Montreal – Muzeum Sztuki

Wśród licznych muzeów, dostępnych dla zwiedzających w Montrealu, Muzeum Sztuki należy do najciekawszych i prawdopodobnie najlepiej wyposażonych. Muzeum powstało w 1912 r. i było pierwszym tego typu obiektem w Kanadzie, który w całości został przeznaczony dla sztuki.

Od momentu otwarcia kolekcja zmieniała się i rozrastała wielokrotnie. Na potrzeby ogromnej ilości obiektów budynek został powiększony i przebudowany. Wystawione eksponaty są prezentowane w interesujący sposób, szczegółowo opisane w języku angielskim jak i francuskim i delikatnie oświetlone.

Muzeum SztukiPodstawowa, statyczna kolekcja obejmuje 33 tys. prac stworzonych w ciągu ostatnich 60 lat, poświęconych w większości nowoczesnej sztuce pochodzenia międzynarodowego jak i kanadyjskiego. Pozostałe, pojedyncze eksponaty, głównie rzeźby i obrazy, pochodzą z okresu od średniowiecza, aż do XVIII w. Górne poziomy muzeum zajmują najcenniejsze skarby muzeum: obrazy Brueghela, Hogartha, portrecisty Georga Romneya i El Greco, a także prace przedstawicieli późniejszych nurtów w sztuce jak Monet, Renoir, Cezanne, Picasso i Rodin. Dumą kolekcji muzeum jest niespotykana kolekcja Marca-Aurela Fortina, Francuskiego Kanadyjczyka, którego prace, zostały przeniesione z mniejszego muzeum do Muzeum Sztuki w 2007 roku.

Oprócz statycznej kolekcji, władze muzeum bardzo często organizują tymczasowe wystawy, które prezentują bardzo wysoki poziom. Jedną z takich wystaw jest ekspozycja eksponatów wypożyczonych z Muzeum w Petersburgu w której prezentowane są skarby Katarzyny Wielkiej, a wśród nich m.in. bogato zdobiona kosztownymi klejnotami i złotem kareta, która posłużyła za środek transportu podczas koronacji królowej.

Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...