Po pierwsze: kompleksowe ubezpieczenie
Ubezpieczenie za granicą jest korzystne – o tym nie trzeba przekonywać nikogo. Warto jednak pamiętać, że w krajach, do których wjazd jest możliwy tylko z wizą, ubezpieczenie jest wręcz wymagane. Powinno zapewniać ochronę zdrowia i opiewać na minimum 30 tysięcy euro. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub jesteś w ciąży, kwota ochrony – a co za tym idzie również cena składki – będzie wyższa.
Kolejne elementy warte uwzględnienia w polisie turystycznej do ciepłych krajów to NNW, które wykorzystasz w przypadku poważnego w skutkach uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Jeżeli wybierasz się do państwa o niestabilnej sytuacji politycznej bądź zagrożonego atakami, wybierz ofertę z ochroną działającą także w przypadku szkód powstałych podczas aktów terroru. Przekonaj się, jak działa polecana porównywarka ubezpieczeń turystycznych, aby znaleźć polisy idealne dopasowane do Twojego wyjazdu – biorące pod uwagę miejsce pobytu, termin, liczbę osób, sposób spędzania wolnego czasu itd.
Niezbędne dokumenty na Kubę
W artykule skupiliśmy się na trzech lokalizacjach wakacyjnych: Kubie, Panamie i Chile. Jeżeli wybierasz się do jednego z nich, niezbędne Ci będą dodatkowe dokumenty. Sprawdź jakie!
Jeżeli wybierasz się na Kubę, przed wyjazdem musisz zadbać o jeden z dwóch następujących dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy: wizę dopasowaną do celu pobytu bądź kartę turysty (Tarjeta de Turista). Karta turysty jest rodzajem wizy, tyle że przeznaczonej wyłącznie dla osób zwiedzających Kubę. Pierwszy dokument wyrobisz w konsulacie Kuby w Warszawie, drugi także w niektórych biurach podróży. Ponadto musisz zabrać ze sobą paszport, który ma ważność przez co najmniej sześć kolejnych miesięcy.
Zakup bilet powrotny, by móc go okazać podczas wjeżdżania do Kuby. Będziesz też zobowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque – bez niego nie wejdziesz i nie zejdziesz z pokładu samolotu. Zachowaj go, by móc opuścić Kubę.
Niezbędne dokumenty do Panamy
Nie tylko wylot do Kuby wiąże się z wypełnieniem formularza na lotnisku – ten krok będziesz musiał wykonać także wtedy, gdy zechcesz spędzić urlop w Panamie. Okażesz go przy kontroli bagażu w trakcie przekraczania granicy.
A co z wizą? Jeśli jedziesz do Panamy w celach turystycznych i będziesz tam krócej niż 90 dni, nie musisz jej wyrabiać – to spora oszczędność czasu. Powinieneś za to przygotować bilet powrotny z datą opuszczenia kraju oraz mieć na koncie co najmniej min. 500$ (zapakuj do plecaka wyciąg z banku, by móc go okazać).
Niezbędne dokumenty do Chile
Podobnie jak w Panamie, w Chile nie obowiązuje wiza, o ile wybierasz się tam na urlop i będziesz krócej niż 90 dni. Zdarza się, że służba graniczna zatrzymuje nieletnie osoby podróżujące bez nadzoru lub pisemna zgody opiekunów prawnych – nie wpuści ich do kraju.
Przed wylotem czeka Cię opłata lotniskowa w wysokości 26 USD. Nie musisz kupować wcześniej biletu powrotnego ani mieć paszportu ważnego przez określony czas. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcesz wwieźć do Chile więcej pieniędzy niż 10 tysięcy USD, powinieneś złożyć deklarację.