Majówka w liczbach – raport eSKY.pl

Mówi się o tym, że rośnie popularność tzw. city breaków czyli wypadów na przedłużone weekendy do europejskich miast. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się najbardziej lubiany przez Polaków weekend – majówka. Jak w tym roku kształtują się zainteresowania naszych rodaków? Czy to, że majówkę i Wielkanoc dzieli zaledwie kilka dni ma wpływ ich na wyjazdy? Jaką rolę odgrywa beatyfikacja? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań można znaleźć w raporcie Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Kalendarz jest dla nas w tym roku łaskawy – Wielkanoc, powrót do pracy na cztery dni i przedłużony, majowy weekend. Nie pozostało to bez wpływu na wzrost zainteresowania wyjazdami. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te na pierwsze kilka dni maja, to cieszą się one o 11 proc. większą popularnością niż w roku ubiegłym – przypomnijmy, że wówczas weekend trwał tylko 3 dni. Należy jednak pamiętać, że wiele osób łączy Wielkanoc i majówkę, by dzięki temu wyjechać na dłużej, przez co liczba podróżujących w tym okresie zwiększy się o 50 proc. w stosunku do wyjazdów na długi weekend w roku 2010. 

Wielka Brytania nie kręci Polaków


Od momentu wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej, Wielka Brytania była hitem we wszelkich rankingach mówiących o podróżach lotniczych Polaków. Tanie bilety i możliwość akomodacji u znajomych zachęcały naszych rodaków do częstych wizyt na Wyspach. Przed rokiem wybrało się tam 20 proc. klientów Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl. W tym roku, jeżeli weźmiemy pod uwagę dłuższe wyjazdy – na Wielkanoc połączoną z majówką – to Zjednoczone Królestwo odwiedzi 27 proc. osób kupujących bilety poprzez eSKY.pl, natomiast jeżeli analizujemy podróże stricte majówkowe to tylko 5 proc. Tak duża różnica jest spowodowana beatyfikacją i pielgrzymkami do Rzymu. W tym roku największy odsetek użytkowników serwisu eSKY.pl – 34 proc. spędzi majówkę we Włoszech.

Analiza zainteresowania pozostałymi kierunkami, również wygląda interesująco. Jeżeli przyjrzymy się bliżej wyjazdom dłuższym, to kolejnymi państwami wybieranymi przez Polaków są: Włochy – 12 proc., Niemcy – 8 proc., Francja – 5 proc. i ex aequo Irlandia i Hiszpania, które odwiedzi po 4 proc. klientów eSKY.pl. Natomiast wśród krajów, do których jedziemy typowo na majówkę są: Niemcy – 7 proc., oraz Francja i Hiszpania, do których bilety wykupiło po 6 proc. użytkowników serwisu. Jak te liczby mają się do tych sprzed roku? Na popularności zyskał niewątpliwie nasz zachodni sąsiad, w ogóle nie występujący w ubiegłorocznym rankingu. Zwiększyła się też liczba wyjazdów do Hiszpanii i Francji, w 2010 na weekend majowy wybrało się tam po 4 proc. Polaków.

Najwięcej Polaków sypia w czeskiej Pradze

Ciekawie wyglądają też dane dotyczące rezerwacji hotelowych. Są bowiem znaczne rozbieżności, między państwami, do których lecimy, a miejscami, w których rezerwujemy noclegi. Wynika to głównie z tego, że wybierając się na krótki wypoczynek korzystamy często z alternatywnych środków transportu – samochodu czy pociągu. Chętnie wyjeżdżamy do tzw. bliskiej Europy – Czech, Austrii czy na Węgry. Dlatego największy odsetek naszych rodaków  – 27 proc.  – zatroszczyło się o zakwaterowanie w czeskiej Pradze, w ubiegłym roku również to miasto było najpopularniejsze, pod względem ilości rezerwacji hotelowych. Kolejna pozycja należy do Londynu – 7 proc. noclegów zamówiono w tym mieście, następnie ex aequo po 5 proc. rezerwacji klienci eSKY.pl dokonali w: Barcelonie, Budapeszcie, Lizbonie, Mediolanie i Paryżu.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku podróży zaczynających się przed Wielkanocą a kończących po weekendzie majowym, ilość rezerwacji hotelowych jest nieznaczna. Polacy wyjeżdżając na tak długo chętnie korzystają z gościny znajomych i rodziny. Natomiast znaczna część rezerwacji – 56 proc. dotyczy stricte weekendu majowego, wówczas średni koszt rezerwacji to 620 PLN.

