Miasto z morza i marzeń

Bardzo rzadko w tak krótkim czasie udaje się zbudować tak prężnie działający, nowoczesny ośrodek. Gdynia, która prawa miejskie otrzymała dopiero w 1926 roku, dla wielu Polaków do dziś jest symbolem sukcesu.

wakacje 2012 nad morzemDziś aż trudno uwierzyć, że jeszcze 86 lat temu była tu tylko niewielka rybacka wioska. Z uwagi na niekorzystną sytuację polityczną (ograniczenie dostępu Polski do morza, ustanowienie Gdańska wolnym miastem) i ogromne zapotrzebowanie gospodarcze, bardzo szybko powstał tu ogromny port, a w 1939 roku miasto liczyło już prawie 130 tys. mieszkańców. Po wojnie nadal Gdynia była nierozerwalnie związana z morzem – powstały tu liczne zakłady przemysłowe, przetwórstwa rybnego i przede wszystkim stocznie, których pracownicy odegrali tak ważną rolę w historii Polski. Obecnie stanowi część Trójmiasta (razem z Gdańskiem i Sopotem), które należy do najważniejszych metropolii w Polsce, a zarazem jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. Inicjatorem rozbudowy Gdyni, a także jednym z twórców jej największych sukcesów by Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier i minister skarbu II Rzeczypospolitej. Dzięki jego pomysłom wielkie miasto powstało praktycznie od zera i po dzień dzisiejszy pełni niesamowicie ważne gospodarczo dla całego kraju funkcje.

gdzie nad morze Ale jego związki z morzem to nie tylko przemysł, to także kultura i sztuka. Dlatego też każdy, kto zastanawia się, gdzie nad morze najlepiej pojechać, powinien pomyśleć o Gdyni. Przede wszystkim doskonale działa tu komunikacja z całym Trójmiastem, a więc bardzo blisko mamy do atrakcji Gdańska i Sopotu, ale także na Hel, gdzie można bezpośrednio dopłynąć tramwajem wodnym i do wielu innych nadmorskich kurortów, takich jak chociażby chętnie wybierane przez turystów na noclegi Władysławowo. Ale także w samej Gdyni można zobaczyć mnóstwo ciekawych rzeczy – Teatr Miejski, Tatr Muzyczny, Akwarium Gdyńskie, planetarium, Muzeum Marynarki Wojennej, Skwer Kościuszki – to tylko niektóre z licznych atrakcji miasta. Od niedawna charakterystycznym symbolem Gdyni jest wznoszący się nad samym morzem budynek Sea Towers, będący przez pewien czas najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Oprócz tego jest tu też mnóstwo klubów i dyskotek, jak i piękna plaża, która na wakacje 2012 nad morzem na pewno przyciągnie wielu urlopowiczów, jak zresztą co roku.

Zobacz jak pieknie może być w Gdyni:


Czym mogą zaskoczyć nas hotele?
Teoretycznie w branży hotelowej nie ma zbyt dużo miejsca na niespodzianki ? albo dany obiekt posiada...
Długi weekend majowy we Władysławowie nad morzem
Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany przez wielu Polaków długi weekend majowy. To jedna z nielicznych...
Turystyka w Internecie
W czasach, gdy dostęp do Internetu jest już niemal całkowicie powszechny i wiele dziedzin życia znajduje...