KOTLINA JELENIOGÓRSKA W KRAINIE NIEZAPOMNIANYCH KRAJOBRAZÓW

 

Propozycja dla każdego, kto ceni sobie wypoczynek w malowniczym zakątku. W Kotlinie Jeleniogórskiej znajdziesz wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu i tyle samo miejsc, w których czas płynie wolniej, a piękne widoki współgrają z bajkową architekturą. Witamy w najpiękniejszym nieodkrytym regionie Europy.
 
 
 
            Jeśli urlop w kraju, to albo morze, albo góry, albo Mazury. Zmieniać tego przekonania nie ma sensu. Przybliżenie potencjalnym odwiedzającym licznych atrakcji tego regionu, wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Zatem skoro w góry, to nie tylko do Zakopanego. Kotlina Jeleniogórska zapewni udany wypoczynek nawet najbardziej wymagającym gościom.
 
 
            Region u podnóża Karkonoszy swoje unikalne walory zawdzięcza malowniczemu położeniu, rozbudowanej infrastrukturze turystycznej i atrakcjom, których próżno szukać w innych częściach naszego kraju. Znajdująca się w centrum Kotliny Jelenia Góra to jedno z najpiękniej położonych miast w Polsce. To miejsce z powodzeniem przyjezdni mogą potraktować jako bazę wypadową do odkrywania uroków całej Kotliny. W samym mieście atrakcji nie brak, choć nie da się ukryć, że najwięcej jest ich w bezpośredniej okolicy. I tak, będąc w Jeleniej Górze, nie sposób nie odwiedzić uzdrowiskowej dzielnicy Cieplice, malowniczego Parku Zdrojowego, czy tętniącego życiem deptaku z Bramą Wojanowską w samym sercu miasta. Miłośnicy sztuki i rozrywki powinni odwiedzić te rejony pod koniec lata, gdy ma miejsce Wrzesień Jeleniogórski i Festiwal Teatrów Ulicznych, a plenerowym zabawom do późnych godzin nocnych nie ma końca. Obecnie, jako że miasto obchodzi swoje 900-lecie, każdy tydzień oferuje odwiedzającym Jelenią Górę różnorakie atrakcje kulturalne. Podczas gdy w Cieplicach odbywają się Koncerty Promenadowe, dla młodych organizowany jest clubbing na kultowej już Górze Szybowcowej. Na nudę nie ma miejsca.
 
           
            Jelenia Góra i okolice stawiają głównie na aktywny wypoczynek i mają ku temu powody. U stóp Karkonoszy znajdziemy wiele tras rowerowych, ścieżek dla amatorów nordic walking oraz atrakcji związanych z wypoczynkiem nad wodą. Ci, którzy pragną wybrać się w prawdziwe góry, nie muszą planować noclegu poza granicami miasta. Podróż samochodem do Szklarskiej Poręby czy Karpacza zajmuje około 15-20 minut, a stamtąd wyrusza się wprost na karkonoskie szlaki. Malowniczych wiosek u podnóża gór nie sposób zliczyć, ale na pewno warto wymienić Przesiekę z jej Wodospadem Podgórnej czy atrakcje nad stawami w Podgórzynie.
 
 
Nowym szlakiem turystycznym jest Dolina Pałaców i Ogrodów, która rozciąga się od Jeleniej Góry przez Staniszów, Łomnicę, Wojanów i Karpniki, łącząc Karkonosze z Rudawami Janowickimi. Wcześniej znana jedynie koneserom, obecnie odzyskuje dawny blask i jednocześnie turystyczny charakter, ubiegając się owpisanie na listę światowego dziedzictwa UNSECO. W Dolinie znajdują się 22 pałace, z których 5 misternie odrestaurowano. Dzięki zabiegom i staraniom grupy inwestorów mają szansę stać się unikatem na skalę krajową, porównywanym już obecnie ze słynnymi zamkami nad Loarą. Pałac Paulinum, który jako jedyny jest położony w samej Jeleniej Górze, doskonale łączy rolę obiektu hotelowego z punktem na mapie rzeczy koniecznych do zobaczenia (laureat nagrody Zabytek Zadbany A.D.2007).
 
 
 
To prawdziwa perełka architektoniczna otoczona malowniczym parkiem– mówi Karolina Wolińska, Dyrektor Marketingu Pałacu Paulinum. To miejsce z duszą, którego drzwi otworzyliśmy dla każdego. Chętnie odwiedzają nas zarówno rodziny z dziećmi, jak i zakochane pary, które wybierają to miejsce na zaręczyny. Jelenigórzanie pokochali naszego szefa kuchni za tiramisu, którym delektują się na tarasie z widokiem na Śnieżkę – uśmiecha się Wolińska.
 
            Skoro o aktywnym wypoczynku była już mowa, nie można nie wspomnieć o formach rekreacji, na które warto sobie pozwolić po forsownym dniu. Uzdrowisko Cieplice zaprasza nie tylko na turnusy, ale i na poszczególne zabiegi, z których można skomponować swój indywidualny program. Kilkanaście kilometrów dalej, w Kowarach, znajduje się resort SPA  z prawdziwego zdarzenia, zatem zwolennicy wypoczynku zgodnie z maksymą sanus per aquam nie będą zawiedzeni.
 
 
            Trudno określić czas, w którym najlepiej wybrać się do Kotliny Jeleniogórskiej – każda pora roku sprzyja innym aktywnościom. I w tym właśnie tkwi przewaga tego miejsca nad regionami, które zwykło się wybierać na wakacyjne wojaże: przez 12 miesięcy w roku dostarczy swoim gościom niezapomnianych wrażeń. Czy to zasługa krajobrazów, zabytków, czy gospodarzy – niech ocenią ci, którzy Kotlinę odwiedzą.
 
Dla zainteresowanych:
 
 

Turystyka górska: sposób na krótszy i dłuższy wyjazd
Wędrówki piesze to nie tylko sposób na zdrowy tryb życia, ale także fantastyczna okazja do odkrywania...
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....