Majówka nad morzem

Możliwość wyjazdu w majowy weekend stanowi każdego roku miłe preludium do prawdziwych długich wakacji. Majówka 2010 niestety nie rozpieści pod względem długości. W tym roku pozwolić sobie będzie można tylko na czterodniowe wakacje. Gdzie? Najlepiej nad morzem!

Polski Bałtyk kusi turystów wieloma atrakcjami nie tylko z zakresu fauny i flory, ale także pod względem architektonicznym. W nadbałtyckich miejscowościach pełno również zabytkowych pomników. Dla osób, które jeszcze nie miały sposobności przekonać się o uroku Bałtyku, majówka nad morzem wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Za wizytą na północy Polski przemawia także stosunkowo niewielka liczba wczasowiczów. Nieunormowana jeszcze pogoda, której towarzyszą często opady deszczu, porywisty wiatr i letnia temperatura nie sprzyjają bowiem turystom, którzy nastawieni są na beztroskie, bierne plażowanie. Mimo stosunkowo słabo zaludnionych plaż w większych nadmorskich miastach, niesłabnącą popularnością cieszą się także małe miejscowości nad morzem. Dziewicze plaże, do których trzeba pofatygować się szmat drogi, lasy i kwatery prywatne w domkach oddalonych od siebie nie tylko na odległość dzielących działki płotów oraz kilka sklepów z podstawowym asortymentem to coś, czego dzisiaj szuka wielu turystów. Obcowanie z żywiołem, a tym samym zespolenie z naturą, jakie daje spędzona majówka nad morzem, jest bezcenne.

Lecznicze właściwości morza

Spacery brzegiem morza wcale nie wymagają palącego piasku i spiekoty w powietrzu. Nawet deszczowa pogoda nie ujmuje regionowi leczniczych właściwości, za którymi „stoi” jod. Jest on jednym z najczęstszych powodów, dla których wiele osób uważa, że majówka nad morzem jest jedyną słuszną alternatywą.

Największym polskim zdrojowiskiem ze względu na różnorodne solanki jest Świnoujście. Stanowi ono także kąpielisko o znaczeniu międzynarodowym. Stało się tak za sprawą przejścia granicznego do Niemiec, jakie znajduje się w mieście oraz ze względu na port pasażerski, z którego można udać się do Szwecji, Danii i Niemiec.

Obok Świnoujścia pod względem zdrowotnym liczy się także Kołobrzeg, w którym znajdują się nie tylko solanki, ale także pokłady borowiny.

Bierny wypoczynek nad morzem – bogactwo plaż

W czasie sezonu jednak niektórzy nie mogą sobie zwyczajnie pozwolić na wyjazd ze względu na koszty, które wówczas diametralnie rosną. Majówka nad morzem jest więc swoistym rozwiązaniem. Poza sezonem, choć także w popularnym turystycznie okresie, ceny noclegu, czy żywienia są niższe, a atrakcje pozostają te same np. charakterystyczna kultura żeglarska z szantami śpiewanymi w nadmorskich knajpach, czy przy ogniskach.

Wiele osób zniechęcają dzikie tłumy na plaży, które nierzadko powodują, że trzeba przejść spory odcinek plaży, by znaleźć odrobinę wolnego miejsca na piasku i móc rozłożyć swój koc. Nawet niezamierzone narzucanie innym swojej zbyt bliskiej obecności może okazać się męczące. Jeśli doda się do tego głośne rozmowy innych plażowiczów, hałasy, czy pełne życia niesforne dzieci, które rozbawione biegają pomiędzy kocami, nieopatrznie sypiąc piaskiem, nie ma mowy o jakimkolwiek odpoczynku. Jest pewien sposób, by zmniejszyć prawdopodobieństwo takiej ewentualności. Najlepiej udać się na Pobrzeże Koszalińskie, gdzie znajdują się najszersze plaże, przy których brzegu znajdują się charakterystyczne dla Bałtyku wydmy, które sięgają nawet 42 metrów w tym miejscu i uznawane są na najwyższe nadbałtyckie wzgórza. Także tutaj – w Słowińskim Parku Narodowym znajduje się największe w Polsce nagromadzenie ruchomych wydm wraz z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi. Na Pobrzeżu Szczecińskim interesująco prezentują się m.in.: morenowe wzniesienia nad dolną Odrą i Zalewem Szczecińskim, które sięgają nawet do 155 m n.p.m. Wzdłuż płaskiego na ogół brzegu morskiego ciągnie się z kolei łańcuch wydm.

