Krótkie i długie wyjazdy na urlop.

Już od kilku lat Polacy skłaniają się w stronę nieco krótszych wyjazdach w sezonie wakacyjnym. Zamiast dwóch tygodni nad morzem zazwyczaj wypoczywaj od 5 do 7 dni, a co w takim razie z pozostałym urlopem wypoczynkowym?

– Oferta pobytów w hotelach jest za droga, aby przeciętna rodzina mogła zaplanować 2-tygodniowy pobyt dla 3 czy 4 osób, jednak nie oznacza to wcale, że krajanie rezygnują z wyjazdów. Nie. Zmiana dotyczy ilości spędzanych dni w kurortach z przewagą dni spędzanych w rodzinnym mieście. W większości przypadków czas urlopu jest taki sam i wynosi 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych plus weekendy). Nie stać nas na spędzenie 2 tygodni w górach czy nad morzem, dlatego pozostałą część urlopu spędzamy w domu. (Ankieta 2013 – Turystyka24h.pl).

– Mimo wszystko lubimy czuć, że wypoczywamy na pewnym poziomie, dlatego decydując się na 5-dniowy pobyt nad morzem nie mamy problemu, aby zarezerwować noclegi w dobrym, sprawdzonym hotelu. Z kwater korzystamy z mniejszą przyjemnością, ze względu na słabą jakość oferowanych miejsc, a to, co nas najbardziej denerwuje to stare i niewygodne łóżka/kanapy, wyposażenie kuchenne w opłakanym stanie i wątpliwej jakości sanitariaty. Wynajmując noclegi w hotelach mamy większą możliwość na sprawdzenie jakości oferowanych noclegów(zdjęcia obiektu, kuchni, wc czy parkingu dają sporo do myślenia, a dzięki temu jesteśmy w stanie szybko stwierdzić, czy obiekt nam odpowiada czy też nie).

– Nadal sporym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy pod namiot, mimo, że ceny zaczynają gonić te za wynajem kwater. Cena to niestety czynnik odpychający potencjalnych klientów, gdyż decydując się na pobyt na polu namiotowym należy przygotować się na całkiem sporo dodatkowych opłat (za wielkość namiotu, za ilość osób, korzystających z wypoczynku, opłata klimatyczna, łazienka i wc, kuchnia, inne). Mimo wszystko nie brakuje osób, które cenią sobie ten specyficzny klimat podczas pobytu pod namiotem i żadna cena nie jest w stanie odstraszyć ich od rezerwacji miejsca.

– W kręgu zainteresowania w ostatnich latach pojawiły się również krótkie weekendowe wyjazdy za tak zwane miasto, czyli do 100, 150 km od domu. Takie pakiety dostępne są praktycznie w całej Polsce i charakteryzują się tym, że są nastawione na wiele atrakcji w bardzo krótkim czasie – intensywny wpoczynek i wieczorny relaks to ulubiony sposób spędzania czasu wolnego przez rzeszę młodych ludzi. Przykładowe oferty dostępne są pod tym linkiem.

A, jeśli długi urlop, to gdzie?
Na porządne, długie leniuchowanie niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić, a nawet jeśli mogą, to nie zawsze korzystają z tego przywileju ze względu na obowiązki zawodowe. Nadal dominuje tendencja organizowania wakacji po kosztach, czyli  na przykład u rodziny. Kolejno wśród dłuższych pobytów znajdują się te dotyczące kuracjuszy w sanatoriach i na samym końcu wyjazdy zagraniczne, na które nierzadko musimy odkładać kilka lat.

M-S-M  

 

No posts found