Letnie Spotkania z Nauką/ Daleka i tajemnicza Wyspa Wielkanocna

Maleńka Wyspa Wielkanocna uważana jest za najdalsze zamieszkałe miejsce na Ziemi. Jej egzotyczne osobliwości poznał dr hab. inż. Lesław Zabuski, który o swojej fascynacji tym miejscem, jego historią, religią, kulturą i cywilizacją opowie 26 sierpnia. Wykład odbędzie się w ramach Letnich Spotkań z Nauką nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowie organizowanych wspólnie przez Instytut Budownictwa Wodnego (IBW) PAN w Gdańsku wspólnie z Instytutem Oceanologii (IO) PAN w Sopocie.

Położona na Pacyfiku Wyspa Wielkanocna oddalona jest o tysiące kilometrów od kontynentu południowoamerykańskiego na wschodzie i od wysp Polinezji Francuskiej na zachodzie. Jej historia, rozwój cywilizacji i kultury wyspy owiane są tajemnicą.

“Nie wiadomo dokładnie, kiedy pojawili się na niej pierwsi ludzie, kim byli, skąd przybyli. Nie wiemy, dlaczego ci ludzie tworzyli, transportowali i ustawiali na rozsianych na wyspie platformach olbrzymie, kilkudziesięciotonowe posągi kamienne. Pismo tych ludzi, “rongo-rongo”, zapisane na drewnianych i kamiennych tabliczkach, do dziś nie zostało odczytane” – wylicza sekrety wyspy wykładowca.

Dr hab. inż. Lesław Zabuski – pracownik naukowy w IBW PAN w Gdańsku opowie słuchaczom Letnich Spotkań z Nauką, czego udało mu się dowiedzieć o obyczajach i religii społeczności wyspy.

Uczony jest wybitnym specjalistą w zakresie mechaniki skał. Jego prace badawcze koncentrują się na obszarze Karpat, gdzie zajmuje się zagadnieniami procesów deformacji i stateczności masywu skalnego fliszu karpackiego. Bierze udział w realizacji licznych projektów badawczych krajowych i zagranicznych.

Jego macierzysty Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku-Oliwie, który swoją działalność rozpoczął w roku 1953, prowadzi badania naukowe dla celów gospodarki wodnej, budownictwa hydrotechnicznego i inżynierii morskiej. Większość dużych obiektów hydrotechnicznych w Polsce, np. zapory w Tresnej, Włocławku, Solinie, Koronowie, Port Północny czy Kanał Piastowski, zaprojektowano przy udziale Instytutu, który prowadził również badania i pomiary w Iraku, Libii, Senegalu, Wietnamie, Algierii, na Kubie, w Maroku, Syrii, Jugosławii, Holandii i Nigerii.

“Letnie Spotkania z Nauką” organizowane są w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki i hołdują zasadzie, że nawet o trudnych sprawach można mówić prostym językiem. Pozwalają poszerzyć wiedzę i nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej. Na bezpłatne wykłady znakomitych uczonych – popularyzatorów zaprasza Instytut Budownictwa Wodnego (IBW) PAN w Gdańsku wspólnie z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Spotkania zaplanowano od 2 lipca do 27 sierpnia w każdą sobotę o godzinie 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie. Wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ tot/

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dlaczego warto zwiedzić polskie wybrzeże i nadmorskie miejscowości?
Polskie wybrzeże to prawdziwa perła, pełna urokliwych miejscowości, malowniczych plaż i zabytków o bogatej...
Niezbędne wyposażenie kempingowe podczas podróży kamperem
Podróżowanie kamperem zyskuje na popularności, oferując swobodę i niezależność, które trudno osiągnąć...
Miejsca i hotele na wyjazdy integracyjne
Wybór odpowiedniego miejsca na wyjazd integracyjny jest kluczowym elementem, który może znacząco wpłynąć...
Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...