Moneta z wyrzeźbionym w bursztynie Janem Pawłem II

Częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zleciło Mennicy Papieskiej przygotowanie najcenniejszej na świecie złotej monety kanonizacyjnej z wizerunkiem Papieża Polaka wyrzeźbionym w bursztynie. Wybito jedynie 27 sztuk tej wyjątkowej monety. Wpływy ze sprzedaży monety zostaną spożytkowane m.in. na organizację uroczystości dla niepełnosprawnych w dniu kanonizacji w Częstochowie, na której wystąpi m.in. Arka Noego. Bursztyn od setek lat jest skarbem Morza Bałtyckiego, Polski i Polaków. Dlatego też największe na świecie muzeum pamiątek menniczych związanych z Janem Pawłem II postanowiło przygotować monetę w kształcie Polski ozdobioną bursztynem. Będzie ona dostępna w tygodniu przed kanonizacją Jana Pawła II.
 
– W naszej ekspozycji znajduje się ponad 9 tys. monet i medali poświęconych Papieżowi Polakowi. Ale takiej monety jak ta ozdobiona bursztynem jeszcze nie mieliśmy. Wierzę, że przyczyni się ona do popularyzacji naszej placówki w Polsce i za granicą oraz pomoże zebrać środki na zakup kolejnych pamiątek po Papieżu– mówi Krzysztof Witkowski, fundator Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Taki właśnie jest cel istnienia Mennicy Papieskiej, którą powołało muzeum. Wewnątrz złotej monety o nazwie Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum (tj. wspaniały bursztyn), znajduje się wypukła bursztynowa rzeźba z wizerunkiem Jana Pawła II. Każda osoba, która zdecyduje się dołączyć do swojej kolekcji monetę, będzie mogła wybrać bursztynową rzeźbę (następnie zostanie ona umieszczona w krążku monetarnym). To ewenement na skalę światową. Autorem tego niezwykłego dzieła jest Mariusz Drapikowski, światowej sławy gdański bursztynnik, autor m.in. bursztynowo-brylantowej sukienki do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

– Polska sztuka bursztynnicza nie ma sobie równych na świecie, a kanonizacja Jana Pawła II jest przełomowym wydarzeniem w historii naszego kraju. Dlatego też zdecydowałem się wziąć udział w niezwykłym projekcie przygotowania monety Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum- mówi Mariusz Drapikowski. Dwunastouncjowa złota moneta najwyższej na świecie dostępnej próby tego kruszcu (999,9) dostępna jest jedynie w 27 sztukach, z czego 15 Mennica Papieska przeznaczyła do sprzedaży w Polsce, 6 w Europie i 6 na terenie innych kontynentów. Każda moneta została ozdobiona 27 diamentami – liczba ta symbolizuje długość pontyfikatu Jana Pawła II (27 lat). Moneta ma nominał 2014 dolarów NZD i jest prawnym środkiem płatniczym w Nowej Zelandii.
 
– To najcenniejsza moneta kanonizacyjna na świecie. Dodatkowo proponujemy możliwość personalizacji monety. Każdy kolekcjoner, który stanie się jej właścicielem, będzie mógł umieścić swoją inskrypcję na rancie monety-mówi Artur Sobolewski, Prezes Mennicy Papieskiej. Oficjalna strona emisji: www.jp2bursztyn.pl
 
Wpływy ze sprzedaży monety zostaną spożytkowane m.in. na przygotowanie uroczystości w dniu kanonizacji Jana Pawła II dla osób niepełnosprawnych. W dniu kanonizacji, 27 kwietnia w Częstochowie wystąpi dla nich Arka Noego, a koncert będzie transmitowany przez włoską telewizję Rai Uno do Rzymu. Przypomnijmy, że w tym roku Mennica Papieska przygotowała już największą srebrną monetę z wizerunkiem Jana Pawła II ozdobioną diamentami (zgłosiła ją do Księgi Rekordów Guinnessa). Wszystkie z 99 sztuk tej monety zostały już sprzedane bądź zarezerwowane. Informacje o monecie Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum

NOMINAŁ: 2014 dolarów (prawny środek płatniczy w Nowej Zelandii) WAGA: 12 uncji złota próby 999,9

STEMPEL: menniczy, zdobienie bursztynową rzeźbą z wizerunkiem Jana Pawła II oraz 27 diamentami

WYMIARY: 100 mm x 70 mm (średnica bursztynu 49 mm)

AUTOR RZEŹBY W BURSZTYNIE: Mariusz Drapikowski

REWERS: Wewnątrz medalionu profil Papieża Jana Pawła II, opierającego się o ferulę (pastorał papieski), obok herb Papieża. Na obrzeżu medalionu, oprócz kunsztownego zdobienia napis “Sanctus Ioannes Paulus PP.II”.
Powyżej dewiza papieska “Totus Tuus” – “Cały Twój” – słowa modlitwy skierowane do Matki Boskiej. W tle monety Klasztor Jasnogórski wraz z Matką Boską Jasnogórską z lewej strony i witrażem z Janem Pawłem II z prawej – również z Bazyliki Jasnogórskiej. U dołu podana próba Au 999,9.

AWERS: Na awersie monety z Papieżem Polakiem widnieje Wawel (w tle mintmark), niżej zaś widok na Watykan od strony Tybru. Całość jest otoczona kunsztownym kwiatowym motywem – kwiaty to Powojniki “Jan Paweł II” wyhodowane przez brata Stefana Franczaka, światowej sławy ogrodnika. W lewym górnym rogu głowa królowej z napisem “Elizabeth II”, na dole “2014 dollars”, “2014” i “Niue Island”.

CENA PROMOCYJNA (do 30 kwietnia): 98.000zł
Cena emisyjna: 125.000zł

PR

No posts found