Mur berliński i inne słynne mury

9 listopada 2009 Europa obchodzi 20 rocznicę upadku muru berlińskiego. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Europy i stało się początkiem ponownego zjednoczenia wschodnich i zachodnich Niemiec po ponad 40-letnim podziale.

Od Muru Berlińskiego do Muru w Belfaście, wygląda na to, że bariery i granice ciągle powstają i upadają.

Skyscanner przedstawia najdłuższe, najwyższe i najbardziej znane mury na świecie.

berlin.wall.jpg

Mur Berliński, Niemcy

Mur berliński zbudowany został w 1961 roku, miał 140 km długości i otaczał Berlin Zachodni, odseparowując go od terytorium Wschodnich Niemiec. Stał się symbolem żelaznej kurtyny, która podzieliła Europę na Zachód i Blok Wschodni. Podczas Festiwalu Wolności, który upamiętni 20-lecie upadku muru, berlińczycy ustawią 2,5 tys. wysokich płytek domino wzdłuż dawnego muru a następnie przewrócą je, symbolizując jego zniszczenie. Znajdź tanie loty do Berlina.

Wielki Mur Chiński

Z pewnością jest to najsłynniejszy mur na świecie. Monstrualna chińska budowla jest widoczna z kosmosu, rozciąga się na północy kraju i ma długość około 9 tys. km. Wielki Mur Chiński miał chronić imperium przed atakami ludów z Wielkiego Stepu. Obecnie duże partie muru są zniszczone, jednakże większość jest dobrze zachowana i stanowi najbardziej znaną chińską atrakcję. Znajdź tanie loty Pekinu.

Mury Konstantynopola – Stambuł, Turcja

Mury Konstantynopola zbudowane w 7 w. p.n.e., osłaniające miasto uważane były za jedne z najsilniejszych aż do czasów schyłku średniowiecza. Składały się z Murów Teodozjusza (5,5 km) od strony lądu i murów od strony morza. Łącznie miały około 20 km długości. W całym systemie obrony istniało ponadto wiele bram i tajnych przejść. Mury spełniały swą rolę podczas wielu ataków, ocalając Bizancjum, jednak w epoce prochu strzelniczego nie były już tak odporne. Znajdź tanie loty do Stambułu.

Wał zachodniosaharyjski, Maroko/Sahara Zachodnia

Wał zachodniosaharyjski, nazywany też marokańskim usypany z kamieni i piasku, powstał ponad dwadzieścia lat temu, aby powstrzymać bojowników Frontu Polisario przed atakami na pozycje Marokańczyków. Wysoki na 3 m i długi (2,7 tys. km) wał, poprowadzony przez w większości niezamieszkane okolice, wzmacniają dodatkowe bariery, bunkry i pola minowe. Mur doprowadził do wciąż trwającej dyskusji wśród mieszkańców Sahary Zachodniej, którzy chcieliby niezależności od Maroka. Znajdź tanie loty do Marakeszu.

western.wall.israel.JPG

Ściana Płaczu – Jerozolima, Izrael

Ściana Płaczu (zwana też Murem Zachodnim) o długości 57 m jest jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego pozostałością Świątyni Jerozolimskiej, odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej potem przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga.W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Znajdź tanie loty do Tel Awiwu.

Mur Hadriana, Anglia

Ta fortyfikacja z kamienia i darni o długości 5 tys. km, zbudowana przez Rzymian przecina północną Anglię na całej jej szerokości. Zadaniem Muru Hadriana była ochrona przed barbarzyńskimi ludami z północy. Obecnie miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Większość muru nadal istnieje, a ścieżka poprowadzona wzdłuż niego jest popularną trasą turystyczną. Znajdź tanie loty do Anglii.

Linia Pokoju w Belfaście, Północna Irlandia

Ten system barier i murów Belfastu został zbudowany, aby oddzielić dzielnice zwaśnionych ze sobą protestantów i katolików. Konstrukcje wykonane z żelaza, stali i betonu sięgają 6 m wys., rozciągają się na długości kilku kilometrów i co pewien czas naznaczone są strzeżonymi bramami. Niektóre partie tej linii demarkacyjnej stały się atrakcjami turystycznymi, jednak przyszłość barier jest przedmiotem dyskusji i bardzo możliwe, że zostaną one rozebrane. Znajdź tanie loty do Belfastu.

Mur bezpieczeństwa, Zachodni Brzeg Jordanu

Obecnie jest to najbardziej kontrowersyjny mur na świecie. System ziemnych fortyfikacji, płotów i murów o wysokości do 8 m został wybudowany z inicjatywy rządu izraelskiego celem ochrony izraelskich obywateli przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi ze strony mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Bariera ta jest nieustającym źródłem sporu i zamieszek między tymi dwoma narodami. Znajdź tanie loty do Tel Awiwu.

Mury Dubrownika, Chorwacja

System kamiennych murów obronnych otaczających Dubrownik chronił miasto począwszy od VII wieku. Mury obronne Dubrownika były jednymi z największych fortyfikacji okresu średniowiecza i nigdy nie zostały zdobyte przez nieprzyjacielską armię. Starówka dubrownicka znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Większość murów jest dobrze zachowana i stanowi obecnie popularną atrakcję turystyczną Chorwacji. Znajdź tanie loty do Dubrownika.

gum.wall.seattle.jpg

Gumowa Ściana – Seattle, Stany Zjednoczone

Nie wszystkie mury dzielą ludzi, niektóre z nich jednoczą. Gumowa Ściana w Seattle była kiedyś zwykłym ceglanym murem, ale teraz pokryta jest przeżutymi gumami do żucia i stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Tradycja umieszczania przeżutej gumy na ścianie zaczęła się od widzów stojących w kolejce do pobliskiego teatru, obecnie ściana jest pokryta warstwą kolorowych gum o grubości kilku centymetrów. Według lokalnego dziennika Seattle Times, Gumowa Ściana jest nawet tłem fotografii ślubnych dla bardziej ekstrawaganckich młodych par. Znajdź tanie loty do Seattle. (image: Mademan.com)

 
Źródło: Skyscanner

Luksusowe kampery dostępne w warszawskiej wypożyczalni
Podróż kamperem to świetny sposób na zorganizowanie niezapomnianych wakacji. Podczas takiej...
Gdzie warto wybrać się na weekend w Polsce?
Polska, z jej bogatą historią i malowniczymi zakątkami, stanowi prawdziwy raj dla turystów. Jeżeli zastanawiasz...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Masz w planach wyjazd w góry lub biwakowanie na łonie natury? Zabierz ze sobą praktyczne naczynia
Choć lato dobiega końca, to wciąż jest jeszcze sporo czasu, by wybrać się w góry. Jeśli przed Tobą wakacyjny...