Niezbędnik bezpiecznego narciarza

Narty, buty i kombinezon spakowane. Ale co dalej? Powiemy Ci o czym naprawdę warto pamiętać przed wyruszeniem ku przygodzie na stoku, aby czuć się bezpiecznie.

Kask

Kask narciarski w większości krajów europejskich nie jest obowiązkowym wyposażeniem dorosłych osób. W Polsce i wielu krajach związkowych Austrii muszą w nim jeździć dzieci poniżej 16 roku życia, we Włoszech poniżej 15. Zawsze jednak sprawdź lokalne regulacje, które czasem nakładają ten obowiązek na wszystkich użytkowników stoku. Jak podaje portal wkasku.pl „Około 20% wszystkich urazów jakich doznają narciarze i snowboardziści to urazy głowy, połowa z nich to urazy głowy zagrażające życiu.”, nas to przekonuje do jeżdżenia w kasku. Ważne, aby był dobrze dobrany (nie za luźny) i zakładany wyłącznie na głowę lub cienką kominiarkę, nigdy na czapkę. Sprawdź również czy Twój kask ma certyfikat bezpieczeństwa, w Europie obowiązuje FISI 1077. Warto też pamiętać, że brak kasku może powodować odmowę wypłaty ubezpieczenia w razie wypadku.

Polisa

Polisę po prostu trzeba mieć, nie jest to duży wydatek, a chroni nas przed olbrzymimi kosztami w razie kontuzji lub wypadku. W przypadku wycieczki kupionej w biurze podróży koniecznie sprawdź, czy ubezpieczenie oferowane przez organizatora obejmuje zdarzenia związane z uprawianiem sportów na stoku.

Idealna polisa zawiera:

 • Koszty leczenia (w tym wyniku urazów i wypadków na stoku)
 • Następstwa nieszczęśliwych wypadków (w tym wynikających z uprawienia sportów narciarskich)
 • Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego
 • Koszty transportu
 • Odpowiedzialność cywilną (jeżeli z naszej winy dojdzie do wypadku na stoku),
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

Jeżeli zamierzasz zjeżdżać z wytyczonych tras, ubezpieczenie musi mieć opcję uprawiania sportów ekstremalnych. Oczywiście w Polsce, jeżeli mamy ubezpieczenie w ZUS, ubezpieczenie od KL nie jest konieczne, pozostałe opcje jednak warto wykupić.

Polisy na narty możesz porównać na stronie www.polisanarciarska.pl.

Apteczka

Szczególnie jeżeli wybierasz się poza Polskę, warto wziąć podręczną apteczkę. Po pierwsze nie wszędzie znajdziesz aptekę, a nawet jeżeli – po zejściu ze stoku może być ona nieczynna. Po drugie leki są często dużo droższe, a po trzecie nie znasz lokalnych marek, a wytłumaczenie  farmaceutce w małym, szwajcarskim miasteczku czego dokładnie potrzebujesz, może wymagać sporo czasu i kreatywności.

Co warto zabrać do apteczki?

 • ·Krem z wysokim filtrem UV
 • ·Plastry i bandaż elastyczny
 • ·Krem lub żel na urazy i stłuczenia np. Altacet
 • ·Tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe np. Ibuprom
 • ·Spray na katar np. Aspecton Spray
 • ·Preparat przeciw biegunce np. Stoperan
 • ·Preparat na zaparcia np. Regulax

EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatnie wydawana w oddziałach NFZ. Uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. Niestety poszczególne kraje różnią się zakresem bezpłatnych świadczeń oraz sposobem korzystania ze świadczeń, na przykład mogą one wymagać zapłacenia, a potem w Polsce otrzymasz zwrot wydatków na podstawie rachunków. Warto ją jednak mieć z jednego powodu – w przypadku dłuższego leczenia, komercyjne ubezpieczenie może nie pokryć wszystkich kosztów, a jest szansa, że pokryje je EKUZ. Więcej informacji można uzyskać w oddziale NFZ lub na www.ekuz.nfz.gov.pl.

Karta ICE

To plastikowa karta, z międzynarodowym oznaczeniem „in case of emergency” (w razie wypadku), zawierająca kontakty do 3 osób, które należy powiadomić w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Kartę ICE można kupić za 5 zł w oddziałach PCK lub na stronie www.pck.pl.

Warto również w telefonie dopisać skrót ICE przy kontaktach do osób, które chcemy zawiadomić w razie wypadku.

Materiały: KREWEL Meuselbach GmbH

PR

No posts found