Kłopoty ze zdrowiem mogą przydarzyć się wszędzie.

Nawet najlepiej zorganizowane wakacje mogą zostać zakłócone przez niespodziewaną chorobę bądź wypadek. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego można zapewnić sobie podstawową opiekę medyczną w całym kraju, ale czy faktycznie tak jest?

Rzeczywistość raz po raz pokazuje, że dostęp do opieki medycznej nie jest w Polsce taki łatwy, a nagłe zachorowania interpretowane w dowolny sposób. Ból zęba podczas pobytu w górach, albo zapalenie przydatków i pęcherza moczowego nad morzem to wcale nie takie rzadkie przypadki. Co więcej, szybką interwencję medyczną w takich sytuacjach zapewnimy sobie tylko i wyłącznie poprzez rezerwację prywatnej wizyty lekarskiej. Prywatne gabinety możemy szukać poprzez ogłoszenia drobne w lokalnej prasie, możemy także skorzystać z internetowych katalogów, na przykład z www.ekliniki.pl, gdzie znajdują się prezentacje najróżniejszych poradni.

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu można w pewnym procencie zabezpieczyć się przed nagłymi zachorowaniami, jak? Oto kilka wskazówek:

– Przed wyjazdem na wakacje nie zapomnijmy o badaniach kontrolnych szczególnie u tych specjalistów, którzy leczą nasze przewlekłe schorzenia. (Kardiolog, ginekolog). Pomyślmy także o zrobieniu wszelkich porządków w jamie ustnej, bo ubytki w uzębieniu mogą “odezwać się” w najmniej odpowiednim momencie naszego urlopu.

– Zabierzmy ze sobą szczególnie te leki, które przyjmujemy na stałe. Warto zabezpieczyć się również w apteczkę z innymi lekami, na przykład z przeciwbólowymi, rozkurczowymi, na niestrawność oraz na poparzenia słoneczne.

– Zachowajmy ostrożność w stosunku do lokalnych potraw, szczególnie tych z podrzędnych lokali. Tylko w taki sposób możemy uniknąć zatrucia pokarmowego.

– Nie narażajmy się na oparzenia słoneczne przesiadując godzinami w pełnym słońcu. Pamiętajmy także o tym, aby unikać nagłych skoków temperatury, dlatego po długim plażowaniu nie wbiegajmy do zimnej wody.

Ostatnia sprawa dotyczy wszystkich tych kwestii, które wiążą się ze spożyciem alkoholu i wypadkami na drodze czy w wodzie. Pamiętajmy, że trzeźwość jest najważniejsza.

Statystyki są nieubłagane, rok rocznie dochodzi do wielu wypadków właśnie w czasie lata, wśród nich są wypadki komunikacyjne, utopienia, a także coraz więcej zawałów i udarów. Niepokojące jest także to, że już obecni 30-latkowie zapadają w czasie wakacji na ciężkie schorzenia, jak na przykład zawał czy udar, dlatego wszyscy niezależnie od wieku powinni pamiętać o ochronie własnego zdrowia.

Życzymy wszystkim zdrowych wakacji.

M-S-M

 

Grafika: www.sxc.hu

No posts found