Majówka 2013 – co planujemy?

Odpoczynek, plażowanie, czas z bliskimi, czy jednak brak urlopu i ciężka praca? A może odwiedziny u rodziny albo zaległe prace domowe? Jakie mamy plany na zbliżającą się wielkimi krokami tegoroczną majówkę? Postanowiliśmy zapytać o to polskich internautów…

Tegoroczna majówka należy do bardzo łaskawych: 5 dni wolnego to czas, który można spędzić na przyjemnym wyjeździe lub porządnie odpocząć w zaciszu domowym. Dla niektórych majówka może oznaczać wypoczynek nawet 9-dniowy – od 27 kwietnia do 5 maja. Co zatem będziemy robić, by najlepiej wykorzystać ten czas?

Podczas majówki wyjazd planuje 41% badanych internautów. Zwykle wybieramy się w odwiedziny do rodziny lub znajomych (33%), zwiedzamy okolice swojego miejsca zamieszkania (17%) lub wybieramy się na krótki urlop nad polskie morze (13%) lub w góry (13%). 10% badanych podczas majówki wybiera się zagranicę. Częściej są to osoby w wieku 18 – 24 lata (15%) oraz w wieku 40 – 59 lat (14%). Znacznie rzadziej zagranicę wyjeżdżają osoby w wieku 25 – 39 lat (3% respondentów), co może być związane z faktem, że zazwyczaj podróżują całą rodziną, z małymi dziećmi i preferują bliższe, a może też tańsze lokalizacje.

Nieco więcej respondentów planuje majówkę w domu – w taki sposób spędzi ją 45% badanych. Głównym powodem spędzania majówki w domu jest brak funduszy na wyjazd – zwraca na to uwagę 38% badanych. 14% respondentów wśród majówki pracuje, zwłaszcza mężczyźni. Wielu respondentów jako powód pozostania w domu podało również chęć relaksu i lenistwa w zaciszu domowym (14%) oraz nacieszenia się na spokojnie rodziną, dziećmi (14%). Również dla wyjeżdżających majówka to czas dla rodziny i bliskich – aż 63% osób wyjedzie razem z ukochaną osobą lub z całą rodziną.

– Wyniki badania pokazują, że Polacy niezależnie czy spędzają czas na wyjeździe czy w domu, podczas majówki chcą nacieszyć się rodziną i bliskimi, na co w tygodniu i ciągłej bieganinie zwykle nie mają czasu. Niestety nie wszyscy mogą zapewnić rodzinie wypoczynek z dala od miejsca zamieszkania, nad wodą, na łonie natury, głównie z powodów finansowych – komentuje wyniki Michał Gmurek z agencji badawczo – strategicznej brainlab, która przeprowadziła badanie.

Wśród osób wyjeżdżających na majówkę, pomimo możliwości wyjazdu na 9 dni przy 2 dniach urlopu, większość respondentów zdecyduje się na wyjazd między 1 a 5 maja. 1 maja możemy spodziewać się całkiem pokaźnych korków na drogach – na majówkę wyruszy wówczas 32% badanych. 5 maja będzie jeszcze gorzej – wracać wówczas będzie aż 44% badanych.

Ile wydamy na majówkę? 55% osób planujących wyjazd chce wydać podczas majówki od 201 do 1000 zł na siebie oraz osoby z rodziny. Większe wydatki planują przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem – 12% deklaruje, że wydatki na majówkę wyniosą ok. 3000 – 4000 złotych.

Badanie przeprowadzone zostało w kwietniu 2013 roku przez agencję badawczo – strategiczną brainlab przy współpracy ze spółką OSMG na ogólnopolskiej próbie 500 Internautów w wieku 18 lat i więcej. Dane wykorzystane w badaniu zebrała i dostarczyła firma OSMG posiadająca platformy odbierz.to oraz  iSender.

Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Jak zabezpieczyć swoje rzeczy podczas częstych podróży oraz jakie ubezpieczenie bagażu wybrać?
Telefon, laptop i tablet – wszystkie te urządzenia, oprócz tego, że bywają drogie, często są nośnikami...
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...