Na Kasprowy Wierch kolejką bez kolejki

Dla miłośników wysokich gór pobyt w Zakopanem to obowiązkowy cel letnich wakacji. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest wyprawa na Kasprowy Wierch. Szczyt można zdobyć wspinając się lub podróżując wysokogórską kolejką linową. Polskie Koleje Linowe, uruchomiły system zakupów biletów online.

Z oferty przedsprzedaży biletów można skorzystać nawet niemalże w ostatniej chwili, czyli na godziny przed wyprawą. Walory turystyczne Kasprowego Wierchu docenili już turyści w XIX i początkach XX wieku. Ta góra położona w środku pasma Tatr fascynuje zarówno zimą jak i latem. Kolejka linowa zaś umożliwia szybkie dotarcie na szczyt i napawanie się niepowtarzalnym widokiem wysokich gór, nieograniczone obcowanie z pięknem natury. Kolejkę linową na ten wysoki szczyt znajdujący się na wysokości 1987 m. n.p.m. uruchomiono w 1936 roku i była to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Przez pierwszych 70 lat z usług przewozowych skorzystało 38 mln turystów. W 2007roku  zmodernizowano kolej, wymieniono wagoniki i ponownie oddano do eksploatacji w grudniu 2007 roku.

Wyprawy na Kasprowy Wierch wciąż cieszą się dużą popularnością. Ale najpierw należy kupić bilet, by skorzystać z kolejki linowej. W sezonie letnim ograniczono liczbę turystów, którzy mogą skorzystać z oferty kolei do 180 osób na godzinę.[1] Dlatego warto zawczasu kupić bilet w systemie przedsprzedaży online, bez konieczności oczekiwania w tradycyjnej kolejce do kasy.

Operator kolejki PKL SA przygotował prosty system zakupu biletów online, który funkcjonuje na stronie internetowej www.pkl.pl. Można wybrać bilet w obie strony, góra-dół lub tylko podróż na górę. W ofercie bilety normalne i ulgowe, w cenie od 48 do 68 złotych. W cenie jest wliczona opłata rezerwacyjna w wysokości 10 zł. Warunkiem dokonania transakcji jest rejestracja w systemie, z podaniem aktualnego adresu poczty elektronicznej, by otrzymać link aktywizacji konta. Następnie, po zalogowaniu się do konta, można rozpocząć proces zakupu biletów wybierając dzień i godzinę przejazdu. Po opłaceniu kosztów system wyśle unikalny bilet, który jest kodem kreskowym. Wydrukowany lub skopiowany na urządzenie mobilne z dostępem do internetu bilet elektroniczny jest rozpoznawalny przez bramkę i tym samym rozpoczyna się podróż koleją. Jednorazowo jeden użytkownik może zakupić 7 biletów na 1 dzień, z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem, nie później niż na 2 godziny przed planowanym przejazdem. Podróż koleją trwa ok. 20 minut. Kolej jest czynna od 7.00 do 19.00. Bilet na podróż kolejką na Kasprowy Wierch jest jednocześnie biletem wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pogoda w górach szybko się zmienia lub bywa kapryśna. Latem temperatura na Kasprowym Wierchu waha się od -20C do +240C. By zadbać o odpowiedni strój i należycie przygotować się na szybkie zmiany warunków atmosferycznych warto skorzystać z podglądu jaka pogoda aktualnie jest na szczycie góry. Jest to możliwe, gdyż PKL zainstalowało kamerę na Kasprowym Wierchu, a jej obraz jest dostępny online również na stronie internetowej www.pkl.pl

 

[1] Decyzja Środowiskowa wydana przez Burmistrza Miasta Zakopane nr IOŚ-7624/5/05 z dnia 21.04.2006.

 

Centrumpr.pl

No posts found