Lataj tanio i nie przepłacaj

Nie tak dawno temu latanie było zarezerwowane dla najbardziej zamożnych, którzy mogli sobie pozwolić na lot z jednego, ewentualnie dwóch lotnisk w kraju. Następnie przyszedł czas tanich linii lotniczych i prawdziwych okazji za 1 zł.

Dzisiaj sytuacja wygląda już trochę inaczej. Nie znajdziemy już biletów za 1 zł, ale nadal możemy znaleźć loty w okazyjnych cenach. Także rozbudowa lokalnych lotnisk poszerzyła ofertę tanich lotów z Polski. Z lotnisk we Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie możemy polecieć nie tylko do europejskich krajów, ale także do Ameryki Północnej czy Azji.

Ceny lotów choć są niższe niż kiedyś, nadal potrafią być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Nawet tani z nazwy przewoźnicy potrafią niemiło zaskoczyć swoimi cenami. Aby kupić bilet w najniższych cenach potrzebujemy wiedzy i dyscypliny. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad, jak można znaleźć bilety lotnicze w najlepszych cenach.

Bądź elastyczny

Bądź elastyczny co do daty wylotu. Nie szukaj lotów w ściśle określonych datach, a w danym przedziale czasowym. Może się okazać, że lot kolejnego dnia niż planowaliśmy może być tańszy nawet kilkukrotnie. Nie jest także tajemnicą, że oferty w sezonie są znacznie droższe niż poza nim. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli naszym celem nie jest leżenie na plaży, to może lepszym czasem na lot będzie październik zamiast sierpnia, gdzie koszt przelotu i noclegów będzie znacznie tańszy?

Bądź elastyczny co do miejsca naszego lotu. Do niektórych miast nie latają tani przewoźnicy, ale to nic straconego. Możemy dolecieć do miejscowości położonych kilkadziesiąt kilometrów obok i do celu dostać się pociągiem lub autobusem. Przykładów jest bardzo dużo. Loty tanich przewoźników reklamowane jako loty do Londynu to w rzeczywistości loty do Luton czy Stansted, loty do Barcelony to loty do Girony a lot do Mediolanu to lot do Bergamo. Warto także sprawdzić ile kosztuje dojazd z lotniska do centrum miasta. Tutaj najgorzej wypadają miasta skandynawskie, gdzie dojazd z lotniska do centrum może być droższy niż przylot z Polski!

Gdzie szukać tanich ofert?

Najlepszym sposobem są strony, które skupiają w sobie lotnicze okazje i promocje, jak na przykład serwis http://taniolataj.com. Warto takie strony odwiedzać regularnie lub śledzić ich profile na Facebook, Google+ lub Twitter. Innym sposobem jest korzystanie z porównywarek lotów jak Skyscanner czy Kayak, jednak sprawdzają się one najlepiej w poszukiwaniu lotów długodystansowych.

Czy zawsze tanie linie lotnicze są najtańsze?

Odpowiedz brzmi: nie. Tani przewoźnicy niską cenę biletów próbują sobie odbić w każdy inny możliwy sposób, a najpopularniejszym jest dopłata za bagaż. W cenie biletu możemy zabrać tylko bagaż podręczny, jednak lecąc na dłuższy okres z rodziną może on się okazać za mały i wtedy cena naszego z początku taniego lotu przestaje być tak atrakcyjna. Duży bagaż u nisko-kosztowego przewoźnika może wymagać dopłaty 140-160 zł gdy zrobimy to online podczas zakupu biletu. Dopłata za bagaż na lotnisku może nas kosztować nawet 600 zł! Gdy podliczymy sobie to wszystko atrakcyjniejszy może okazać się lot tradycyjnym przewoźnikiem, który podczas lotu jeszcze poczęstuje nas posiłkiem, za darmo.

 

P.K.

Tripsta.pl prezentuje pięć najlepszych, europejskich lotnisk na długie przesiadki
Chociaż loty z przesiadkami mogą być męczące, warto spojrzeć na ich pozytywne aspekty, takie jak możliwość...
Finnair otwiera nowe sezonowe połączenie do Tromso
Fińskie linie lotnicze Finnair poinformowały o otwarciu w nadchodzącym sezonie zimowym nowego połączenia...
Wykaz linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w UE
Komisja Europejska dokonała aktualizacji wykazu linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów...
Top 10 miejskich plaż
To znany dylemat: ekscytujący weekend w mieście czy relaksujący pobyt na plaży. Dlaczego by nie połączyć...
Wakacje statystycznego Polaka
Najwięcej Polaków, którzy zdecydowali się spędzić tegoroczne wakacje za granicą, wyjedzie na dwa tygodnie...