Największe atrakcje Zakopanego

Zakopane (woj. małopolskie), zimoZakopanewa stolica Polski, jest wczasowiskiem i największym w kraju ośrodkiem narciarstwa, ale też miejscem kultowym, pełnym zabytkowej architektury, muzeów i galerii, świątyń i pomników.

Wystarczy przejść deptakiem – Krupówkami, pod górą Gubałówką z zabytkową kolejką górską, żeby poczuć klimat miasta ze stylową zabudową, wzorowaną na mistrza architektury zakopiańskiej z przełomu XIX i XX w. — Stanisława Witkiewicza. Takim majstersztykiem góralskiej architektury i sztuki jest najwybitniejsze dzieło Witkiewicza — willa Pod Jedlami na Kozińcu. A przy Krupówkach (nr 10 i 12), ponad potokiem pną się w górę dwa murowane domy w stylu zakopiańskim z początku XX w. — bogate w zbiory przyrodnicze, etnograficzne i sztuki Muzeum Tatrzańskie (według projektu Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego) oraz wybudowany na siedzibę Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego dworzec Tatrzański (obecnie oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego), gdzie spotykali się wybitni ludzie kultury — od grającej na scenach amerykańskich aktorki Heleny Modrzejewskiej po światowej sławy pianistę Ignacego Jana Paderewskiego i noblistę, autora powieści „Quo vadis”, Henryka Sienkiewicza.

Wielu z nich spoczęło na Pęksowym Brzyzku, cmentarzu, który jest symbolem góralszczyzny i całej polskiej kultury. Cmentarzyk oddziela od ulicy kamienne ogrodzenie, w dole szumi potok, a w oddali piętrzą się Tatry. Obok drewnianego kościółka, znajdziemy tu ok. 500 drewnianych i kamiennych nagrobków, w tym wiele niepowtarzalnych dzieł sztuki. Znajdziemy pomniki związanych z Zakopanem sław – autora książek dla dzieci Kornela Makuszyńskiego, sportsmenki Heleny Marusarzówny zamordowanej przez hitlerowców podczas II wojny światowej, legendarnego przewodnika tatrzańskiego — Sabały, Stanisława Witkiewicza oraz symboliczny grób jego syna, pisarza, malarza i reżysera Stanisława Ignacego Witkiewicza — Witkacego. Jest też grobowiec Władysława Hasiora, którego prace (malarstwo, rzeźba, rysunek, instalacje) można oglądać w dawnej pracowni artysty — Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej, wokół której utworzono Park Rzeźby. Aby zobaczyć więcej eksponatów związanych z góralską sztuką ludową, warto także wybrać się do pobliskiej miejscowości- Kościelisko, które także słynie z dbania o tradycje i folklor regionalny.

Wśród zakopiańskich świątyń szczególna atmosfera panuje w sanktuarium na Krzeptówkach, które przyciąga kilka milionów wiernych rocznie. Panujący tu kult Matki Bożej Fatimskiej wiąże się z osobą polskiego papieża Jana Pawła II, który nawiedził świątynię 7 czerwca 1997 r. Podczas uroczystości Matki Bożej Fatimskiej w majową scenerię Zakopanego wpisują się pątnicy i górale w regionalnych strojach, którzy gromadzą się na okolicznych łąkach z widokiem na Tatry.

Skutery śnieżne Zakopane - odkryj zimowe piękno Tatr na wypożyczonym skuterze śnieżnym
Masz ochotę na niezapomniane wrażenia podczas zimowego pobytu w Zakopanem? Skutery śnieżne Zakopane to...
Tatry, Zakopane i drewniany domek z kominkiem, czyli urlop marzeń
Jesień.Kolejny dzień najpiękniejszej, złotej polskiej jesieni. Od samego rana spacerujesz tatrzańskimi...
Tatry, Zakopane i drewniany domek z kominkiem, czyli urlop marzeń
Jesień. Kolejny dzień najpiękniejszej, złotej polskiej jesieni. Od samego rana spacerujesz tatrzańskimi...
Jak szukać apartamentu w Zakopanem?
Kiedy myślimy Tatry, wyobrażamy sobie Zakopane. Kiedy myślimy Zakopane, wyobrażamy sobie tłumy turystów....
GALERIA JEDNEGO AUTORA - 18.02.2015
GALERIA JEDNEGO AUTORA w Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury zaprasza 18 ( środa) lutego...
Wystawa Tatrzańska Atlantyda
Rozpoczynająca się 3 listopada wystawa "Tatrzańska Atlantyda" to drugi po bestsellerowym albumie pod...