Marek Kamiński na 125-lecie National Geographic

Najbardziej nieodkrytym biegunem jest dla mnie człowiek

Najsłynniejszy polski polarnik Marek Kamiński odebrał z rąk Martyny Wojciechowskiej trójkolorową flagę Towarzystwa National Geographic i zagościł w jubileuszowej rubryce „Pod flagą NG”.  W rozmowie z redaktor naczelną National Geographic Polska, opowiedział o tym, czym jest dziś dla niego prawdziwa eksploracja.

Do tej pory najważniejsze dla człowieka było poznawanie świata zewnętrznego, czyli geografia – zdobywanie niezdobytych lądów, głębi oceanu, biegunów. Wydaje mi się jednak, że tak naprawdę najbardziej nieodkrytym biegunem jest człowiek. – powiedział Marek Kamiński, odbierając z rąk Martyny Wojciechowskiej jubileuszową flagę National Geographic Society.

Słynny polarnik jest jedenastym gościem specjalnym, uhonorowanym w tym roku przez polską redakcję magazynu. Z okazji 125-lecia Towarzystwa National Geographic jubileuszowa flaga została już wręczona takim osobistościom jak Jerzy Owsiak, Janina Ochojska, Elżbieta Dzikowska, Krzysztof Wielicki, Robert Lewandowski, Profesor Norman Davies, Ewa Ewart, Generał Mirosław Hermaszewski, Profesor Aleksander Wolszczan i Tomasz Tomaszewski. Flaga towarzyszy działalności Towarzystwa od 1903 roku, a jej trzy kolory symbolizują: niebieski – niebo, brązowy – ziemię, a zielony – morza i oceany.

Marek Kamiński zdobył w 1995 roku oba bieguny bez pomocy z zewnątrz. Wyczyn powtórzył kilka lat później wraz z niepełnosprawnym piętnastolatkiem Janem Melą. Dziś promuje także turystykę po Polsce, zwracając uwagę na jej walory, jest również autorem wielu książek.

W rozmowie z Martyną Wojciechowską Marek Kamiński podkreślił, że na uwagę zasługują nie tylko ekstremalne wyprawy na odległe krańce świata:

Przepłynąłem Wisłę kajakiem latem, a potem w sezonie zimowym i muszę przyznać, że ten spływ cieszył się większym zainteresowaniem niż moje wyprawy na bieguny (…) Wydaje nam się, że najważniejsze, najbardziej niedostępne i nieodkryte są miejsca bardzo dalekie. Ale kiedy się bliżej przyjrzymy sobie samym, naszej rzeczywistości, to okazuje się, że te bieguny są o wiele bliżej, niż nam się wydaje.

Wywiad z polarnikiem i relację wideo z jego spotkania z Martyną Wojciechowską można obejrzeć na stronie: www.125lat.national-geographic.pl.

National Geographic Polska

National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 125 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto  Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych.

www.national-geographic.pl

W 2013 roku Towarzystwo National Geographic obchodzi 125. rocznicę powstania. To największe towarzystwo naukowe na świecie i wydawca magazynów pod marką National Geographic

Towarzystwo zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie, a jego celem było działanie na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Przez 125 lat Towarzystwo przeszło ewolucję od niewielkiego organu naukowego do jednej z największych  na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic pragnie zapowiedzieć „Nowy wiek eksploracji”.

www.125lat.national-geographic.pl

 

No posts found