Majówka 2013 – co planujemy?

Odpoczynek, plażowanie, czas z bliskimi, czy jednak brak urlopu i ciężka praca? A może odwiedziny u rodziny albo zaległe prace domowe? Jakie mamy plany na zbliżającą się wielkimi krokami tegoroczną majówkę? Postanowiliśmy zapytać o to polskich internautów…

Tegoroczna majówka należy do bardzo łaskawych: 5 dni wolnego to czas, który można spędzić na przyjemnym wyjeździe lub porządnie odpocząć w zaciszu domowym. Dla niektórych majówka może oznaczać wypoczynek nawet 9-dniowy – od 27 kwietnia do 5 maja. Co zatem będziemy robić, by najlepiej wykorzystać ten czas?

Podczas majówki wyjazd planuje 41% badanych internautów. Zwykle wybieramy się w odwiedziny do rodziny lub znajomych (33%), zwiedzamy okolice swojego miejsca zamieszkania (17%) lub wybieramy się na krótki urlop nad polskie morze (13%) lub w góry (13%). 10% badanych podczas majówki wybiera się zagranicę. Częściej są to osoby w wieku 18 – 24 lata (15%) oraz w wieku 40 – 59 lat (14%). Znacznie rzadziej zagranicę wyjeżdżają osoby w wieku 25 – 39 lat (3% respondentów), co może być związane z faktem, że zazwyczaj podróżują całą rodziną, z małymi dziećmi i preferują bliższe, a może też tańsze lokalizacje.

Nieco więcej respondentów planuje majówkę w domu – w taki sposób spędzi ją 45% badanych. Głównym powodem spędzania majówki w domu jest brak funduszy na wyjazd – zwraca na to uwagę 38% badanych. 14% respondentów wśród majówki pracuje, zwłaszcza mężczyźni. Wielu respondentów jako powód pozostania w domu podało również chęć relaksu i lenistwa w zaciszu domowym (14%) oraz nacieszenia się na spokojnie rodziną, dziećmi (14%). Również dla wyjeżdżających majówka to czas dla rodziny i bliskich – aż 63% osób wyjedzie razem z ukochaną osobą lub z całą rodziną.

– Wyniki badania pokazują, że Polacy niezależnie czy spędzają czas na wyjeździe czy w domu, podczas majówki chcą nacieszyć się rodziną i bliskimi, na co w tygodniu i ciągłej bieganinie zwykle nie mają czasu. Niestety nie wszyscy mogą zapewnić rodzinie wypoczynek z dala od miejsca zamieszkania, nad wodą, na łonie natury, głównie z powodów finansowych – komentuje wyniki Michał Gmurek z agencji badawczo – strategicznej brainlab, która przeprowadziła badanie.

Wśród osób wyjeżdżających na majówkę, pomimo możliwości wyjazdu na 9 dni przy 2 dniach urlopu, większość respondentów zdecyduje się na wyjazd między 1 a 5 maja. 1 maja możemy spodziewać się całkiem pokaźnych korków na drogach – na majówkę wyruszy wówczas 32% badanych. 5 maja będzie jeszcze gorzej – wracać wówczas będzie aż 44% badanych.

Ile wydamy na majówkę? 55% osób planujących wyjazd chce wydać podczas majówki od 201 do 1000 zł na siebie oraz osoby z rodziny. Większe wydatki planują przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem – 12% deklaruje, że wydatki na majówkę wyniosą ok. 3000 – 4000 złotych.

Badanie przeprowadzone zostało w kwietniu 2013 roku przez agencję badawczo – strategiczną brainlab przy współpracy ze spółką OSMG na ogólnopolskiej próbie 500 Internautów w wieku 18 lat i więcej. Dane wykorzystane w badaniu zebrała i dostarczyła firma OSMG posiadająca platformy odbierz.to oraz  iSender.

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...