w przygodę. Autorka skupiła się w niej na tym co w jej opinii jest najbardziej niezbędne. Całość opracowania jest przejrzysta i konkretna. Użytkownik może z książki korzystać jak z podręcznej ściągawki, do której może dopisywać własne notatki i uwagi.

Każdy kto chce pozbyć się niepotrzebnego balastu lub nie zapomnieć o tym co najważniejsze powinien przeczytać rozdział dotyczący ekwipunku. Wszystko to co znajdzie się w naszym bagażu powinno zależeć przede wszystkim od celu wyjazdu. Pawlikowska podpowiada że kluczowe jest także określenie czasu podróży. W tej części książki znajduje się podział na „Ekwipunek w tropiki”, „Ekwipunek w góry”, „Dodatkowy ekwipunek”, „Ekwipunek twórczy”, „Ekwipunek medyczny” i „Ekwipunek zasadniczy”. Autorka opisując zalecane zestawy uzasadnia dlaczego dokonała takiego a nie innego wyboru. Czytelnik dowie się na przykład dlaczego Pawlikowska zawsze zabiera ze sobą sznurek i do czego mogą się przydać gumki recepturki. Podróżnicze porady autorki dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, ponieważ w każdej podróży, bez względu na płeć, chodzi przede wszystkim o to, by spakowana odzież była funkcjonalna i zbytnio nie obciążała bagażu.

W dalszej części książki autorka opisuje najważniejsze zasady zachowania w różnych kulturach. Podróżniczka szczególnie zwraca uwagę na to, jak ważne jest poszanowanie lokalnych zwyczajów i podaje kilka prostych porad, jak się odnaleźć w nowych miejscach. Są tu podpowiedzi odnośnie zachowania np. w świątyni i kościele, w krajach muzułmańskich, buddyjskich czy hinduistycznych.

Rozdział „Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach” to zbiór praktycznych porad dotyczących różnych niepożądanych sytuacjach. Źródłem dodatkowego stresu, szczególnie w obcym kraju, może być biegunka, oparzenie meduzy, poparzenie, ukąszenie węża, pająka, osy lub pszczoły, ukłucie kolcem skorpiona czy ukąszenie mrówki pociskowej. Dlatego poza poradami Pawlikowska podaje kilka informacji co należy robić, by nie narazić siebie i innych na takie niebezpieczeństwo. Podróżniczka przygotowała osobny rozdział dotyczący ochrony przed owadami, szczególnie przydatny w tropikach.

W rozdziale „Podstawowe zasady bezpieczeństwa” autorka przekazuje zestaw kluczowych zasad, których sama się trzyma. Mogą one pomóc zachować tzw. „chłodną głowę” np. w chwili beztroski, o które nietrudno na wakacjach. Ostatni rozdział to „Jestem przyjacielem świata” i tu czytelnik może się na chwilę pochylić nad swoją postawą, filozofią i kulturą podróżowania.

Książka zawiera dość dużo wolnych stron, autorka zachęca czytelników i adeptów podróżowania do uzupełniania jej o własne notatki. Zabierając przewodnik w podróż użytkownik ma 2 w 1. Wygodne miejsce na zapiski i stale dostępny zbiór fachowych porad od Beaty Pawlikowskiej, szczególnie przydatnych przed zbliżającymi się wakacjami. „Niezbędnik podróżnika” to książka, która dla każdego może być początkiem nowej niezapomnianej i niezapisanej jeszcze przygody.

Beata Pawlikowska pisarka, podróżniczka, dziennikarka. Łowca prawdy, przygód i fotografii. Podróżuje do najbardziej egzotycznych miejsc na całym świecie. Autorka reportaży, felietonów oraz kilkudziesięciu książek podróżniczych i poradników, które ilustruje własnymi zdjęciami i rysunkami. Od lat doradza swoim fanom, jak aktywnie i zdrowo żyć, być odważnym i myśleć pozytywnie.


Dane wydawnicze:

Autor: Beata Pawlikowska, tytuł: „Niezbędnik podróżnika”, Edipresse Książki, ISBN 9788379457939, cena: 39,90 zł, oprawa: zintegrowana, format: 123 mm x 194 mm, liczba stron: 368, data premiery: 14 czerwca 2017 r. 

O Edipresse Książki: 

Edipresse Książki to wydawnictwo w grupie Edipresse Polska. W ofercie znajdują się książki o tematyce poradnikowej, biografie, powieści obyczajowe, kulinaria, a także publikacje podróżnicze i fotograficzne. Autorzy wydawnictwa to poczytni i cenieni pisarze, znane osobistości i popularne gwiazdy: Beata Pawlikowska, Hanna Bakuła, dr Krzysztof Gojdź, Magda Gessler, Anna Jurksztowicz, Michel Moran, Marcin Kydryński, Jacek Bonecki, Robert Biedroń, Mariola Bojarska-Ferenc, Stephenie Meyer, Ewa Chodakowska, Dorota Wellman i inni. Ofertę książkową dopełniają produkty art.&pap, w tym kalendarze, puzzle i gry planszowe. (www.facebook.com/edipresseksiazki, www.instagram.com/edipresseksiazki)

Fundacja Przyjaciółka powstała w 2000 roku. Pomaga przede wszystkim dzieciom wychowującym się poza naturalną rodziną, promuje rodzicielstwo zastępcze, a także wspiera podopiecznych świetlic środowiskowych oraz leczenie i rehabilitację dzieci chorych i niepełnosprawnych. Przez 15 lat Fundacja pomogła ponad 17 tysiącom dzieci. Ta pomoc jest często długofalowa, objęła dofinansowaniem leczenie i rehabilitację ponad 750 dzieci, niektóre z nich są w programie ponad 10 lat. Fundacja Przyjaciółka przyznaje również stypendia na działania edukacyjne i rozwojowe dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych. Jest również członkiem Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej i Forum Darczyńców w Polsce. Fundacja Przyjaciółka to przede wszystkim ludzie którym pomagamy, ale bez pomocy innych możemy niewiele. Dlatego każdy może pomagać z nami! Co możesz zrobić:

  • namówić swoją firmę do współpracy z nami,
  • przekazać nam 1% swojego podatku wpisując do zeznania podatkowego naszą nazwę i numer KRS 0000074781,
  • pomóc nam finansowo przekazując darowiznę na konto w mBank, PL72 1140 1010 0000 5494 1000 1001.

 PR

No posts found