Na motorach do Azji. Recenzja książki “Byle dalej. Pod stopami słońca”.

Książka „Byle dalej. Pod stopami słońca” to zapis wyprawy do egzotycznych miejsc, jakimi bez wątpienia są Kirgistan, Tadżykistan czy Afganistan. O tym, że nie jest zwyczajna podróż, świadczy chociażby środek transportu jaki wybrali jej bohaterowie – Marta i Bartek przemierzają bowiem Azję na motocyklach enduro.

Sympatyczni Polacy to para nie tylko na szlaku, ale i w życiu prywatnym. Więcej o nich można dowiedzieć się na blogu www.byledalej.com. Dla osób, które sięgają po pozycje turystyczne, Marta Owczarek i Bartek Skowroński to znani podróżnicy. Razem odwiedzili Australię, Chiny i Amerykę Południową (za każdym razem innym środkiem transportu) i przygody te opisali w książce „Byle dalej w 888 dni dookoła świata”. Po powrocie z tych wojaży długo nie usiedzieli jednak w Polsce – efektem czego było zaplanowanie kolejnej podróży, tym razem na cel wzięli Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Afganistan, Uzbekistan i Turkmenistan.

Książka bardzo szybko wciąga czytelnika, co jest zasługą kilku czynników. Pierwszym jest oczywiście ciekawa tematyka, kto bowiem nie chciałby odwiedzić tych egzotycznych miejsc, nieco zapomnianych dla świata? Byłe radzieckie republiki Azji Środkowej czy Korytarz Wachański, gdzie czas zatrzymał się wieki temu to nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się turystyką, kulturą innych państw.

Drugim, kto wie czy nie istotniejszym powodem, jest lekki i przystępny język. W książce nie brakuje wątków humorystycznych, na przykład : Jaki sposób na policję ma Jacek? Co to jest Baboczka? Czy w byłych krajach ZSRR pije się więcej alkoholu niż w Polsce? Także wszelkie informacje historyczne podane są w ciekawy sposób. Tutaj zresztą duży plus dla autorów, którzy dobrze orientują się w realiach panujących w odwiedzanych krajach, przywołują książki odnośnie konkretnych miejsc (np. „Kirgiz schodzi z konia” R. Kapuścińskiego). Zresztą polskie wątki pojawiają się dość często, na przykład ksiądz Piotr, który mieszka w Kazachstanie czy grupa motocyklistów.

Fotografie miejsc, które opisują autorzy to oczywiście podstawa każdej książki turystycznej. Nie inaczej jest w przypadku „Byle dalej. Pod stopami słońca”. Podróżnicy uchwycili zdjęcia nie tylko krajobrazów i ludzi, ale na przykład krowy spacerujące ulicami Muzułmańskiej Baszkiry, nawałnice uralskich motyli, czy ślub w Chiwie. Jest też wymarzone zdjęcie Bartka z kałasznikowem.

Bez wątpienia warto więc sięgnąć po najnowszą książkę Marty i Bartka. To lektura dla każdego, kto lubi poznawać świat, w dodatku nie pochłania wiele czasu, gdyż czyta się ją szybko i przyjemnie.

Marta Owczarek (rocznik 1977), adwokat, i Bartek Skowroński (rocznik 1975), z wykształcenia poligraf. Bartek samodzielne podróże rozpoczął jeszcze na studiach. Najpierw, pod koniec wojny na Bałkanach, samotnie przejechał rejony byłej Jugosławii. Kolejne wyjazdy wyznaczały mu zaćmienia słońca. W ten sposób dotarł do północnej Turcji oraz Afryki: Zimbabwe, Mozambiku i Zambii. Pokonał pieszo ponad 5000 kilometrów po Kamczatce, dochodząc do słynnej doliny gejzerów. Z Martą poznali się na Wyspach Alandzkich i odtąd wykorzystywali każda wolną chwilę, aby wspólnie podróżować. Przemierzyli razem m.in. Białoruś, Gruzję, Azerbejdżan, wyjechali również do Ghany na kolejne zaćmienie Słońca. Zrealizowali największe marzenie ich życia – podróż dookoła świata, którą opisali w książce Byle  dalej. W 888 dni dookoła świata. O swoich podróżach piszą na www.byledalej.com.

Wydawnictwo Świat Książki działa na polskim rynku od 1994 roku. Najpierw było częścią Bertelsmann Media sp. z o.o., w roku 2011 właścicielem wydawnictwa stała się grupa wydawnicza Weltbild. W związku z planami zakończenia działalności tej grupy wydawniczej w Polsce w 2013 roku wyodrębnił się z niej Świat Książki sp. z o.o., w którym 100 % udziałów należy obecnie do “Dressler Sp. z o. o.” Dublin Sp. komandytowo-akcyjna. Wyłącznym dystrybutorem oferty wydawniczej Świata Książki jest FK Olesiejuk www.olesiejuk.pl.  

Dane wydawnicze:

  • Autor: Marta Owczarek, Bartek Skowroński
  • Wydawnictwo: Świat Książki

  • Rok wydania: 2016

  • ISBN: 978-83-7943-907-2

  • EAN: 9788379439072

  • Strony: 360

  • Format: 14.5×20.5

  • Oprawa: oprawa broszurowa


Krzysztof Janik
www.turystyka24h.pl

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....