Najpiękniejsze wieżowce świata

Na początku stycznia 2010 otwarto Burdż Khalifa w Dubaju – najwyższy obecnie budynek świata. Ale czy zdobędzie tegoroczną nagrodę Emporis Skyscraper Award dla najlepszego wieżowca roku, przyznawaną za nowatorski projekt i funkcjonalność?

Budowniczowie drapaczy chmur ścigają się w zawodach na najwyższy budynek na świecie, gdy tymczasem nie zawsze najwyższy znaczy najlepszy, najbardziej stylowy i funkcjonalny czy najpiękniejszy.

Skyscanner przedstawia 10 najpiękniejszych wieżowców świata:

cocoontower.tokyo.jpg

1.       Mode Gakuen Cocoon Tower, Tokio (Japonia) 204 m, 50 pięter

Wieżowiec, przypominający kształtem kokon, jest siedzibą trzech uczelni: szkoły mody (Tokyo Mode Gakuen), akademii techniki i projektowania oraz akademii medycznej. Jest drugim (po Uniwersytecie Moskiewskim) pod względem wysokości wieżowcem na świecie przeznaczonym na cele edukacyjne. Może pomieścić 10 tys. studentów, którzy „przepoczwarzają się” tutaj w światowej klasy specjalistów od mody, nowoczesnej technologii i medycyny. Znajdź tanie loty do Tokio.

2.       Het Strijkijzer, Haga (Holandia) 132 m, 43 piętra

Wieżowiec ten, przeznaczony na luksusowe apartamenty i mieszkania dla młodych ludzi, mieści także kawiarnię, fitness klub oraz, jak przystało na Holandię, ogromny garaż dla rowerów. Na 41 piętrze budynku znajduje się taras widokowy, na który bezpośrednio dociera przeszklona panoramiczna winda. Z tarasu widokowego obejrzeć można nie tylko panoramę miasta, ale także dostrzec statki pływające po Morzu Północnym. Znajdź tanie loty do Amsterdamu.

3.       Hearst Tower, Nowy Jork (Stany Zjednoczone) 182 m, 46 pięter

Bazą wieżowca stał się 6 piętrowy budynek w stylu art-deco oddany do użytku w 1928 roku, który docelowo miał być kilkakrotnie wyższy. Plany zarzucono z powodu Wielkiego Kryzysu. Ponowną budowę podjęto dopiero po kilkudziesięciu latach i otwarto go w 2006 roku. Hearst Tower jest siedzibą Hearst Corporation, ale także innych firm m.in. pisma Cosmopolitan. Budynek jest pierwszym w pełni ekologicznym wieżowcem w Nowym Jorku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ogrzewania i magazynowania wody opadowej, zużywa 26% mniej energii niż wynosi najniższa norma zużycia w Nowym Jorku. Znajdź tanie loty do Nowego Jorku.

4.       Turning Torso, Malmö (Szwecja) 190 m, 54 piętra

Wieżowiec jest drugim pod względem wysokości budynkiem mieszkalnym w Europie (pierwsze miejsce należy do Triumph Palace w Moskwie). Oprócz 147 mieszkań mieszczą się w nim sale konferencyjne i powierzchnie biurowe. Niestety nie można wejść na taras widokowy, gdyż wieżowiec jest w całości prywatny, ale w pobliskim budynku otwarto specjalnie dla turystów całoroczną wystawę poświęconą Turning Torso. Znajdź tanie loty do Malmö.

5.       Taipei 101, Tajpej (Tajwan) 509 m, 101 pięter

Nazwa, kształt i struktura wieżowca pełna jest bogatej symboliki odnoszącej się do cyklu odnowy czasu, ciągłego ulepszania, doskonałości wyrażonej w liczbie 8 (8 segmentów, po 8 pięter każdy), dostatku i szczęścia (kształt przypominający stos sztabek złota). W nocy jasnożółta poświata zamontowanego na iglicy oświetlenia sprawia, iż Taipei 101 przypomina olbrzymią świecę lub pochodnię. Od godziny 18:00 do 22:00 każdego wieczora wieża świeci w jednym z 7 kolorów tęczy, od czerwonego w poniedziałek przez zielony w czwartek do fioletowego w niedzielę. Znajdź tanie loty do Tajpej.

mary.axe.london.jpg

6.       30 St Mary Axe, Londyn (Wielka Brytania) 180 m, 40 pięter

Wieżowiec znajdujący się w głównej dzielnicy finansowej Londynu, zwany jest żartobliwie przez londyńczyków „korniszonem” ze względu na swój kształt. Funkcjonują też inne bardziej erotyczne nazwy. Budynek pokryty jest dwoma warstwami szklanych paneli, dzięki czemu poduszka powietrzna utworzona między nimi działa jak termos: grzeje zimą, chłodzi latem. Wieżowiec wykorzystuje najnowsze ekologiczne rozwiązania architektoniczne. Mimo opływowego, skręconego spiralnie kształtu, tylko jeden element szklanej powierzchni pokrywającej elewację jest wykonany z giętego szkła – pokrywa na szczycie. Na ostatnim piętrze znajduje się bar z 360° widokiem na Londyn dla właścicieli wieżowca, szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej, i ich gości, zaś na 39 piętrze funkcjonuje restauracja. Znajdź tanie loty do Londynu.

