Krzyż Wielkopolski

Nieskażone lasy, czyste wody i bogactwo flory i fauny, to wszystko znajdziemy w uroczej gminie Krzyż Wielkopolski zlokalizowanej w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Mimo, że jesienna aura nie zachęca za bardzo do podróżowania, to jednak warto zaplanować wolny weekend tak, by poznać lepiej piękne zakątki naszego kraju, a takim jest bez wątpienia ziemia krzyska.

Turystów i wczasowiczów nigdy tu nie brakowało, bo różnorodnych form aktywnego spędzania czasu jest tu całkiem sporo.

Dla turystów preferujących piesze wędrówki przygotowane zostały oznakowane szlaki dzięki którym można zwiedzić między innymi: uroczyska, pomniki przyrody, osady leśne, umocnienia i bunkry z czasów II wojny światowej, liczne jeziora i lasy. Natomiast głęboko wcięte doliny zbliżające się do rzek Drawy i Płocicznej stanowią doskonałe tereny do uprawiania turystyki rowerowej tak samo jak Drawieński Park Narodowy unikatowy w skali kraju. Stanowi on połączenie 3 województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W parku ochroną objęte są fragmenty borów sosnowych, lasów bukowych i tych z domieszką dębu (niektóre okazy drzew mają 300- 450 lat). Spora część obszaru gminy Krzyż Wielkopolski została objęta strefami krajobrazów chronionych, bo występują tu liczne gatunki chronione, między innymi: łososie, pstrągi potokowe, trocie, wydry, bociany czarne, żółwie błotne i inne.

Lasy, jeziora, rzeki, jednym słowem przyroda pełniąca funkcje poznawcze i typowo rekreacyjne. Warto dodać, że tereny leśne gminy należą do najczęściej odwiedzanych przez polskich i zagranicznych myśliwych, grzybiarzy i wędkarzy. Warty polecenia jest również kajakowy spływ Drawą – rzeką czystą, płynącą wśród niepowtarzalnych krajobrazów.

Na terenie gminy znajduje się dość bogata baza turystyczna, a stanowią ją przede wszystkim ośrodki agroturystyczne, prywatne kwatery i wypożyczalnie sprzętu turystycznego.

Malownicze położenie wśród lasów, jezior i rzek sprzyja rozwojowi turystyki na tych obszarach. Dla jednych liczy się odpoczynek i relaks w cichej okolicy, dla innych aktywne formy spędzania czasu wolnego – jedni i drudzy znajdą w Krzyżu Wielkopolskim coś dla siebie.

Polecamy.

Kaszuby – oaza spokoju i piękna natury
Kaszuby, położone w sercu północnej Polski, są synonimem spokoju i piękna natury. Ten malowniczy region,...
Turystyka górska: sposób na krótszy i dłuższy wyjazd
Wędrówki piesze to nie tylko sposób na zdrowy tryb życia, ale także fantastyczna okazja do odkrywania...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Hotel czy apartament: co lepiej wybrać na nocleg?
Wybór noclegu to nie tylko kwestia czterech ścian i dachu. Warto zastanowić się, czy lepiej zdecydować...
Hotel nad morzem z basenem krytym
Jeżeli marzysz o wypoczynku w miejscu, gdzie luksus łączy się z naturalnym pięknem, hotele w miejscowościach...