Latarka czołowa, buty wspinaczkowe, trekkingowe ? czyli co zabrać ze sobą do jaskini

Uwielbiasz górskie klimaty? Masz już doświadczenie na szlakach beskidzkich, tatrzańskich, bieszczadzkich? Próbowałeś już swoich sił we wspinaczce skałkowej, a teraz przyszedł czas na jaskinie? Przekonasz się, że świat podziemny może być równie piękny. Penetrując jaskinie, możemy odkryć niesamowite widoki, których na próżno szukać nad ziemią. Jak przygotować się do takiej wyprawy? Jakiego rodzaju sprzęt powinniśmy mieć ze sobą?


Latarka czołowa – podstawowy element wyposażenia grotołaza

Podczas penetracji jaskini trudno wspomagać się latarką ręczną z oczywistych powodów. Dłonie musimy mieć wolne, ponieważ za ich pomocą przeciskamy się przez ciasne korytarze, wspinamy, podtrzymujemy ciało. Najlepiej w tym momencie wybrać latarkę czołową, którą nałożymy na kask. Pamiętajmy, że latarka czołowa to nasze jedyne źródło światła, warto więc wybrać produkty sprawdzonych marek. Co więcej, w plecaku powinniśmy mieć również zapasową baterie, a jeśli wybieramy się na dłuższą penetrację, to zainwestujmy w zapasową czołówkę. Nigdy bowiem nie wiadomo, ile finalnie czasu przyjdzie nam spędzić w jaskini.

Buty trekkingowe – wygodnie i bez poślizgu

Każdy, kto przynajmniej raz odwiedził jaskinię, wie jak specyficzny mikroklimat w niej panuje. Podziemia mają to do siebie, że panuje tam niska temperatura, zazwyczaj ok 0,-1;-2 stopni Celsjusza. Podłoże najczęściej jest wilgotne lub po prostu mokre. W takich warunkach nie trudno poślizgnąć się. Wybierając się na penetrację jaskini należy założyć buty trekkingowe, które mocno trzymają kostkę, a także posiadają antypoślizgową podeszwę.

Buty wspinaczkowe

Drugim rodzajem butów, które zabieramy ze sobą do jaskini, są buty wspinaczkowe. Przy bardziej zaawansowanej eksploracji, wspinamy się we wnętrzach jaskiń. Wtedy przydadzą się sprawdzone, dobrze dopasowane do naszej stopy, buty wspinaczkowe. Warto takie buty zakupić wcześniej i przetestować w skałach, na otwartym terenie.

Przeczytaj również: Najważniejsze zasady wyboru butów trekkingowych

Jaskinia – co jeszcze będzie nam potrzebne?

Podczas wyprawy do jaskini przyda się kombinezon ochronny, który będzie zapobiegał otarciom, a także zabezpieczy nasz strój przed błotem. Nie zapominajmy również o skarpetach, które będę wychodziły ponad cholewkę buta. Warto mieć również bieliznę oraz koszulkę termoaktywną. Zapewni to komfort naszemu ciału, szczególnie gdy mamy do czynienia z wysiłkiem w tak specyficznym mikroklimacie. Bardzo ważne jest nakrycie głowy (chusta; czapka), a także kask, który będzie chronił nas przed uderzeniami. Koniecznie należy zabrać rękawiczki. To również sposób zabezpieczenia rąk przed urazem. Ponadto penetrując jaskinie, bezwzględnie musimy mieć przy sobie elementy tj.: apteczka, prowiant, napoje, dodatkowe ochraniacze i oczywiście mapę! Telefon powinien być sprawny i naładowany. A przed wejściem do jaskini należy poinformować kogoś z zewnątrz o tym, gdzie się wybieramy i jaka jest przewidywana godzina naszego powrotu, a także co robić, jeżeli nie skontaktujemy się ponownie, o wyznaczonej godzinie.

Autor: http://alpintech.pl/

No posts found