7.       Kingdom Centre , Rijad (Arabia Saudyjska) 311 m, 99 pięter

Kingdom Centre, zwany też Al Mamlaka, jest własnością królewskiej rodziny Saudi. Dzięki mostowi spinającemu dwa wierzchołki wieżowca, przypomina Światowe Centrum Finansowe w Szanghaju.  W Kingdom Centre znajduje się drugi (po Burdż Khalifa) z najwyżej na świecie umiejscowionych meczetów, ale mieszczą się tam także biura, apartamenty oraz pięciokondygnacyjne centrum handlowe, Hotel „Cztery Pory Roku” i restauracja, a stumetrowej długości most na wysokości 297 m, z którego można podziwiać panoramę całego Rijadu, jest dostępny dla turystów (bilet kosztuje około 5 euro). Znajdź tanie loty do Rijadu.

8.       One Wall Centre, Vancouver (Kanada) 150 m, 48 pięter

W wieżowcu tym usytuowane są biura fundatora budynku One Wall Corporation, a także luksusowy Hotel Sheraton, ekskluzywny klub, apartamenty i rezydencje. Spłaszczony eliptyczny kształt budynku minimalizuje wpływ silnego wiatru.  Dodatkowo, aby przeciwdziałać możliwym harmonicznym wahaniom w czasie silnych wiatrów, One Wall posiada na górnym poziomie budynku odpowiednio dostrojony wodny system tłumiący, który składa się z dwóch specjalnie zaprojektowanych zbiorników z wodą o pojemności 227.300 l. Dolna część wieżowca jest pokryta elewacją z ciemnego szkła, a górna – z jasnego, odbijając niebo, dzięki czemu sylwetka budynku wydaje się lekka. Znajdź tanie loty do Vancouver.

9.       Hotel Sofitel, Nowy Jork (Stany Zjednoczone) 108 m, 30 pięter

Ten postmodernistyczny budynek jako pierwszy zdobył tytuł najlepszego wieżowca świata,  przyznawany przez organizację Emporis od roku 2000. W wieżowcu o podstawie litery T, mieści się ogromna nie posiadająca kolumn, dzięki specjalnej konstrukcji podłóg i ścian, sala balowa, a także 400 luksusowych pokoi dla gości hotelowych. Elewacja wieżowca pokryta jest szkłem o dwóch tonacjach barw i wapieniem. Cena pokoju jednoosobowego za jedną noc wynosi około  1 tys. złotych. Znajdź tanie loty do Nowego Jorku.

 

burj.al.arab.dubai.jpg

10.   Burdż Al Arab, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) 321 m, 60 pięter

Wieża Arabów (w dosłownym tłumaczeniu) nie zdobyła nagrody za najlepszy projekt (może dlatego, że została oddana do użytku zanim zaczęto przyznawać tę nagrodę), ale jest pięknym wieżowcem i jednym z nielicznych na świecie hoteli siedmiogwiazdkowych.  Budynek nie posiada, jak inne wieżowce, biur do wynajęcia. W całości jest przeznaczony na hotel, jest więc najwyższym  hotelem świata. Budowla stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. Kształtem przypomina żagiel.Hotel posiada wyłącznie apartamenty, których w sumie jest 202. Najmniejszy zajmuje 169 m², a największy 780 m². Według wyszukiwarki Skyscanner koszt pobytu dla jednej osoby zaczyna się od 5 tys. zł za jedną noc. Znajdź tanie loty do Dubaju.

Artykuł na podstawie listy zwycięzców złotych nagród Emporis.

Źródło: Skyscanner

Luksusowe kampery dostępne w warszawskiej wypożyczalni
Podróż kamperem to świetny sposób na zorganizowanie niezapomnianych wakacji. Podczas takiej...
Gdzie warto wybrać się na weekend w Polsce?
Polska, z jej bogatą historią i malowniczymi zakątkami, stanowi prawdziwy raj dla turystów. Jeżeli zastanawiasz...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Masz w planach wyjazd w góry lub biwakowanie na łonie natury? Zabierz ze sobą praktyczne naczynia
Choć lato dobiega końca, to wciąż jest jeszcze sporo czasu, by wybrać się w góry. Jeśli przed Tobą wakacyjny...