Regularni przewoźnicy zyskują przewagę

Analiza danych sprzedażowych Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl pokazuje, że coraz częściej korzystamy z oferty regularnych przewoźników. Co prawda na wyjazd wielkanocno-weekendowy trzy czwarte Polaków poleci tanimi liniami lotniczymi. Jednak sytuacja zmienia się zupełnie przy wyjazdach o charakterze stricte majówkowym – low costy wybrała zaledwie jedna czwarta klientów eSKY.pl, a najpopularniejszą linią stał się polski LOT. Natomiast w roku ubiegłym 65 proc. klientów Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl poleciało na majówkę tanimi liniami.

Warto też zwrócić uwagę na to, ile w tym roku zapłacimy za wyjazdy majówkowe. W przypadku podróży rozpoczynających się przed Wielkanocą średnia cena biletu zakupionego na linie regularne wynosi 818 PLN, nieco więcej zapłacono za te majówkowe – 892 PLN.W obu przypadkach jest to koszt zbliżony do tego sprzed roku – 878 PLN.

Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę usługi tanich linii, to średni koszt podróży rozpoczynającej się przed Wielkanocą to 740 PLN, a tej majówkowej 540 PLN. W roku 2010 cena była o ponad sto złotych niższa – 465 PLN. Warto zauważyć, że kwoty, które trzeba przeznaczyć na bilet linii regularnych są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują przy biletach low – cost, co może być przyczyną rosnącej popularności tradycyjnych przewoźników. Niewielką sumę zaoszczędzoną na bilecie klienci wydają na transfer z lotniska, często bardzo oddalonego, do centrum miasta.

Mieszkańcy Wielkopolski przestali latać

Nie jest zaskakującym fakt, że najwięcej podróży zaczyna się i kończy na Mazowszu. W przypadku podróży wielkanocno-weekendowych z warszawskiego Okęcia wyleci jedna czwarta klientów eSKY.pl, natomiast na wyjazd stricte majówkowy aż 42 proc.

Ciekawe dane dotyczą innych lotnisk. Jeżeli podróż zaczyna się przed świętami i kończy na początku maja to wówczas 17 proc. osób korzystających z usług eSKY.pl zaczyna ją w Krakowie, 12 proc. we Wrocławiu, 9 proc. w Gdańsku, a 5 proc. w Katowicach.  Nieco inaczej wyglądają te liczby, jeżeli wyjazd jest tylko weekendowy – z Gdańska wylatuje 8 proc., z Krakowa 6 proc., a z Katowic 3 proc. Jest to zastanawiające wówczas, gdy wyniki te zestawimy z ubiegłorocznymi. Kiedy to 15 proc. rezerwacji dokonały osoby rozpoczynające podróż w Katowicach.  W czołówce znajdował się także Gdańsk i pominięty w tym roku Poznań, udział każdego z tych miast w ogólnej sprzedaży biletów weekendowych to 10 proc.


***

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl (www.esky.pl) to jeden z najpopularniejszych polskich serwisów internetowych sprzedających produkty turystyczne. Prowadzony jest przez spółkę eSKY Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. Poprzez stronę internetową oraz telefoniczne biuro obsługi klienta, eSKY.pl umożliwia łatwy i wygodny zakup ofert biur podróży, biletu lotniczego, rezerwację miejsca w hotelu oraz wykupienie ubezpieczenia turystycznego. eSKY.pl to najnowocześniejsza technologia wyszukiwania oraz wysokiej jakości obsługa klienta. eSKY.pl jest członkiem elitarnej grupy agentów International Air Transport Association (IATA). Partnerem eSKY.pl jest wiodące na świecie internetowe biuro podróży Expedia Inc.

Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...