Międzynarodowy sukces Martyny Wojciechowskiej

Film Ludzie duchy nagrodzony na festiwalu w Monte Carlo

Ludzie duchy w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza zdobył główną nagrodę w kategorii film dokumentalny na 55. Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo. Redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska odebrała statuetkę Złotej Nimfy podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 czerwca.

To niesamowite być tu i odbierać tę nagrodę, przede wszystkim dlatego, że dzięki temu mam możliwość podjąć niezwykle ważny dla mnie temat w imieniu głównej bohaterki Ludzi duchów 17-letniej Kabuli i albinosów z Tanzanii oraz Afryki Wschodniej. Trudno w to uwierzyć, ale tam w XXI wieku ludzie polują na ludzi. Albinosi żyją w strachu przed śmiercią każdego dnia. Są brutalnie atakowani, odrąbuje się im ręce i nogi, i sprzedaje je na czarnym rynku za ogromne pieniądze. A zabijani są tylko dlatego, że ktoś wierzy, że eliksiry i amulety przygotowywane z części ich ciał przynoszą dobrobyt i szczęście. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam go na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię. Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi… – powiedziała Martyna Wojciechowska ze sceny.

Film Ludzie duchy poświęcony jest tanzańskim albinosom. Większości osób Tanzania kojarzy się z Kilimandżaro, Parkiem Narodowym Serengeti i plażami na Zanzibarze. Ale w tym rozwiniętym turystycznie kraju ludzie wciąż polują na ludzi. Chorzy na bielactwo od chwili narodzin żyją tu w zagrożeniu śmiercią lub kalectwem. Ściga się ich jak zwierzynę łowną, by zabić lub odciąć kończyny, które są na czarnym rynku warte więcej, niż kość słoniowa. Tanzańczycy wierzą bowiem, że wytworzone z nich magiczne eliksiry zapewnią bogactwo, szczęście i zdrowie. Na chorych na bielactwo mówią zeru-zeru, czyli ludzie duchy. Są przekonani, że albinosi po śmierci wcale nie umierają, lecz znikają. 

Sytuacja albinosów w Tanzanii była tematem przewodnim majowego numeru National Geographic Polska, w którym ukazał się artykuł autorstwa Martyny Wojciechowskiej z obszerną analizą problemu oraz fotoreportażem autorstwa Marka Arcimowicza. Na okładce wydania znalazła się 17-letnia albinoska Kabula, która jest symbolem tego, jak wygląda życie chorych na bielactwo w Tanzanii i innych krajach wschodniej Afryki. Pięć lat temu napastnicy wtargnęli do domu dziewczyny i odcięli jej rękę maczetą. Kabula trafiła do zamkniętego ośrodka Buhangija, gdzie mieszka ponad 300 dzieci chorych na albinizm. Izolacja i trzymanie ich za wysokim murem i drutem kolczastym to obecnie jedyny sposób rządu Tanzanii na zapewnienie albinosom bezpieczeństwa.

Martyna Wojciechowska po raz pierwszy z tematem ludzi duchów zetknęła się w lipcu 2014 r. podczas realizowania swojego cyklu dokumentalnego Kobieta na krańcu świata (produkcja TVN).  Bohaterką jednego z ponad 60 odcinków serii była właśnie Kabula. Zapadła decyzja, by na jego podstawie zrealizować dłuższą formę wyczerpującą temat – 45-minutowy film Ludzie duchy.

Historia Kabuli bardzo poruszyła Polaków. W zorganizowanej przez Martynę Wojciechowską i Fundację „Między Niebem a Ziemią” akcji zebrano 100 tys. zł na spełnienie jej największego marzenia – Kabula chce zostać prawnikiem, by bronić słabszych i chorych.

Film Ludzie duchy zdobył pierwsze miejsce w kategorii Current Affairs Documentary (film dokumentalny o problemach bieżących), pokonując konkurentów z całego świata. Pozostali nominowani to: Broken Dreams: The Boeing 787 (Katar), Do Not Touch Me (Belgia), Naked on the Net (Szwecja), Super Exam Factory: a Living Hell (Hong Kong). To pierwszy taki sukces naszego kraju na tym festiwalu od 20 lat – ostatnią nagrodę dla Polski przyznano w 1995 roku.

Międzynarodowy Festiwal Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo powstał w 1961 roku w Monako, by wspierać nowe formy sztuki i łączyć różnorodne kultury. Projekt szybko wzbudził światowe zainteresowanie. Obecnie jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie telewizji. Festiwal zwieńcza gala wręczenia statuetek Złotych Nimf, która corocznie przyciąga znanych i utalentowanych twórców programów telewizyjnych oraz aktorów.


National Geographic Polska

National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 127 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto  Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. Obecnie, poza flagową edycją amerykańską, ukazuje się 37 wydań lokalnych, czytanych co miesiąc przez 60 mln osób na świecie

www.national-geographic.pl

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....