Moda i bezpieczeństwo – czas na odblaski!

To już nie tylko fanaberia, a trend podyktowany ustanowionym prawem, które jasno mówi, że odblaski są obowiązkowe! Dla kogo, jakie i kiedy trzeba je zakładać? O tym w poniższym artykule.

Na przestrzeni lat prawo ruchu drogowego zmieniało się, i w końcu po nowelizacji z dnia 30 sierpnia 2013 r.  wprowadzono obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Prawo to funkcjonuje od kilku lat, jednak wciąż trzeba o nim przypominać, bo liczba wypadków z udziałem pieszych nadal jest wysoka. Przyczyna zazwyczaj ta sama – jesteśmy niewidoczni po zmierzchu dla kierujących samochodami.

Temat odblasków, to temat stale aktualny, a już szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, bo właśnie w tym czasie dzieci i młodzież w mniejszym stopniu otoczone są dozorem rodzicielskim, a to duży błąd. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym powinny być poruszane przez rodziców, tak samo często, jak tematy dotyczące numerów alarmowych, pierwszej pomocy, czy ostrożności wobec obcych osób. To rolą rodziców jest zabezpieczyć dzieci i oczywiście siebie przed zagrożeniami płynącymi z ruchu drogowego. A trzeba przyznać, że obecnie asortyment odblasków jest niezwykle szeroki, a dostępna odzież czy akcesoria naprawdę piękne, więc skończył się czas na wymówki, typu – „ja kamizelki nie założę, bo to wstyd!”.

Dobór odpowiednich odblasków dla siebie czy pociech nie stanowi już żadnego problemu, wystarczy spojrzeć na stronę z renomowanymi akcesoriami odblaskowymi https://www.refloactive.com/ by przekonać się, że dobór odpowiedniego elementu to teraz kwestia naszego gustu i panującej mody. Są zatem odblaski dla pań, a wśród nich piękne i przyciągające oko czapeczki z daszkiem czy dopasowane t-shirty. Są również odblaski dla panów, dla seniorów i oczywiście odblaski dla dzieci i tu od pomysłowości producenta można dostać zawrotu głowy. Fantastyczny asortyment, który koniecznie trzeba obejrzeć i zakupić dla dziecka i tego starszego i tego młodszego. Pomysł na mądry i praktyczny prezent na każdą okazję, jak znalazł!
A co szczególnie przyciąga uwagę z asortymentu odblasków?
Chociażby odblaskowe sznurówki i odblaski zakładane na buty, do tego cały szereg maskotek, zawieszek do plecaków, naklejek, chorągiewek na rowery i oczywiście odzieży w kilku kolorach.  Jest z czego wybierać, a to nadal nie wszystko. Oprócz zabawnych i modnych akcesoriów odblaskowych dla dzieci są również te, o których nie powinni zapominać biegacze, rowerzyści oraz motocykliści. To właśnie osoby aktywnie spędzające czas wolny muszą pamiętać o specjalnym przygotowaniu się do wyjścia wieczorową porą. Akcesoria odblaskowe na rower i na motor to konieczność, tym bardziej, jeśli sami nie lubimy nosić nic dodatkowego z odblasków. Co można kupić, aby nasz rower czy motor był widoczny? Chociażby lampki sylikonowe, nakładki na ramy, klipsy magnetyczne, dalej minimalistyczne szelki odblaskowe, plecaki bądź naklejki. Do tego opaski na głowę, rękawice odblaskowe, kulki i patyczki na szprychy czy klipsy na nogawki. Ogromny wybór, tak, aby każdy mógł dopasować ten konieczny element odblaskowy do swojej osobowości, do swojego stylu życia i oczywiście do panującej mody. Co warto podkreślić odblaski wśród sportowców są bardzo popularne i chętnie zakładane, a to oczywiście jest godne pochwały.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich, tym bardziej teraz w wakacje, gdzie czas wędrówek, spacerów czy rowerowych wycieczek może przeciągnąć się do późnych godzin wieczornych. Postaw na odblaski – postaw na bezpieczeństwo!

 

* Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2013 r.).

No posts found