Mata do akupresury – jak wybrać najlepszą?

akupresura

Akupresura to bardzo skuteczny sposób na odreagowanie stresu, ale również wsparcia ciała w dojściu do sprawności po przebytym urazie. Czy możemy praktykować ją w domu? Jaką matę do akupresury wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jej wykorzystania – szczególnie w pierwszych tygodniach?

1. Czym jest akupresura?

2. Mata do akupresury – jak powinna wyglądać?

3. Jak poprawnie używać maty do akupresury?

4. Co daje regularne stosowanie maty do akupresury?

Czym jest akupresura?

Nie przypomina maty do ćwiczeń, a jednak pozwala nam zachować zdrowie i zredukować ból po różnego rodzaju urazach czy kontuzjach. Mata do akupresury posiada na swojej powierzchni specjalne kolce – najczęściej wykonane z twardego plastiku, rzadziej z metalu – których zadaniem jest stymulacja naszego ciała przez ucisk na skórę. W ten sposób możemy zredukować niektóre dolegliwości, jak na przykład bóle kręgosłupa czy pourazowe, a także poprawimy ukrwienie skóry, co również korzystnie wpływa na jej stan. Kolce maty są dość ostre, abyśmy poczuli je na ciele, jednak nie dość, aby przebić skórę.

Mata do akupresury – jak powinna wyglądać?

Mata do akupresury zazwyczaj ma długość odpowiadającą długości naszego tułowia. Czasem możemy spotkać się również z przedłużonymi wersjami, które obejmą także uda i pośladki. Wiele mat jest dostępnych w zestawie z poduszką pod kark, dzięki czemu możemy też przeprowadzić akupresurę tej części naszego ciała. Nowoczesne maty posiadają kolce skupione w małych okręgach ciasno ułożonych wokół siebie – dzięki temu masaż akupresurowy jest dokładniejszy i obejmuje większą powierzchnię naszych pleców. Z produktu możemy korzystać na gołe ciało, jak i poprzez lekkie ubranie, jak na przykład t-shirt. Ta druga opcja jest polecana na początek, gdy dopiero zaczynamy korzystać z akupresury.

Jak poprawnie używać maty do akupresury?

Ekologiczna mata do akupresury to dobry dodatek do rehabilitacji oraz wsparcia po kontuzji, szczególnie jeżeli odczuwamy ból w obrębie uszkodzonego miejsca. Jeżeli nie mamy przeciwwskazań do korzystania z tej formy terapii, relaks z użyciem maty pomoże nam zmniejszyć doznania bólowe, rozluźni napięte mięśnie i pozwoli na poprawienie zakresu ruchów naszego ciała. Na początek warto zachować umiar w ilościach i długości sesji na macie. Z kolei gdy już się do niego przyzwyczaimy, możemy bez problemu używać maty codziennie. Przeciętna długość jednorazowego użytkowania zwykle zamyka się w przedziale 20-30 minut.

Co daje regularne stosowanie maty do akupresury?

Wybrana do akupresury mata pozwoli nam na zmniejszenie takich objawów, jak sztywność mięśni wywołana urazem, ból kręgosłupa, ból karku czy też ogólne zmęczenie. Jest to bardzo dobry reduktor stresu, który pozwoli nam się fizycznie odprężyć po długim dniu w pracy czy szkole. Mata wykorzystuje jedynie nasz własny ciężar ciała, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że zrobimy sobie krzywdę. Aby zapewnić sobie jeszcze większy relaks możemy zadbać o dodatkowe dekoracje do pokoju, w którym planujemy podejmować sesje akupresury. Zapachowa świeczka, kadzidło czy łapacz snów pomogą nam się odprężyć i zapewnią odpowiednią atmosferę.

Akupresura to bardzo przydatna technika rehabilitacyjno-relaksacyjna, która może pomóc nam zarówno w wyjściu z kontuzji, jak i odprężeniu się po stresującym dniu. Pamiętajmy, aby na początek nie przesadzać z czasem wykorzystania maty w ciągu dnia – najpierw przyzwyczajmy się do jej wykorzystania, tak aby nacisk maty i jej kolców nie sprawiał nam dyskomfortu.

Zdjęcie główne: Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

No posts found