Najlepiej więc połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydować się na to, by majówka 2010 odbyła się nad morzem.

Atrakcje nad morzem

Nie każdy jednak preferuje spędzanie czasu wolnego od pracy na wypoczynku biernym. Podziwianie nadmorskiej przyrody jak i ukształtowania terenu np. wydm także może być interesującym doświadczeniem. Jeśli jednak jest to za mało emocjonująca przygoda można wybrać się w pieszą wędrówkę do najbliższej latarni morskiej lub przespacerować się po okolicy, która poza morzem ma z pewnością wiele innych wspaniałości do zaoferowania: muzea, statki, zabytkowe budynki.

Na szczególną uwagę zasługuje zlokalizowane w Świnoujściu Muzeum Rybołówstwa wraz z zespołem XIX w. fortów. Na Pobrzeżu Koszalińskim nie powinno zabraknąć wielbicieli ludowej kultury przez wzgląd na obecność skansenu we wsi Kluki. Na Pomorzu Zachodnim z kolei znajduje się najstarsze, pochodzące z pogranicza VII-VIII w., osiedle. Ponadto w Kołobrzegu znajduje się wiele godnych uwagi zabytków, a także Muzeum Oręża Polskiego wraz z Rezerwatem Solnisko. Niewątpliwą atrakcją Malborka jest zespół zamku krzyżackiego (XIII-XIV w.). Pasjonatów i badaczy historii zwłaszcza wojennej nie powinno zabraknąć w nadmorskim Sztutowie, gdzie mieścił się hitlerowski obóz koncentracyjny Stutthoff.

Aktywny wypoczynek nad morzem

Żądni wrażeń amatorzy sportów wodnych mogą spróbować swoich sił w sportach wodnych. Majówka to dobra okazja szczególnie dla żeglarzy lub dla tych, którzy marzą o tym, by nauczyć się sterowania łodziami. Nad morzem, jak i w okolicy innych akwenów wodnych, działają szkoły żeglarskie, które nie tylko oferują kursy, ale także rejsy po morzu. Ten, kto uważa, że ma w sobie coś z wilka morskiego, nie powinien zastanawiać się nad kierunkiem: majówka nad morzem!

Tak naprawdę nie jest najistotniejsze to, gdzie się spędza weekend majowy: z dala od domu czy w jego sąsiedztwie, w kraju czy za granicą, na wsi czy w mieście, w górach czy nad morzem. Najważniejsze jest to, by mieć możliwie długi kontakt z przyrodą, spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu i móc odreagować okres zimowy, podczas którego najczęściej przebywa się w domu.

 

PF

Źródło:

atrakcje-turystyczne.com

—————
www.morze24h.pl

Jak znaleźć dobre noclegi w Krynicy Morskiej?
Krynica Morska, z jej złotymi plażami, szumem fal i niezapomnianymi zachodami słońca, to prawdziwy raj...
Rybne smaki polskiego lata: Jakie ryby warto zjeść nad Bałtykiem?
Latem, kiedy słońce świeci najjaśniej, a fale Bałtyku szepczą zaproszenie do wypoczynku, nie ma nic lepszego...
Długi weekend czerwcowy 2023 - co robić?
A więc nadchodzi. Ten czas w roku, kiedy nagle zdajesz sobie sprawę, że masz dodatkowe dni wolne od pracy,...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Szukasz spokojnego miejsca do życia? Sprawdź miejscowości nad morzem
Lekarze biją na alarm - jesteśmy coraz bardziej zestresowani i przepracowani, a na domiar złego zatracamy...
Wynajem całorocznych domków nad morzem pomysłem na udany urlop?
Wakacje powoli dobiegną końca, a wraz z nimi kończy się sezon urlopowy. Ale nie dla wszystkich: coraz...