“Będzie to pierwsze tak poważne międzynarodowe spotkanie o charakterze interdyscyplinarnym, kładące nacisk na ukazanie prawdy historycznej o roli i znaczeniu Zakonu w dziejach naszego kraju” – informują organizatorzy konferencji.
Zdaniem inicjatorów spotkania, na temat „krzyżaków” panuje w Polsce nadal stereotypowa opinia, opierająca się na powieści Henryka Sienkiewicza i filmie Aleksandra Forda. Stąd jedną z motywacji do zorganizowania dyskusji jest chęć zaprezentowania wiedzy opartej na faktach.
Zaprezentowane wystąpienia mają uwypuklić dorobek kulturowy i społeczny Zakonu Krzyżackiego oraz spopularyzować wiedzę o „rzeczywistej roli, jaką odegrał Zakon Krzyżacki poprzez swoją działalność.” Nacisk zostanie położony na znaczenie edukacji historycznej w procesie kształtowania świadomości młodych pokoleń. Przewidziano również sesję otwartą („Hyde Park”), w której każdy przybyły będzie mógł przedstawić w kilkuminutowym wystąpieniu własne pomysły, odkrycia i przemyślenia na temat roli Zakonu i jego dziedzictwa we współczesnym świecie. Ma być to pierwsze tego typu wydarzenie, które organizatorzy mają nadzieję uczynić cyklicznym. Sympozjum ma charakter interdyscyplinarny.
„Jego celem jest ukazanie przeszłości w nowej perspektywie, bez nacisku na dzieje polityczne, a ze szczególnym uwzględnieniem dorobku kulturowego” – zastrzegają inicjatorzy przedsięwzięcia.
Wśród prelegentów są naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii reprezentujący instytucje różnego typu – archiwa, uniwersytety, akademie nauk i muzea. Poruszone zostanie szerokie spektrum tematyczne, począwszy od prezentowania spuścizny krzyżackiej w muzeach po wyniki analiz naukowych zamków krzyżackich.
Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowego „Zamek Ryn” – zamek został wybrany celowo jako miejsce obrad, gdyż należy do dziedzictwa krzyżackiego w Polsce. Patronat nad konferencją objęli Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp dr Bruno Platter i Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko–mazurskiego.
Dodatkowe informacje i program znajdują się na stronie internetowej.
PAP – Nauka w Polsce
szz/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl