Jesienne SPA

 

Wakacje za nami. Tropikalne eskapady są już tylko wspomnieniem. Jak zatrzymać dobrą, nagromadzoną w czasie urlopu, energię? Zafundujmy sobie powitanie złotej polskiej jesieni w iście królewskim stylu!

Wystawy w sklepach pysznią się tweedami, kaszmirami. Manekiny zwiewne tiule zastąpiły już wełnianymi płaszczami. W naturze też jakby spokojniej. Zamiast charakterystycznej dla letniej pory feeri barw, zaczynają nas otaczać pierwsze zwiastuny stonowanych i łagodnych barw miedzi, złota i wrzosu. To dopiero przedsmak, ale jesień wyraźnie zaczyna zajmować swoje terytorium. A w jakim stanie znajduje się nasze ciało, umysł i duch?

To pierwsze może być nieco zmęczone pocałunkami gorącego słońca. Z jednej strony jego promienie cudownie grzeją, poprawiają nastrój i przede wszystkim zamieniają nas w hebanowych półbogów. Jak wszystkie przyjemności i ta ma jednak swoje mniej korzystne konsekwencje. Skóra i włosy mogą być mocno przesuszone, zwiotczałe, pozbawione jędrności. Umysł i duch mogą natomiast buntować się przed powrotem do szarej rzeczywistości, obowiązków, spotkań i terminów. Jak temu zaradzić? Warto połączyć przyjemne z pożytecznym w niecodziennym stylu i na zakończenie wakacji zafundować sobie zastrzyk orientalnej energii. A taką propozycję możemy odnaleźć wybierając się do SPA. Co warto wybrać? Doskonałym pomysłem na spędzenie jesiennego popołudnia jest Hamam – orientalny rytuał kąpielowy. W odróżnieniu od zabiegów indywidualnych do Hamamu możemy wybrać się w gronie bliskich przyjaciół, traktując go jako zabieg pielęgnacyjny i nietypową formę spotkania w jednym. Kąpiel nam Europejczykom kojarzy się z czymś intymnym i indywidualnym. Tymczasem dla ludzi kultury Orientu była okazją do towarzyskich spotkań, zamiast krótkiej higienicznej czynności rozbudowana została do rangi rytuału. W aromatycznych kłębach pary toczono zawiłe dysputy, podczas których wmasowywano w ciała dobroczynne substancje. Duch tych wyjątkowych spotkań stale unosi się podczas chwil spędzanych w pięknie zaaranżowanych wnętrzach pomieszczenia, które od zabiegu przejęło swoja nazwę. Mieszczą się w nim zarówno podgrzewane kamienne stoły, jak i orientalna parowa sauna. Hamam dobroczynnie wpływa nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim na duszę – przekonuje Sylwia Pagacz – menadżer w Jeleniej Strudze SPA RESORT – Po poddaniu się działaniu rytuału poczujemy napływ dobrej energii, afirmacji otaczającej rzeczywistości. Innym dobroczynnym działaniem Hamamu jest optymalne nawilżenie skóry, a to dzięki użytym podczas zabiegu naturalnym specyfikom, takim jak czarne afrykańskie mydło, czy nazywany marokańskim złotem olej arganowy, o cudownie nawilżających właściwościach – aplikowanym w ciepłej i wilgotnej atmosferze sauny.


Relaksująca pieczęć dotyku

Inną propozycją na jesienny relaks jest wybór spośród przebogatej oferty masaży, jakich nie brakuje w SPA Menu ośrodków rozsianych po mapie naszego kraju. W zależności od preferencji i oczekiwanego efektu możemy wybrać coś klasycznego, egzotycznego, pachnącego…. Masaż wykonany może być zarówno sprawnymi rękami terapeuty, jak i egzotycznie wyglądającymi przedmiotami: drewniane kamienie, pachnące stemple, czy łodyga królewskiego bambusa. Propozycja masaży to prawdziwe pole do popisu dla wyobraźni i kreatywności włodarzy resortów SPA, które prześcigają się w niecodziennych pomysłach relaksu. Masaże nie tylko wykonywane są przy użyciu różnorakich przedmiotów, coraz częściej przestają być nierozerwalnie związane z łóżkiem w pokoju zabiegowym. Tym bardziej warto dokładnie wczytać się w ich opisy i sprawdzić czy na pewno wszystkie elementy rytuału będą nam odpowiadać. Wszak jedni ubóstwiają relaks w obłokach gorącej pary, inni zaś w środowisku sauny łatwo omdlewają. Dla tych ostatnich znacznie odpowiedniejsza będzie propozycja masażu w nieco bardziej tradycyjnych warunkach.

Dla poszukujących naprawdę głębokiego relaksu ciekawostką jest masaż wykonywany w ciepłej wodzie basenu. Watsu – bo tak nazywa się ten rytuał – to nie tyle masaż, co terapia o niezrównanych właściwościach relaksujących. Sesja trwa około godziny, a polega na sesji ćwiczeń wykonywanych w ciepłej wodzie basenu. My leżymy na powierzchni wody i odpływamy w krainę błogości, a podtrzymujący nas terapeuta obejmuje dobroczynnym działaniem Watsu wszystkie partie naszego ciała. Nie bez znaczenia jest tu sama woda, która łagodnie kołysząc naszym ciałem, pozwala zapomnieć o wszelkich czekających na nas obowiązkach, przynajmniej na to jedno popołudnie. Kluczową rolę odgrywają tu elementy rozciągania – Shiatsu – wykonywane w środowisku wodnym.

 

Jesiennych przyjemności CUD

Warto rozpieszczać swoje ciało w SPA, ale nie zapominajmy też o przypisanych do tej pory roku rozkoszach podniebienia. Jesienne smaki są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Owoce czerwonych winogron, czy aronii to dawka witamin oraz prawdziwi pogromcy wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia postępujące w naszym ciele. Jedzmy zatem dary jesieni traktując je jako niezwykle przyjemną pielęgnację! No i ze wszystkich sił postarajmy się pokochać miłościwie panującą nam porę roku. Jak wprowadzić się w jesienny klimat? Można egzotycznie, można tradycyjnie. Ważne jest jedno – niech będzie ciekawie, nietuzinkowo i zajmująco. Tylko tak wypełniony czas pozwoli nam złapać dawkę dobrej energii. Nie przygotujemy się na czekające nas stresy i wyzwania nieustannie o nich pamiętając. Podarujmy sobie chwilkę zapomnienia. Wtedy okaże się, że powrócimy nowo narodzeni z apetytem na nowe ciekawe wyzwania, zaś nasz największy wróg – stres – uleci niczym dym z jesiennego ogniska.

 

Źródło: Jelenia Struga SPA RESORT


www.jeleniastruga.pl

Idealny samochód dla Twojego hotelu? Postaw na Mercedes-Benz!
Świat luksusowego doświadczenia w podróżowaniu stale ewoluuje, a branża hotelarska wciąż stawia sobie...
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Noce saunowe - niezapomniane wrażenia!
Gorąca para unosząca się w powietrzu, aromatyczne olejki eteryczne, ciepłe drewno i przyjemna cisza…...
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Hotel czy apartament: co lepiej wybrać na nocleg?
Wybór noclegu to nie tylko kwestia czterech ścian i dachu. Warto zastanowić się, czy lepiej zdecydować...