Lanckorona, Krynica Górska i Świeradów Zdrój

Nazwy tych miejscowości brzmią Ci znajomo, ale nie na tyle, aby zrobić ostateczny krok i odwiedzić je.  A szkoda, bo to bardzo ciekawe obszary, które zasługują na takie samo zainteresowanie, jak chociażby popularne Zakopane, Szczyrk czy Białka Tatrzańska.

Dlaczego warto zwiedzić te miejscowości?

Nie wszystkie górskie wioski i miasteczka to jeden i ten sam klimat, jaki na nas czeka. I dobrze, bo oryginalność niektórych miejscowości powala i zachwyca, a nie jak to bywa w przypadku dobrze utartych szlaków nudzi i rozczarowuje.

Lanckorona to wieś w Polsce, w województwie małopolskim, a  do tego miasteczka jest zaledwie 35 kilometrów z Krakowa. Warto tu przyjechać pociągiem właśnie z Krakowa na taką chociaż jednodniową wycieczkę by zatopić się w tym sielskim krajobrazie. Idąc wśród pól będziemy mieli świetny widok na podgórski krajobraz oraz na wieże kościoła pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Górę Lanckorońską (550 m) symbol tej miejscowości. Oprócz zaliczenia szczytu góry warto pospacerować po miasteczku i oczywiście zwiedzić rynek z jego drewnianą zabudową. Niskie drewniane domki oddają niezwykły klimat dawnych czasów. Warto tu być.

Krynica Górska to słynne uzdrowisko, a lecznicze właściwości krynickich źródeł zostały zaobserwowane już XVIII w. Obecnie leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii, dlatego każdy, kto odwiedzi to miejsce powinien skosztować wody w pijalniach. A tych jest tu sporo i zwiedzając tereny Krynicy Górskiej warto zajrzeć do: Pijalni Głównej(w centrum Krynicy, przy Deptaku), Pijalni “Mieczysław” (w Starym Domu Zdrojowym), Pijalni “Jana” (na terenie Parku Zdrojowego, u podnóża Góry Parkowej), Pijalni “Słotwinka” (na terenie Parku Słotwińskiego). W Krynicy znajduje się wiele zabytków, które warto zobaczyć/zwiedzić, między innymi: kaplice, kościoły, cerkwie, muzeum Nikofora. Oczywiście w Krynicy Górskiej odnajdziemy wiele ciekawych szlaków turystycznych (czerwony, niebieski, żółty, zielony), dzięki którym poznamy najpiękniejsze miejsca tutejszej okolicy. To miasteczko zasługuje na odwiedzenie nie tylko dlatego, że jest górskim uzdrowiskiem, ale także dlatego, że jest niezwykle urokliwym miejscem na wypoczynek.

Świeradów Zdrój to gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim znajdująca się w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. O wyjątkowości tego miejsca stanowi unikatowy, podgórski klimat oraz bogata sieć szlaków turystycznych i rowerowych, dzięki którym osoby bardzo aktywne mają tu prawdziwy raj. Wracając jednak do zasobów naturalnych – leczniczych należy podać, że znajdują się tu wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu.  Wody lecznicze używane są zarówno do picia, do kąpieli oraz na okłady borowinowe – są doskonałe na choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby ginekologiczne. O czym jeszcze warto pamiętać odwiedzając Świeradów Zdrój? Przede wszystkim o najdłuższej na Dolnym Śląsku hali spacerowej, różnorodnej roślinność, promenadzie spacerowej, nie brakuje tu również miejsc doskonałych do jazdy konnej i rowerowej, można korzystać z kortów tenisowych oraz z basenów.  Baza noclegowo jest pokaźna, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. (Liczne noclegi w górach znajdą Państwo pod tym linkiem).

Wybierając się na wakacje nie ograniczajmy się wciąż do tych samych miejscowości, a zwiedzajmy również te, które są mniej znane i mniej opisane w przewodnikach czy w sieci. Kto wie, może w ten sposób odkryjemy swój osobisty raj na tej ziemi.


M-S-M

 

No posts found